Nemecko chce ponechať uhoľné elektrárne dlhšie v pohotovosti
10. 6. 2022
Nemecká vláda chce, aby odstavené uhoľné elektrárne zostali dlhšie v pohotovostnom stave a v prípade potreby mohli začať vyrábať elektrinu.
Mohli by tak vykryť eventuálne problémy s dodávkami plynu z Ruska, napísala dnes agentúra AP. Kabinet kancelára Olafa Scholza však trvá na cieli, že do roku 2030 Nemecko prestane vyrábať energiu z uhlia.
Návrh zákona sa týka uhoľných aj ropných elektrární, ktoré by mali prestať vyrábať v rokoch 2022 a 2023.
Do roku 2024, keď sa Berlín plánuje zbaviť závislosti od ruského plynu, by tieto elektrárne mali zostať v pohotovosti. Berlín sa totiž obáva, že Rusko v reakcii na západné sankcie zníži či úplne ukončí dodávky plynu, ktorý je kľúčovou komoditou pre nemeckú energetiku.
V
Situácia okolo dodávok mikročipov sa zlepšuje
3. 6. 2022
Globálny nedostatok nákladných vozidiel prispel k skokovému nárastu cien za dopravu, pretože všetky spoločnosti sa rýchlo snažili obnoviť vyčerpané zásoby.
Najväčší výrobca nákladných áut na svete, spoločnosť Daimler Truck, pozoruje známky zlepšenia v dodávkach mikročipov. Agentúre Bloomberg to povedala šéfka značky nákladných vozidiel Mercedes Karin Radströmová, ktorá vedie aj podnikanie firmy v Európe a Južnej Amerike. Daimleru sa podľa nej zatiaľ darí vyhnúť sa dopadom narušenia dodávateľských reťazcov kvôli koronavírusovým blokádam v Číne. S nedostatkom čipov sa už dlho stretávajú firmy aj v ďalších odvetviach, ktoré tak nemohli vyrábať s využitím všetkých kapacít.
V
Poskytovanie dočasného útočiska
30. 5. 2022
Zamestnávanie štátnych príslušníkov tretej krajiny a občanov členského štátu Európskej únie a štátu, ktorý je zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore a Švajčiarska s miestom výkonu práce na území SR, upravuje zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Zamestnávanie osôb z tretích krajín má na Slovensku svoje špecifiká.
Dočasné útočisko sa aktuálne poskytuje na účely ochrany osôb utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Návrh na vyhlásenie poskytovania dočasného útočiska štátnym občanom Ukrajiny a ich rodinným príslušníkom v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine, ktorý spôsobil hromadný prílev cudzincov na územie SR, schválila vláda SR Uznesením č. 144 zo dňa 28. 2. 2022 podľa § 29 ods. 2 zákona č. 480/2002 Z. z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. V zmysle § 29 ods. 1 zákona o azyle dočasné útočisko sa poskytuje na účely ochrany cudzincov pred vojnovým konfliktom, endemickým násilím, následkami humanitárnej katastrofy alebo sústavným, alebo hromadným porušovaním ľudských práv v ich krajine pôvodu. Dňa 22. 3. 2022 bola schválená novela č. 92/2022 Z. z. zákona o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine, ktorého súčasťou sú opatrenia zjednodušujúce pravidlá zamestnávania občanov Ukrajiny (tzv. Lex Ukrajina). Počas mimoriadnej situácie sa umožňuje žiadateľom o azyl, ktorí sú štátnymi občanmi Ukrajiny, vrátane ich rodinných príslušníkov, vstupovať do pracovnoprávneho vzťahu pred uplynutím 9 mesiacov od začatia konania o udelenie azylu. Ukrajinci sa taktiež môžu evidovať na úradoch práce. Lex Ukrajina nadobudla účinnosť dňom zverejnenia v Zbierke Zákonov, t. j. od 30. 3. 2022.
K
Preukaz pre cudzincov, ktorým sa poskytuje dočasné útočisko
30. 5. 2022
Preukaz vydávajú príslušné útvary úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ.
V zmysle zákona o azyle sa občanom, ktorým sa aktuálne poskytuje na účely ochrany osôb utekajúcich pred vojnou na Ukrajine, vydá doklad o tolerovanom pobyte na území SR, ktorý sa označí ako „DOČASNÉ ÚTOČISKO“ (pôvodné označenie bolo: „ODÍDENEC“). Poskytovanie dočasného útočiska sa netýka osôb, ktoré majú na území SR už udelený trvalý pobyt alebo prechodný pobyt, osôb, ktorým Slovenská republika udelila azyl alebo poskytla doplnkovú ochranu a nebude sa vzťahovať ani na tie osoby, ktoré sú žiadateľmi o udelenie azylu. Začiatok poskytovania dočasného útočiska je deň 1. 3. 2022.
K