Vplyv stavebného zákona na architektov a stavebných inžinierov
12. 2. 2025
Zákon Slovenskej národnej rady č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch a jeho zmeny nadväzujú na nové regulované povolania Stavebným zákonom, resp. v nadväznosti naň týmto zákonom.
V súvislosti s novým stavebným zákonom sa tiež zavádza pojem odbornej spôsobilosti z dôvodu jeho absencie v doterajšej úprave.
Základné ustanovenia reagujú na túto zmenu a na zmeny v živnostenskom zákone a ustanovujú rozsah povolení, ktoré sú regulovanými slobodnými povolaniami a rozsah činností, ktoré možno vykonávať na základe živnostenského oprávnenia.
Úprava ustanovení o oprávneniach architektov a krajinných architektov reaguje na zmeny ich povinností, ustanovené v novej stavebnej legislatíve. Upravujú sa oprávnenia najmä vo vzťahu ku novej nomenklatúre projektovej dokumentácie, úprave povinností a oprávnení projektanta a procesnému postupu pri konaní o stavebnom zámere, overení projektu stavby a kolaudácii.
V súvislosti s cieľmi novej stavebnej legislatívy, najmä potrebou prípravy novej územnoplánovacej dokumentácie v zmysle zákona č. 200/2022 Z. z. o územnom plánovaní a termínov jej obstarania, definovaných v prechodných ustanoveniach tohto zákona, je potrebné zásadne posilniť personálne kapacity územnoplánovacích pracovísk prípravou a autorizáciou nových odborníkov na spracovanie územnoplánovacej dokumentácie. Vzhľadom na v súčasnosti platnú legislatívu je nevyhnutným podkladom pre výkon tohto povolania autorizácia architekta v plnom rozsahu.
Aby bolo možné rozšíriť prístup k povolaniu, je potrebné vytvorenie aj samostatného povolania „autorizovaný územný plánovač”, ktorému budú zverené len potrebné vyhradené činnosti. Týmto spôsobom je možné rozšíriť prístup k povolaniu aj na osoby, ktoré by s ohľadom na svoje vzdelanie alebo prax nemali možnosť úspešne absolvovať prístup k povolaniu „autorizovaný architekt".
K
Tango ako prostriedok vzájomnej komunikácie
18. 1. 2010
Argentínske tango je nielen tanečný, ale aj hudobný štýl, pochádzajúci z dvoch veľkých svetových prístavov – z argentínskeho Buenos Aires a paraguajského Montevidea. Jeho vznik je silne spätý so sociálnou vrstvou, ktorú tvorili imigranti a takzvaní portenos, teda ľudia, ktorí sa už narodili v prístave. Muži sa po tvrdej práci chceli trochu pobaviť a najmä sexuálne rozptýliť.
A na to nebolo lepších miest, ako kaviarne, bary, kreolský cirkus či nevestince, ktoré sa často vydávali za tanečné podniky so zadnou miestnosťou, kde si tanečnice odchytávali robotníkov a dojednávali obchody. Preto sa až do začiatku dvadsiateho storočia tango považovalo za tanec spodných vrstiev. Napriek tomu ho radi a vo veľkom, samozrejme tajne, tancovali aj ľudia z vyššej spoločnosti,. Dáma by na verejnosti tango nikdy nepredviedla, prostitútka ho zasa naopak, považovala za súčasť svojej práce. Keď argentínske tango priviezli bohatšie vrstvy do Paríža, ten pred ním doslova pokľakol. No a odtiaľ už tango malo len kúsok do celého sveta.
