Vodný zákon
11. 1. 2024
Cieľom novely zákona zákon č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov je zabezpečenie dobrého stavu vôd a stým zosúladenie právnych predpisov tak, aby povinnosti vyplývajúce zo zákona pre vlastníkov malých čistiarní odpadových vôd do 50 ekvivalentných obyvateľov boli vykonateľné v praxi.
Účinnosť novely nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 269/2010 Z. z. ktorým sa ustanovujú požiadavky na dosiahnutie dobrého stavu vôd s účinnosťou od 15.11.2022 bola v oneskorení oproti účinnej novele vodného zákona č. 364/2004 Z. z. prijatej ku dňu 1. januára 2022. Vo vodnom zákone boli ustanovené nové povinnosti pre vlastníkov malých čistiarní odpadových vôd do 50 ekvivalentných obyvateľov. Vzhľadom na náročnosť zosúladenia existujúceho stavu malých ČOV s prijatou právnou úpravou a povinnosťami z toho vyplývajúcimi pre vlastníkov malých ČOV, bolo potrebné primerane predĺžiť lehotu. Lehota sa predlžuje do 31. decembra 2028.
V prípade, že by sa lehota nepredĺžila, znamenalo by to nemožnosť prevádzkovania tých ČOV do 50 ekvivalentných obyvateľov, ktoré majú dnes právoplatné povolenia vydané na 6 alebo 10 rokov podľa predpisov platných do 15. 11. 2022.
V prípade, že by vlastníci prevádzkovali ČOV do 50 ekvivalentných obyvateľov konali by v rozpore so zákonom, čo by malo za následok uloženie sankcie za porušenie zákona. Ide najmä o malé domové ČOV (2-6 ekvivalentných obyvateľov), ktorých prevádzkovatelia alebo vlastníci musia mať dostatočný časový priestor, aby získali informácie o zaradení ČOV podľa kategórií a k tomu prislúchajúce limitné hodnoty ukazovateľov znečistenia v súlade s novelizovaným nariadením vlády SR č. 269/2010 Z. z.
Tiež je potrebné zohľadniť obmedzené kapacity štátnej vodnej správy na okresných úradoch, ktorá musí všetky povolenia pre malé ČOV prehodnotiť podľa jednotlivých kategórii. Počet vydaných rozhodnutí na malé ČOV sa pohybuje len za rok 2020 v desiatkach tisíc.
K
Mínusy externého štúdia
29. 12. 2009
Podľa riaditeľa Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA) jedným z mínusov externého štúdia na Slovensku je nadmerný počet študentov na jedného pedagóga.
Riaditeľ ARRA si myslí, že externé vzdelávanie na Slovensku stále nedosahuje úroveň denného štúdia. Rozdiel sa viditeľne prejavuje najmä na počte študentov. Programy externého štúdia zvyčajne majú viac poslucháčov. Z tohto pohľadu je aj vzdelávanie, ktoré poskytujú, menej efektívne.
Výnimkou sú tie vysoké školy, ktoré síce ponúkajú externé vzdelávanie, ale zvýšili počet pedagógov, vyčlenili potrebné prostriedky alebo vyvinuli osobitý spôsob poskytovania externého štúdia. Vysokoškolské vzdelávanie bez kontaktu so skúseným a úspešným učiteľom je len samoštúdiom.
Riaditeľ ARRA vidí úroveň vzdelávania na slovenských vysokých školách ako dlhodobý problém. Za titulom idú často mladí študenti, pre ktorých kvalita samotného vzdelávania pre nich nie je dôležitá. Niektoré vysoké školy využili túto situáciu, začali poskytovať externé štúdium a z externistov si urobili zárobkovú činnosť.
Absolventi teda majú diplom, ale chýbajú im reálne poznatky, ktoré mali nadobudnúť na vysokej škole. Preto sú ťažšie uplatniteľní na trhu práce.
Slovensku hrozí poľadovica a snehové jazyky
29. 12. 2009
Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil pre celé Slovensko výstrahu prvého stupňa. Problém môže nastať s poľadovicou či snehovými jazykmi a závejmi. Výstraha prvého stupňa hovorí, že predpokladaná intenzita a výskyt nebezpečného javu sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu a jav predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.
Výstraha na krajnom západe a západe Podunajskej nížiny platí dnes od desiatej v noci (môže sa tvoriť poľadovica), na celom zvyšku západného Slovenska a v strede krajiny okrem poľadovice hrozia aj snehové jazyky a záveje. Na východnom Slovensku varujú hydrometeorológovia pred snehom.
Revolúcia vo využívaní slnečnej energie
24. 12. 2009
Revolúciu v zachytávaní a využívaní slnečnej energie sľubujú miniatúrne fotovoltické články vo forme flitrových korálikov. Vyplýva to z oznámenia výskumného tímu zo Sandia National Laboratories pri ministerstve energetiky USA v Albuquerge v štáte Nové Mexiko. Nové miničlánky sú vyrobené z kryštalického kremíka, sú lacnejšie a po ďalšom vývoji majú mať vyššiu účinnosť ako terajšie veľké fotovoltické zberače.
Dokonca sa dá očakávať, že ľudia oblečení do technologických verzií flitrových cirkusových kostýmov alebo plesových šiat sa premenia na akúsi kráčajúcu nabíjačku.
Možné využitie miniatúrnych fotovoltických článkov je skutočne rozsiahle. Od ich zabudovávania do domov a iných stavieb sa dá použiť aj na „poťahy“ do dočasných terénnych príbytkov ako sú stany. Tie využívajú nielen turisti ale aj horolezci, vedci i vojaci, ktorí si takto pri táborení respektíve cez spomenuté špeciálne odevy pri chôdzi budú môcť nabíjať mobilné telefóny, kamery a ďalšiu elektroniku.
Moduly miničlánkov môžu mať už zabudované obvody funkcií, pre ktoré treba mať pri inštalácii panelov bežných fotovoltických článkov špeciálne plány a povolenia. Fotovoltické moduly miničlánkov na strechách domov, skladov a výrobných hál môžu na čipe zahŕňať inteligentné ovládače, prevodníky a dokonca ukladače energie. Takýto integrovaný modul značne zjednoduší ťažkopádne plánovanie, podávanie návrhov, povoľovanie a začleňovanie do rozvodnej siete, na čo v praxi stále naráža technická podpora využívania slnečnej energie.
Jedným z najväčších prínosov tejto technológie pri výrobe energie vo veľkom je skutočne významný pokles výrobných a inštalačných nákladov.
Náklady sú podstatne nižšie ako pri bežných slnečných článkoch a ak sa osvedčí laboratórne overované "samoskladanie" súčiastok ešte klesnú. Nad každý "korálik" je možné umiestniť lacnú krátkoohniskovú mikrošošovku, ktorá naň sústredí viac slnečného svetla.
Extrémne dlhé prázdniny
23. 12. 2009
Vianočné a novoročné prázdniny, ktoré budú v tomto školskom roku až 19-dňové, sa v stredu 23. decembra začínajú približne 448.000 deťom v základných školách, vyše 28.000 žiakom v špeciálnych ZŠ a viac ako 291.000 stredoškolákom.
Vyučovanie sa žiakom op
äť začne až v novom roku v pondelok 11. januára. Krátko nato sa brány škôl opäť zatvoria 1. februára, kedy sú polročné prázdniny. V tomto školskom roku strávia žiaci základných a stredných škôl v škole 190 dní.