Vplyv stavebného zákona na architektov a stavebných inžinierov
12. 2. 2025
Zákon Slovenskej národnej rady č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch a jeho zmeny nadväzujú na nové regulované povolania Stavebným zákonom, resp. v nadväznosti naň týmto zákonom.
V súvislosti s novým stavebným zákonom sa tiež zavádza pojem odbornej spôsobilosti z dôvodu jeho absencie v doterajšej úprave.
Základné ustanovenia reagujú na túto zmenu a na zmeny v živnostenskom zákone a ustanovujú rozsah povolení, ktoré sú regulovanými slobodnými povolaniami a rozsah činností, ktoré možno vykonávať na základe živnostenského oprávnenia.
Úprava ustanovení o oprávneniach architektov a krajinných architektov reaguje na zmeny ich povinností, ustanovené v novej stavebnej legislatíve. Upravujú sa oprávnenia najmä vo vzťahu ku novej nomenklatúre projektovej dokumentácie, úprave povinností a oprávnení projektanta a procesnému postupu pri konaní o stavebnom zámere, overení projektu stavby a kolaudácii.
V súvislosti s cieľmi novej stavebnej legislatívy, najmä potrebou prípravy novej územnoplánovacej dokumentácie v zmysle zákona č. 200/2022 Z. z. o územnom plánovaní a termínov jej obstarania, definovaných v prechodných ustanoveniach tohto zákona, je potrebné zásadne posilniť personálne kapacity územnoplánovacích pracovísk prípravou a autorizáciou nových odborníkov na spracovanie územnoplánovacej dokumentácie. Vzhľadom na v súčasnosti platnú legislatívu je nevyhnutným podkladom pre výkon tohto povolania autorizácia architekta v plnom rozsahu.
Aby bolo možné rozšíriť prístup k povolaniu, je potrebné vytvorenie aj samostatného povolania „autorizovaný územný plánovač”, ktorému budú zverené len potrebné vyhradené činnosti. Týmto spôsobom je možné rozšíriť prístup k povolaniu aj na osoby, ktoré by s ohľadom na svoje vzdelanie alebo prax nemali možnosť úspešne absolvovať prístup k povolaniu „autorizovaný architekt".
K
Tri ruské satelity sa zrútili
7. 12. 2010
Rusko sa v nedeľu neúspešne pokúsilo dopraviť na obežnú dráhu okolo Zeme tri satelity, ktoré mali doplniť sieť ruského navigačného systému GLONASS a umožniť jeho globálne fungovanie.
Zo zatiaľ neznámych príčin sa všetky tri družice zrútili do Tichého oceánu. Nosná raketa Proton-M odštartovala z kozmodrómu Bajkonur. Po 10 minútach sa od nej oddelil blok, ktorý mal satelity dopraviť na určenú obežnú dráhu. Dráha letu sa však proti plánom zmenila a skončila na hladine oceánu približne 1500 kilometrov severozápadne od Havajských ostrovov.
Odborníci zatiaľ nevedia, či problém nastal u nosnej rakety alebo u pohonnej jednotky bloku, ktorý mal zabezpečiť finálne umiestnenie družíc vo vesmíre.
Český aeroholding má mať sedem podnikov
26. 11. 2010
Český aeroholding, ktorý vznikne prepojením pražského letiska a skupiny Českých aerolínií, bude mať v konečnej podobe sedem dcérskych spoločností a vlastné imanie takmer 30 miliárd korún.
Podrobnosti projektu, zverejnil včera na tlačovej konferencii generálny riaditeľ letiska a prezident ČSA Miroslav Dvořák. V sesterských firmách bude pod Českým aeroholdingem fungovať pravidelná letecká preprava, prevádzkovanie letiska, pozemná obsluha, výcvik pilotov, správa majetku a údržba lietadiel.
Facebook chystá vlastný e-mail
24. 11. 2010
Populárna internetová sociálna sieť Facebook údajne plánuje rozšíriť svoju ponuku o vlastnú e-mailovú službu. Informovala o tom agentúra DPA.
Podľa zdrojov internetového serveru TechCrunch by mala doteraz utajovaná služba, označovaná ako Project Titan, poskytnúť všetkým užívateľom Facebooku vlastnú e-mailovú adresu s koncovkou@facebook.com. Facebook bol založený v roku 2004 a stal sa štvrtým najväčším serverom na svete, mesačne sa na neho pozrie 340 miliónov ľudí. Facebook umožňuje osobnú prezentáciu na internete a komunikáciu s ďalšími užívateľmi siete
Zdravá strava verzus ekonomika
22. 11. 2010
Jesť zdravú stravu pre vás môže byť dobré, ale v niektorých rozvojových krajinách tým môže neúmyselne schudnúť aj ekonomika. Zistili to britskí vedci.
Vedci vytvorili model toho, čo by sa stalo, keby ľudia vo Veľkej Británii a Brazílii začali jesť zdravšie tak, ako to odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), teda zaradili by do jedálnička viac ovocia a zeleniny a obmedzili by mäso a mliečne výrobky. V Británii by podľa odhadov odborníkov, napravenie zlých stravovacích návykov mohlo zabrániť takmer 70.000 predčasným úmrtiam na ochorenia, ako sú srdcové choroby a rakovina.