Charakteristickým prvkom argentínskeho tanga je uzavreté držanie tela, čo znamená, že pár tancuje pri sebe tak blízko, že nevidno žiadnu medzeru medzi telami. Druhým poznávacím znamením argentínskeho tanga je pauza, ktorá umožňuje tancujúcim akýsi tanečný dialóg, kedy sa jeden zastaví a druhý pokračuje, bez toho aby opustil pevné objatie. Tradičné školy tanga učia, že vedúce postavenie v sedemdesiatich percentách má muž. On iniciuje pohyby, zatiaľ čo žena cíti príkazy a časovanie z jeho tela. Liberálnejšie školy povoľujú rozdelenie vedenia medzi mužom a ženou pol na pol. Všetko však závisí predovšetkým od samotného páru, keďže tango je založené najmä na vzájomnej komunikácii.
Mobily pomáhajú liečiť Alzhaimerovu chorobu
18. 1. 2010
K takémuto zisteniu sa dopracovali americkí vedci. Okolo antény, z ktorej deväť mesiacov vychádzalo dvakrát denne jednu hodinu elektromagnetické žiarenie s frekvenciou 918 megaherzov, čo je bežné pri mobilných telefónoch, dali do klietok pokusné myši.
Na pokus použili myši zdravé i také, u ktorých umelo vyvolali chorobu. Pamäť v oboch skupinách sa zlepšila „ožiarené“ myši však v testoch dopadli lepšie. Experti sa nazdávajú, že novú liečebnú metódu bude možné využiť aj u ľudí.
Základné školy zapisujú budúcich prvákov
15. 1. 2010
Dnes sa začal mesiac zápisov do prvého ročníka. Zápisu sa musí zúčastniť každé dieťa, ktoré dovŕši šesť rokov do konca augusta. To platí aj pre deti, ktorých rodičia žiadajú odklad povinnej školskej dochádzky. Deti, ktoré dostali odklad vlani, si musia zápis znova zopakovať.
Pre zápis rodič potrebuje rodný list dieťaťa, občiansky preukaz, vyplnený dotazník, ktorý dostal v materskej škôlke alebo na návšteve základnej školy. Ak ho nemá, môže ho vyplniť aj na mieste. Ak žiada rodič o odklad nástupu do školy, prinesie žiadosť a odporúčania psychológa alebo lekára.
Rodič dieťa musí zapísať, až potom môže požiadať o odklad. Riaditeľ školy rozhodne o žiadosti na základe posudku odborníka z centra pedagogicko-psychologického poradenstva. Odklad zo zdravotných dôvodov môže odporučiť iba lekár.
Čas a miesto zápisu sa v jednotlivých regiónoch môžu líšiť. Presný termín školy majú na vývesných tabuliach alebo na svojej internetovej stránke.
Hodiny katastrofy sa vrátili späť o minútu
15. 1. 2010
Nukleárni vedci veľkú ručičku na kyvadlových hodinách apokalypsy, ktoré symbolizujú blízkosť konca sveta najmä v dôsledku atómovej katastrofy, vrátili o minútu späť. Toto rozhodnutie sa už tradične robí na základe konzultácií správnej rady slávnej vedeckej organizácie združenej okolo časopisu Bulletin of the Atomic Scientists. Medzi vedcami je podľa agentúry AFP aj devätnásť držiteľov Nobelovej ceny.
Táto zmena bola vedcov možná vďaka „o niečo povzbudivejšiemu stavu sveta“ v otázke dvojitej hrozby pre ľudstvo, jednak v podobe jadrového sebazničenia a jednak klimatickej katastrofy.
Kyvadlové hodiny boli vytvorené v roku 1947 a teraz ukazujú 6 minút pred polnocou. Vedci posunutie ručičiek zvažujú najmenej raz ročne, ale zatiaľ ho povolili len devätnásťkrát, naposledy v roku 2007. Veľká ručička bola vtedy posunutá vpred o dve minúty.
Organizácia ocenila, že nová americká vláda sa s Ruskom snaží dohodnúť zníženie jadrových arzenálov a zahájiť rokovanie s Iránom o zastavení jeho jadrového projektu. Uvítala tiež, že priemyslové a rozvíjajúce sa krajiny sa vlani zaviazali obmedziť emisie skleníkových plynov.