Vplyv stavebného zákona na architektov a stavebných inžinierov
12. 2. 2025
Zákon Slovenskej národnej rady č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch a jeho zmeny nadväzujú na nové regulované povolania Stavebným zákonom, resp. v nadväznosti naň týmto zákonom.
V súvislosti s novým stavebným zákonom sa tiež zavádza pojem odbornej spôsobilosti z dôvodu jeho absencie v doterajšej úprave.
Základné ustanovenia reagujú na túto zmenu a na zmeny v živnostenskom zákone a ustanovujú rozsah povolení, ktoré sú regulovanými slobodnými povolaniami a rozsah činností, ktoré možno vykonávať na základe živnostenského oprávnenia.
Úprava ustanovení o oprávneniach architektov a krajinných architektov reaguje na zmeny ich povinností, ustanovené v novej stavebnej legislatíve. Upravujú sa oprávnenia najmä vo vzťahu ku novej nomenklatúre projektovej dokumentácie, úprave povinností a oprávnení projektanta a procesnému postupu pri konaní o stavebnom zámere, overení projektu stavby a kolaudácii.
V súvislosti s cieľmi novej stavebnej legislatívy, najmä potrebou prípravy novej územnoplánovacej dokumentácie v zmysle zákona č. 200/2022 Z. z. o územnom plánovaní a termínov jej obstarania, definovaných v prechodných ustanoveniach tohto zákona, je potrebné zásadne posilniť personálne kapacity územnoplánovacích pracovísk prípravou a autorizáciou nových odborníkov na spracovanie územnoplánovacej dokumentácie. Vzhľadom na v súčasnosti platnú legislatívu je nevyhnutným podkladom pre výkon tohto povolania autorizácia architekta v plnom rozsahu.
Aby bolo možné rozšíriť prístup k povolaniu, je potrebné vytvorenie aj samostatného povolania „autorizovaný územný plánovač”, ktorému budú zverené len potrebné vyhradené činnosti. Týmto spôsobom je možné rozšíriť prístup k povolaniu aj na osoby, ktoré by s ohľadom na svoje vzdelanie alebo prax nemali možnosť úspešne absolvovať prístup k povolaniu „autorizovaný architekt".
K
Slovenské hotely zaznamenali viac turistov
1. 3. 2011
Slovenské hotely a ubytovacie zariadenia zaznamenali vlani rovnaký rastový trend ako ostatné štáty EÚ.
V porovnaní s rokom 2009 využili domáci a zahraniční turisti možnosť ubytovania v roku 2010 o 4,8 % viac, pričom priemerný rast za celú úniu predstavoval 2,8 %. Na Slovensku tvorili cudzí turisti z celkového počtu 6,6 milióna necelú polovicu (47 %). V absolútnych číslach navštívilo najviac cudzincov Španielsko (155 miliónov), Taliansko (109 miliónov) a Francúzsko (66 miliónov). Najviac domácich si rezervovalo izby v Nemecku (180 miliónov), Taliansku (135 miliónov), Francúzsku (130 miliónov) a Španielsku (113 miliónov).
Cena od Nadácie Orange
18. 2. 2011
Inovatívne projekty v oblasti sociálnej integrácie, vzdelávania a regionálneho rozvoja sa môžu uchádzať o Cenu Nadácia Orange.
Je to druhý ročník ocenenia pre mimovládne organizácie a jeho držitelia získajú finančnú odmenu 10 000 eur. Prihlášky treba zaslať do 3.marca.
Bábkové divadlo v Bratislave dosiahne slovenský rekord
18. 2. 2011
Bratislavské bábkové divadlo sa uchádza o zápis do Knihy slovenských rekordov inscenáciou Princezná Kukulienka.
Je to jedna z jeho najobľúbenejších hier a v piatok 18. februára uvedie 500. reprízu predstavenia, ktoré malo premiéru 11. júna 1982.
Fúzia medzi NYSE Euronext a Deutsche Börse
16. 2. 2011
Transatlantický prevádzkovateľ akciových búrz NYSE Euronext a jeho nemecký rival Deutsche Börse sa definitívne dohodli na zlúčení.
Spojením vznikne najväčší burzový operátor sveta, ktorý bude mať dve sídla, jedno v New Yorku a druhé vo Frankfurte. Kontrolu nad zjednoteným podnikom budú mať akcionári Deutsche Börse, ktorým pripadne 60 %. Zvyšných 40% budú vlastniť akcionári NYSE Euronext.