Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Vplyv stavebného zákona na cestný zákon

11. 2. 2025 Zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) sa mení vzhšadom na schválenú novú stavebné legislatívu.
Dochádza k precizovaniu pôsobnosti špeciálneho stavebného úradu aj pre vybavovanie ohlásenia stavieb a stavebných úprav pozemných komunikácií. Zároveň sa ustanovuje, že špeciálny stavebný úrad pre diaľnice (Ministerstva dopravy SR) je príslušným aj pre povoľovanie stavieb a ohlasovanie stavieb a stavebných úprav na diaľničnom odpočívadle, ako aj na povoľovanie a vybavovanie ohlásenia stavieb súvisiacich s prevádzkou týchto stavieb.
Dochádza k zmene pojmov v súvislosti s kolaudáciou stavieb podľa nového stavebného zákona. Zároveň v nadväznosti na poznatky z aplikačnej praxe, kedy vlastník vedenia bezdôvodne zdržuje jeho prevzatie a stavebník musí vykonávať jeho údržbu a zabezpečovať prevádzku, sa ustanovuje, že vlastník alebo prevádzkovateľ vedenia, vlastník alebo správca pozemnej komunikácie alebo iného diela je povinný uhradiť stavebníkovi náklady na údržbu, prevádzku a zabezpečenie tejto stavby až do jej prevzatia.
K

"História ukazuje, že mzdy na Slovensku sú poháňané predovšetkým rastom produktivity práce a nedostatkom vhodnej pracovnej sily. Na infláciu reagujú mzdy spomalene a nemajú tendenciu zohľadňovať očakávaný budúci cenový vývoj," skonštatovali experti s tým, že nižšiemu prenosu inflácie do miezd prispieva aj nízke pokrytie zamestnancov kolektívnymi zmluvami. V ďalších rokoch teda nepredpokladajú, že by infláciu hnalo aj zvyšovanie miezd. Takisto vyzdvihli vplyv variantu omikron na pracovný trh. Ve

14. 2. 2022 Predstavte si, že sa práve skončila prvá svetová vojna, vo vrecku máte 30 libier za službu v armáde a ešte pred pár mesiacmi ste len o vlások unikli smrti. To nie je fikcia, ale príbeh zakladateľa siete Tesco. Jack Cohen sa vtedy rozhodol nepokračovať v rodinnom biznise. Za všetky peniaze kúpil prebytky armádnych zásob jedla a začal ich predávať v stánku v londýnskom Hackney.
Postupne pribúdali ďalšie a dnes už v známom reťazci nakupujú zákazníci v mnohých krajinách. V roku 1996 obchodná značka začala s predajom potravín online.
U nás sa táto služba objavila až po 16 rokoch a dlho nemala žiadnu konkurenciu. Dnes však túto možnosť ponúka aj spoločnosť Delia, ktorej sa vlani v rámci e-shopu darilo. Dosiahli tržbu 6,6 milióna eur, čo oproti roku 2020 predstavuje nárast o 136 percent.
„Navyše sme zvýšili počet položiek zo štyritisíc na deväťtisíc,“ uvádza pre HN Jozef Berko, konateľ Delia potraviny, s tým, že v najbližšom čase sa chcú dostať na číslo 12-tisíc. Na porovnanie, Tesco aktuálne zákazníkom ponúka 15-tisíc druhov tovaru.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Fed bude sprísňovať menovú politiku rýchlejšie

11. 2. 2022 Americká centrálna banka (Fed) by mala do začiatku júla zvýšiť úrokové sadzby o jeden percentuálny bod, myslí si šéf Fedu v St. Louis James Bullard. Dôvodom je inflácia, ktorá sa v januári zrýchlila na 40-ročné maximum 7,5 percenta. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Bullard uviedol, že nečakane prudké zrýchlenie inflácie zmenilo jeho názor na tempo sprísňovania menovej politiky, ktoré by malo byť razantnejšie, než doteraz predpokladal.
Podľa Bullarda by Fed mal na svojich najbližších troch zasadnutiach zvýšiť úrokové sadzby celkovo o sto bázických bodov.
To by znamenalo minimálne jedno zvýšenie o pol percentuálneho bodu. Fed počas nedávnych cyklov sprísňovania menovej politiky ani raz nezvýšil sadzby tak prudko.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Ukrajinská ekonomika platí daň za napäté vzťahy aj bez invázie

7. 2. 2022 Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou prispieva k prudkému nárastu cien energií a poškodzuje globálny hospodársky rast. Upozornil na to tento týždeň Medzinárodný menový fond (MMF). Riaditeľka fondu Kristalina Georgieva v stredu vyzvala na mierové vyriešenie patovej situácie, ktorá si už vyberá svoju daň od ukrajinskej ekonomiky. Ukrajinské hlavné mesto Kyjev momentálne žije zvláštnym "dvojitým životom".
​Ľudia chodia do práce a vykonávajú bežné každodenné úlohy. Na prvý pohľad nebadať nič nezvyčajné, ale vzhľadom na hromadenie ruských vojakov na hraniciach s Ukrajinou sa mnohí zároveň "pripravujú na to najhoršie".
Podľa prieskumu európskej podnikateľskej asociácie, ktorá združuje nadnárodné spoločnosti pôsobiace na Ukrajine, má už 40 percent jej členov pripravené núdzové plány a ďalších 40 percent na nich pracuje.
Ukrajinské firmy, rovnako ako širšia populácia, si zvykli žiť v stave zvýšenej pohotovosti, odkedy Kremeľ v roku 2014 obsadil Krym a začal živiť separatistický konflikt na východe, ktorý si vyžiadal viac ako 13-tisíc obetí.
„Nepanikárime, pretože vieme, že táto situácia u nás trvá už osem rokov,“ povedal pre agentúru AFP Dmytro Vološyn, spoluzakladateľ a technologický riaditeľ online platformy, ktorá spája študentov jazykov s učiteľmi na celom svete.
V skutočnosti kríza v roku 2014 prinútila jeho spoločnosť rozvíjať podnikanie v zahraničí, keďže ukrajinská ekonomika sa potápala a firma sa snažila chrániť pred turbulenciami.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Ceny ropy pokračujú v raste

4. 2. 2022 Ropa pokračuje v razantnom posilňovaní. Cena americkej ropy WTI sa vo štvrtok dostala nad 90 amerických dolárov (79,74 eura) za barel prvýkrát od roku 2014. Dôvodom je výrazný nárast dopytu po ropných produktoch, pričom ponuka zostáva obmedzená. TASR o tom informovala na základe správy CNBC.
Marcový kontrakt na americkú ropu WTI si vo štvrtok pripísal viac než dve percentá a jeho cena sa dostala až na 90,23 dolára za barel. Cena WTI prekročila hranicu 90 dolárov prvýkrát od októbra 2014. Aprílový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa posilnil približne o 1,7 percenta a vo štvrtok večer sa obchodoval okolo úrovne 91 dolára za barel. Cena Brentu prekročila 90 dolára za barel 26. januára. Cena WTI od začiatku roka vzrástla o 20 percent po zvýšení o viac než 50 percent v roku 2021.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viktória
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner