Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy a šťastie

Opakovanie hlúposti nie je matkou múdrosti.

Najväčší hlupáci sú tí, ktorí splašene behajú dookola a pokúšajú sa urobiť správne veci bez toho, aby si zistili, ktoré veci sú správne.

Iba dve veci sú nekonečne veľké: vesmír a ľudská hlúposť. Avšak zatiaľ sa podarilo experimentálne dokázať len to druhé.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Prečo máme radi informáciu?

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Lož má ešte kratšie nohy ako krtko.

Čo nebije priamo do očí, zostane nepovšimnuté.

Čím je vo väčšom bezpečí ten, kto radí, tým jeho rada za menej stojí.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho zákonník

Malé peniaze sa zarábajú rukami, veľké hlavou.

Keď si môžete vybrať spomedzi viacerých nápadníkov, vyberiete si zle. Ak nemáte na výber, aj tak si zle vyberiete.

Keď veci dospejú od desiatich k piatim, cyklus sa začne opakovať.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony po slovensky

Najhoršie veci najčastejšie postihujú najlepších ľudí.

Nešťastie čaká na teba za rohom.

Veci zásadne spejú od zlého k horšiemu.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Vláda preplatí samosprávam stovky tisíc eur za výdavky počas mimoriadnych situácií

6. 6. 2024 V okresoch Banská Štiavnica, Bratislava, Kysucké Nové Mesto a Levice riešili samosprávy zosuv pôdy. V okresoch Brezno, Dunajská Streda a Malacky vyhlásili mimoriadnu situáciu pre haváriu. Samosprávam preplatia za záchranné práce počas deviatich mimoriadnych situácií spolu 317 393 eur. Vyplýva to z návrhu ministerstva vnútra, ktorý v stredu schválila vláda.
V okresoch Banská Štiavnica, Bratislava, Kysucké Nové Mesto a Levice riešili samosprávy zosuv pôdy. V okresoch Brezno, Dunajská Streda a Malacky vyhlásili mimoriadnu situáciu pre haváriu. V okresoch Humenné a Vranov nad Topľou bolo dôvodom zemetrasenie. Ohrozenie verejného zdravia druhého stupňa zaznamenali v Bratislave.
"Opodstatnenosť, správnosť a primeranosť predložených požiadaviek bola verifikovaná okresnými úradmi," doplnil rezort. Najvyššiu sumu, 141 501 eur, preplatia Bratislave, obci Baškovce refundujú 116 400 eur.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Nová úprava ochrany oznamovateľom protispoločenskej činnosti

8. 2. 2019 Nová úprava týkajúca sa oznamovateľov by mala byť platná od 1. marca 2019. Ide o úplne nový právny predpis.
Medzi najdôležitejšie zmeny patrí zriadenie úradu na ochranu oznamovateľov, ktorý ako nezávislý orgán štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou, bude najmä poskytovať ochranu oznamovateľom (namiesto terajšieho inšpektorátu práce), kontrolovať dodržiavanie nového zákona, poskytovať odborné stanoviská a poradenstvo k aplikácii nového zákona, robiť osvetu v oblasti poskytovania ochrany tzv. whistleblowerom, poskytovať odmenu oznamovateľovi (namiesto terajšieho Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky), raz ročne predkladať Národnej rade Slovenskej republiky správu o svojej činnosti.

Sprístupňovanie strelných zbraní a streliva na civilné použitie

1. 2. 2019 Nový zákon o sprístupňovaní strelných zbraní a streliva na civilné použitie na trhu je vychádza z potreby precizovania a zosúladenia právnej úpravy v oblasti strelných zbraní a streliva na civilné použitie v Slovenskej republike s rozhodnutiami Stálej medzinárodnej komisie na skúšky ručných palných zbraní.
Slovenská republika je podľa vyhlášky ministra zahraničných vecí členom C.I.P. Predmetom nového zákona bude najmä úprava skupiny určených výrobkov, základných požiadaviek, sprístupňovania na trhu a uvedenia do používania strelných zbraní a streliva na civilné použitie, predpokladu zhody, posudzovania zhody a postupov posudzovania zhody, vyhlásenia o zhode a označovania strelných zbraní a streliva. Z pôsobnosti zákona sú vylúčené strelné zbrane a strelivo určené na použitie Ozbrojenými silami Slovenskej republiky a ďalšie strelné zbrane a strelivo podľa § 4 ods. 3 zákona, tak ako tomu bolo aj v minulosti.

Ozbrojené sily SR

28. 1. 2019 Cieľom novely zákona o ozbrojených silách Slovenskej od 1. 5. 2019 je ustanoviť spôsob preukazovania príslušnosti k ozbrojeným silám Slovenskej republiky.
K ďalším zmenám patrí ustanoviť zákaz smerujúci k zamedzeniu neoprávneného používania označenia ozbrojených síl Slovenskej republiky na odeve, v písomnom styku, v názve domény webovej stránky a na motorovom vozidle, resp. zákaz smerujúci k zamedzeniu používania vojenskej rovnošaty, ktorou sa preukazuje príslušnosť k ozbrojeným silám Slovenskej republiky, a osobnej identifikačnej karty, vrátane ustanovenia sankcií za porušenie týchto zákazov v podobe priestupku. V nadväznosti na uvedené sa tiež navrhuje upraviť príslušnosť Vojenskej polície na objasňovanie priestupkov a ich prejednávanie v blokovom konaní.

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek by mohlo byť realitou už budúci rok

18. 1. 2019 Výrobcom, ktorí porušia povinnosť, hrozí pokuta do 80 000 eur. Zálohovanie PET fliaš a plechoviek by mohlo byť realitou už budúci rok. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý envirorezort predložil na pripomienkovanie. Výšku zálohy by malo Ministerstvo životného prostredia určiť prostredníctvom vyhlášky. Podľa jej návrhu majú byť PET fľaše zálohované minimálne sumou 0,12 eura, plechovky 0,10 eura.
Zálohovanie sa má podľa návrhu vyhlášky týkať všetkých jednorazových nápojových obalov z plastu alebo z kovu s objemom 0,1 litra až tri litre. Na systém má okrem envirorezortu dohliadať aj Slovenská inšpekcia životného prostredia a Slovenská obchodná inšpekcia. Za nedodržiavanie zákona hrozia výrobcom aj distribútorom pokuty. Napríklad výrobcovi, ktorí poruší povinnosť zálohovať jednorazové obaly a dodržiavať zálohu, hrozí pokuta od 2000 do 80 000 eur. Zákon určuje aj ciele návratnosti zálohovaných obalov. Do roku 2022 má byť návratnosť plastových zálohovaných obalov najmenej 60 percent, v roku 2024 už 90 percent. Pre kovové zálohované obaly má byť v roku 2025 návratnosť najmenej 25 percent, skoršie ciele ministerstvo nestanovilo. Ochranári sú za, obchodníci proti. Ministerstvo zámer zálohovať PET fľaše a plechovky oznámilo v novembri minulého roka. Ochranári ho vítajú, pretože podľa nich povedie k znižovaniu množstva plastov v prírode. Proti je, naopak, Zväz obchodu. V novembri sa vyjadril, že malé a stredné predajne by proces zavedenia zálohovania nezvládli. Domnieva sa tiež, že zavedenie systému bude stáť viac ako ministerstvom odhadovaných 80 miliónov eur. Na Slovensku sa za jeden rok dostane do obehu približne miliarda PET fliaš. Separovaným zberom sa dosahuje ich približná návratnosť 60 percent. Ak by bola návratnosť 90-percentná, fľaše, ktoré by sa týmto spôsobom zozbierali, by dokázali naplniť napríklad bratislavské Námestie slobody do výšky 22 metrov.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner