Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho postrehy

Keď sa šťastie unaví, sadne si aj na somára. Ale nie je radno sa na to spoliehať. Ukazuje sa, že šťastie má svinsky dobrú kondíciu.

Príslovie hovorí, že to, čo môžeš urobiť zajtra a pozajtra, máš spraviť dnes a budeš mať dva dni voľna. Ale ak to, čo máš urobiť zajtra a pozajtra, odložíš, na popozajtra budeš mať tiež dva dni voľna.

Problém zajtrajška: „Čo človek má z toho, že zajtra bude lepšie, keď vždy, keď sa zobudí, je ešte iba dnes...“.

(Murphyho zrnká II)
Informácie pre šéfa

Najväčším umením je správne sa mýliť.

V záplave dát v informačnej spoločnosti prežijú iba tí s intuíciou.

Veľké peniaze sa strážia samy. Ale drobáky si musí človek strážiť sám.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
O podnikateľoch

Nestačí, ak vyhráte. Ešte treba, aby ostatní prehrali.

V podnikaní nie je žiaden experiment úplne zbytočný. Vždy sa dá použiť ako negatívny príklad.

Keby človek dopredu vedel, ako to dopadne, život podnikateľa by bola jedna nekonečná nuda.

(Murphyho zákonník)
Murphyho zákony a komentáre

Ak súhlasíte so všetkým, nikto vás nebude mať rád.

Komu dal boh úrad, tomu dal i moc. Potom však prišla žena a bolo všetko ináč.

Neučte deti pravdovravnosti, nakoniec im to zostane.

(Murphyho zrnká II)
Pravda a blufovanie

Načo ničiť nepriateľa ohňom a mečom, keď sa to dá oveľa ľahšie jazykom.

Pravdivosť tvrdenia nezávisí od jeho vierohodnosti a naopak.

Čím neuveriteľnejšie niečo znie, tým vyššia je pravdepodobnosť, že tomu uveria.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Vodné svety sa už pripravujú na otvorenie letnej sezóny. Avizujú novinky, niektoré zmenili cenníky

29. 5. 2024 Stúpajúce teploty pomaly otvárajú tohtoročnú letnú sezónu. S meniacim sa počasím a blížiacimi sa letnými prázdninami sa mnoho slovenských ubytovacích prevádzok pripravuje na návaly turistov. Inak to nie je ani v prípade kúpalísk a vodných svetov, ktoré už stanovujú termíny na oficiálne otvorenie sezóny.
Vzhľadom na teplé počasie sú podmienky aktuálne ideálne na to, aby mohli prevádzky návštevníkom sprístupniť všetky svoje bazény. Meniaca sa klíma však priniesla na územie Slovenska aj búrky, ktoré potenciálnych zákazníkov odrádzajú...
B
(Zdroj: hnonline.sk)

Zem bola kedysi biela

11. 3. 2010 Pripomínala snehovú guľu. Argumentami teraz túto diskutovanú hypotézu podporil tím vedcov z Harvardskej univerzity. Hypotézy vyplynuli z analýzy kanadských hornín, starých vyše 700 miliónov rokov.
Geológovia na ceste do vzdialenej minulosti čoraz viac používajú počítačové modely. Podľa jedného z týchto modelov, ak sa ľad preukázateľne priblíži k tridsiatemu stupňu zemepisnej šírky možno rátať s tým, že zamrzne aj rovník. Pre geologickú epochu, v ktorej na celej Zemi vládne chlad, asi nevymyslíte lepší názov než kryogén. Túto epochu Zem v minulosti naozaj prežila. Geológovia z tímu vedeného Francisom Macdonaldom z Harvardskej univerzity zistili, že v kryogéne, pred 716,5 milióna rokov, ľad prenikol minimálne na desiaty stupeň zemepisnej šírky. Ukázala to analýza skál z oblasti kanadského Yukonu na severozápade krajiny. Geológovia na nich našli výrazné známky niekdajšej prítomnosti ľadu. Tieto skaly vtedy ležali na úrovni tropického mora. Je to prvý rukolapný dôkaz o tropickom zaľadnení v období, keď Zem pripomínala snehovú guľu. Zaľadnenie trvalo minimálne päť miliónov rokov.
(Zdroj: SME)

