Trestný zákon – zaobchádzanie s LAHU
17. 9. 2021
Cieľom predkladaného návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov je odstrániť najzávažnejší problém v postihovaní neoprávneného zaobchádzania s látkami s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom (ďalej ako „LAHU“), sprísniť a rozšíriť postihovanie neoprávneného zaobchádzania s LAHU za spáchanie vyššie uvedených trestných činov s cieľom posilniť prevenciu a ochranu obyvateľov pred závažnou trestnou činnosťou.
Zámerom predkladateľa je zníženie doterajšej náročnosti preukazovania trestnej činnosti týkajúcej sa neoprávneného zaobchádzania s LAHU, ktorá pri doterajšom znení ustanovení § 176 Trestného zákona neakceptovateľne komplikovala trestnoprávne postihovanie tejto závažnej trestnej činnosti.
V zmysle ustanovení doterajšieho znenia § 176 Trestného zákona bolo potrebné určiť, v akom rozsahu boli zneužité tieto látky, s ktorými páchateľ neoprávnene zaobchádzal. Bolo preto treba zistiť ich zloženie a následne aj cenu, čo vzhľadom na skutočnosť, že sa jednalo o látky z rôznych presne nezistiteľných zahraničných zdrojov, bolo veľmi komplikované.
Rovnako nedostatočne prísne bolo v doterajšom ustanovení § 176 Trestného zákona ustanovené, že na prekročenie hranice trestnosti bolo v tomto prípade potrebné, aby hodnota LAHU presahovala 2 660 EUR, čo zjavne nedostatočne odzrkadľuje nebezpečenstvo neoprávneného zaobchádzania s LAHU.
Sprísnenie hranice trestnosti protiprávneho konania a postihu za takéto konanie bude mať pozitívny účinok ako z pohľadu individuálnej, tak aj generálnej prevencie pri trestnej činnosti spojenej s neoprávneným zaobchádzaním s LAHU.
Užívanie androgénnych anabolických steroidov predstavuje vysoké riziko ohrozenia zdravia u užívateľov. Alarmujúca je aj skutočnosť, že s užívaním anabolických steroidov sa nespájajú len vrcholoví športovci, ale aj hobby športovci, vrátane mladistvých užívajúcich LAHU s vidinou ľahko a rýchle sa stať silnými a rešpektovanými.
Užívanie LAHU so sebou prináša aj mnohé negatíva, pričom niektoré z nich sú zdravie a život ohrozujúce. Môžu vyvolať také fyzikálne zmeny, ktoré sú už nezvratné. Ovplyvňujú hlavne kardiovaskulárny systém a pečeň, zmeny v metabolizme tukov ako aj zadržiavanie vody v tkanivách. Užívanie LAHU ovplyvňuje aj psychickú stránku užívateľa. Zmeny nálad môžu pôsobiť negatívne, napr. podráždenosť, emočná nestabilita a sklony k násiliu.
Nezanedbateľnou je aj skutočnosť, že neoprávnené zaobchádzanie s LAHU je spojené s ich predajom na „čiernom trhu“ a vytváraním nelegálnych príjmov pre páchateľov tejto trestnej činnosti.
Predkladateľ navrhuje, v súvislosti s vyššie uvedeným účelom, v ním navrhovanom znení zákona upustiť od objektívneho stanovovania rozsahu neoprávneného zaobchádzania s látkami s anabolickým a iným hormonálnym účinkom pre účely Trestného zákona, čím sa upúšťa od určovania hodnoty zaistených látok s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom a spochybniteľného ustanovovania rozsahu podľa súčasného § 176 Trestného zákona.
Naproti tomu bude pre posudzovanie trestnosti činu rozhodujúce množstvo LAHU (určené podľa počtu tabletiek, injekcií, ampuliek alebo podobne nedeliteľných balení prípravku obsahujúceho LAHU). Takéto kritérium posudzovania trestnosti je upravené napríklad aj v ustanoveniach § 288 zákona č. 40/2009 Sb. (Trestný zákon platný a účinný v Českej republike). Predkladateľ je toho názoru, že takéto určovanie je vyhovujúce aj z toho dôvodu, že väčšinou jedna tabletka, injekcia, ampulka predstavuje 1 dávku takejto látky.
Schválením predloženého návrhu zákona by bola zabezpečená účinnejšia prevencia takejto trestnej činnosti a výrazne by sa zlepšili podmienky na odhaľovanie a preukazovanie takejto trestnej činnosti a následné trestanie páchateľov.
K
Pripojenie na internet dostalo prednosť pred sexom
18. 12. 2008
Prieskum v Spojených štátoch amerických, ktorého sa zúčastnilo 2 119 respondetov, ukázal, že takmer polovica žien (49 %) a asi tretina mužov (30 %) by sa na dva týždne radšej vzdali sexu, ako by mali zostať rovnaké obdobie bez pripojenia na internet.
Internet získal najvyššie hodnotenie tiež pri hodnotení vecí, bez
ktorých ľudia nemôžu žiť. Umiestnil sa pred predplatným káblovej televízie,
večerou v meste, nakupovaním oblečenia a členstvom v posilňovni aj pred
sledovaním televízie.
Takmer 80 % ľudí uviedlo, že vďaka internetu sa zlepšil ich kontakt s
priateľmi a rodinou a 58 % opýtaných je presvedčených, že internet im umožnil
efektívnejšie nakupovať.
Zzz-mailing
17. 12. 2008
Vedci "objavili" nový typ námesačného správania. Ide o mejlovanie v spánku.
Nazvali ho
"zzz-mailing". Ľudia sa v spánku posadia k
počítaču, naštartujú ho a posielajú rôzne maily. O tom, čo vyvádzajú, sa
väčšinou dozvedia až na ďalší deň, keď sa začnú ozývať adresáti takýchto
mailov. Lekári nevylučujú, že pod
takéto správanie sa môžu podpísať lieky.
Stravovací režim vianočného kapra
17. 12. 2008
Vianočný kapor má prísny stravovací režim. Na rozdiel od obyčajného kapra má upravený jedálny lístok. Veľa jesť môže na jar, v lete a na jeseň, no cez zimu musí hladovať. Okrem planktónu mu rybári servírujú aj pšenicu a kukuricu. Tú dostáva ako energetickú náhradu, ktorú môže využívať na stavbu svojho tela.
Takmer všetky vianočné kapry pochádzajú z rybníkov v Čechách.
Chyba v programe Internet Explorer
17. 12. 2008
Na odkazy z neznámeho zdroja je lepšie neklikať.
TV Nova a denník idnes.cz upozornili na chybu v počítačovom
programe na prehliadanie internetových stránok od Microsoftu. Chyba umožňuje
nainštalovať do počítača užívateľa nežiadúci kód, ktorý cudzej osobe umožní
zneužitie počítača a jeho dát. Preto je pri otváraní e-mailov dôležitá
opatrnosť.
TASR