Vodné svety sa už pripravujú na otvorenie letnej sezóny. Avizujú novinky, niektoré zmenili cenníky
29. 5. 2024
Stúpajúce teploty pomaly otvárajú tohtoročnú letnú sezónu. S meniacim sa počasím a blížiacimi sa letnými prázdninami sa mnoho slovenských ubytovacích prevádzok pripravuje na návaly turistov. Inak to nie je ani v prípade kúpalísk a vodných svetov, ktoré už stanovujú termíny na oficiálne otvorenie sezóny.
Vzhľadom na teplé počasie sú podmienky aktuálne ideálne na to, aby mohli prevádzky návštevníkom sprístupniť všetky svoje bazény. Meniaca sa klíma však priniesla na územie Slovenska aj búrky, ktoré potenciálnych zákazníkov odrádzajú...
B
(Zdroj: hnonline.sk)
Extrémne dlhé prázdniny
23. 12. 2009
Vianočné a novoročné prázdniny, ktoré budú v tomto školskom roku až 19-dňové, sa v stredu 23. decembra začínajú približne 448.000 deťom v základných školách, vyše 28.000 žiakom v špeciálnych ZŠ a viac ako 291.000 stredoškolákom.
Vyučovanie sa žiakom op
äť začne až v novom roku v pondelok 11. januára. Krátko nato sa brány škôl opäť zatvoria 1. februára, kedy sú polročné prázdniny. V tomto školskom roku strávia žiaci základných a stredných škôl v škole 190 dní.
Hacker Igigi útočí na slovenské weby
23. 12. 2009
V priebehu niekoľkých dní došlo k ďalšiemu veľkému hackerskému útoku. Zo servera poisťovne Union unikla pravdepodobne webová databáza spolu s menami a heslami klientov na prihlásenie do systému, informáciami o zmluvách, e-mailovými adresami, adresami bydliska a ďalšími dátami, ktoré sa na serveri nachádzali.
Vo svojom blogu, ktorý uverejnil dnes v noci, hacker Igigi tvrdí, že tieto údaje ukradol a ako dôkaz prikladá zoznamy tabuliek a informácie o niekoľkých klientoch poisťovne. V priebehu dvoch týždňov je to už jeho štvrtý útok na slovenskú webovú stránku.
Čo všetko uniklo, koľkých klientov sa to týka a čo to pre nich môže znamenať zatiaľ nie je jasné.
V databáze zverejnej hackerom figurujú aj tabuľky s názvami spoločností Uniqa, HVB Bank a UniCredit Bank.
Spoločnosti sa situáciou intenzívne zaoberajú, analyzujú útok a rozsah prieniku do databáz a realizujú sériu opatrení na zvýšenie bezpečnosti webových stránok.
Sviatky prinášajú riziká pre poisťovne
23. 12. 2009
Zapichnuté rybie kosti v hrdle, požiare od sviečok či prskaviek a zvýšený počet havárií pri presunoch na sviatky. To sú typické poistné udalosti, ktoré poisťovne riešia počas vianočných a novoročných osláv. Nárast poistných udalostí prináša najmä koniec roka.
Nebezpečenstvom sú sviečky. Rovnako voskové na adventných vencoch alebo elektrické na stromčekoch. Poisťováci upozorňujú na opatrnosť pri kúpe osvetlenia a na nebezpečenstvo ponechania zapnutých svetiel a zapálených sviečok bez dozoru.
Poistné udalosti vznikajú často aj pri presune na sviatky, keď si za volant sadajú aj tzv. sviatoční vodiči.
Ak už poistná udalosť nastane, je dobré ju zdokumentovať a bezodkladne nahlásiť, aby škodu bolo možné preukázať. Premlčacia lehota začne plynúť rok po poistnej udalosti a trvá tri roky.
Svetelná výzdoba by nemala zostať bez dozoru
23. 12. 2009
Aj keď ozdobné svietidlá patria k jedným z najjednoduchších spotrebičov, prinášajú riziko požiaru. Na vine býva zlá kvalita výrobkov, ktoré nespĺňajú bezpečnostné normy platné v Európskej únii. Logo CE na škatuli ešte neznamená, že tovar certifikáciou prešiel. Kvalitné a cenovo dostupné svetelné ozdoby si zvyčajne možno kúpiť v povianočných výpredajoch, kedy ich cena lepšie zodpovedá ich skutočnej hodnote.
Lacnejšie je nalepiť nálepku, ako dodržať pri výrobe normy a prejsť skúšobným ústavom. Rizikom môžu byť príliš tenké vodiče, nedostatočná ochrana proti skratu v objímkach žiaroviek a nevyhovujúca zástrčka.
Svetelnú výzdobu je bezpečnejšie kupovať v špecializovaných predajniach s interiérovými doplnkami a elektronikou. Dlhodobú životnosť možno očakávať od modernejších LED svietidiel, pri tých obyčajných je lepšie sa predzásobiť náhradnými žiarovkami.
Svetelnú výzdobu by sme nemali nechávať bez dozoru. Spoľahlivé fungovanie na balkóne, či stromčeku na verande ešte neznamená, že vo vykúrenom interiéri nemôže dôjsť k prehriatiu. Naopak, do svietidiel, ktoré sú určené iba do interiéru by mohla zatiecť voda z rozpúšťajúceho sa snehu.