Slovensko bude čestným hosťom knižného veľtrhu Bologna 2010

10. 3. 2010 Literárne informačné centrum (LIC) dnes pripravilo tlačovú besedu pri príležitosti Medzinárodného veľtrhu kníh pre deti a mládež v Bologni, kde tohtoročným čestným hosťom bude Slovensko. Podľa slov riaditeľa LIC patrí čestné hosťovanie Slovenska v Bologni medzi prioritné podujatia kultúrnej a štátnej politiky, preto bola jeho príprave venovaná náležitá pozornosť. Medzinárodný knižný veľtrh pre deti a mládež Bologna 2010 sa uskutoční v dňoch 23. až 26. marca.
Slovenský národný stánok sa predstaví v novom vizuálnom riešení na ploche 64 m2 a ilustrátorská expozícia bude prezentovať skvosty slovenskej ilustrátorskej tvorby na rozlohe 200m2. Kompletnú prípravu a realizáciu slovenskej expozície s celou sériou významných kultúrnych podujatí v Bologni a v iných častiach Talianska na tomto prestížnom podujatí z poverenia Ministerstva kultúry SR zabezpečuje Literárne informačné centrum a Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti v súčinnosti s ďalšími organizáciami v rezorte kultúry, vydavateľstvami a občianskymi združeniami.
(Zdroj: HNONLINE)

Na „dohľad“ od Zeme sa rodí život

9. 3. 2010 V hmlovine Orion, ktorá patrí k najkrajším útvarom v našom blízkom vesmíru a dokonca je pozorovateľné voľným okom, vznikajú organické molekuly. Ukázali to nové dáta európskeho ďalekohľadu Herschel.
Molekuly, ktoré sa nachádzajú v tejto hmlovine, teoreticky umožňujú budúci život. Informácie poskytla Európska vesmírna agentúra. Spektrometer ďalekohľadu, ktorý vypustili v máji minulého roka, odborníkom zároveň ukázal, ako sa takéto organické molekuly vo vesmíre vytvárajú. V mraku našiel ich priamych predchodcov vrátane vody, oxidu uhoľnatého, oxidu síričitého, metanolu či formaldehydu. O hmlovine sa už v minulosti vedelo, že je jednou z najproduktívnejších kozmických „továrni“ na chemikálie, dodnes však nie je úplne známe, ako takéto procesy prebiehajú.
(Zdroj: SME)

Koľko stojí chrípka?

8. 3. 2010 Názory odborníkov na otázku, či sa očkovať proti chrípkovým vírusom alebo nie sa dlhodobo rôznia. V neprospech očkovania dopadol prieskum v lekárňach. A to napriek tomu, že očkovanie, minimálne v prípade „prasacej“ chrípky je zadarmo.
Chrípka nie je len otázkou zdravia, ale aj peňaženky. Očkovanie je zadarmo. Poisťovne preplácajú vakcíny proti novej i sezónnej chrípke. Nezaočkovaní musia siahnuť do peňaženky relatívne hlboko. Domáca liečba chrípky bez komplikácií môže stáť aj 20 eur. Za najlacnejší mix liekov chorí v lekárni zaplatia účet 7,5 eura Dôležitá a podľa farmaceutov úplne postačujúca pri zdravých ľuďoch je prevencia. Športovať, jesť veľa ovocia a zeleniny, dodržiavať hygienu. Názory lekárov na očkovanie sú o niečo miernejšie. Očkovania na sezónnu chrípku aspoň raz za päť rokov odporúčajú aj mladým ľuďom, aby sa im podporila i nešpecifická imunita. Sezónna vakcinácia je považovaná za menšie riziko ako komplikácie, ktoré môže vyvolať samotná choroba u rizikových pacientov.
(Zdroj: HNONOLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Svetozár
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner