Trestný zákon – zaobchádzanie s LAHU
17. 9. 2021
Cieľom predkladaného návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov je odstrániť najzávažnejší problém v postihovaní neoprávneného zaobchádzania s látkami s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom (ďalej ako „LAHU“), sprísniť a rozšíriť postihovanie neoprávneného zaobchádzania s LAHU za spáchanie vyššie uvedených trestných činov s cieľom posilniť prevenciu a ochranu obyvateľov pred závažnou trestnou činnosťou.
Zámerom predkladateľa je zníženie doterajšej náročnosti preukazovania trestnej činnosti týkajúcej sa neoprávneného zaobchádzania s LAHU, ktorá pri doterajšom znení ustanovení § 176 Trestného zákona neakceptovateľne komplikovala trestnoprávne postihovanie tejto závažnej trestnej činnosti.
V zmysle ustanovení doterajšieho znenia § 176 Trestného zákona bolo potrebné určiť, v akom rozsahu boli zneužité tieto látky, s ktorými páchateľ neoprávnene zaobchádzal. Bolo preto treba zistiť ich zloženie a následne aj cenu, čo vzhľadom na skutočnosť, že sa jednalo o látky z rôznych presne nezistiteľných zahraničných zdrojov, bolo veľmi komplikované.
Rovnako nedostatočne prísne bolo v doterajšom ustanovení § 176 Trestného zákona ustanovené, že na prekročenie hranice trestnosti bolo v tomto prípade potrebné, aby hodnota LAHU presahovala 2 660 EUR, čo zjavne nedostatočne odzrkadľuje nebezpečenstvo neoprávneného zaobchádzania s LAHU.
Sprísnenie hranice trestnosti protiprávneho konania a postihu za takéto konanie bude mať pozitívny účinok ako z pohľadu individuálnej, tak aj generálnej prevencie pri trestnej činnosti spojenej s neoprávneným zaobchádzaním s LAHU.
Užívanie androgénnych anabolických steroidov predstavuje vysoké riziko ohrozenia zdravia u užívateľov. Alarmujúca je aj skutočnosť, že s užívaním anabolických steroidov sa nespájajú len vrcholoví športovci, ale aj hobby športovci, vrátane mladistvých užívajúcich LAHU s vidinou ľahko a rýchle sa stať silnými a rešpektovanými.
Užívanie LAHU so sebou prináša aj mnohé negatíva, pričom niektoré z nich sú zdravie a život ohrozujúce. Môžu vyvolať také fyzikálne zmeny, ktoré sú už nezvratné. Ovplyvňujú hlavne kardiovaskulárny systém a pečeň, zmeny v metabolizme tukov ako aj zadržiavanie vody v tkanivách. Užívanie LAHU ovplyvňuje aj psychickú stránku užívateľa. Zmeny nálad môžu pôsobiť negatívne, napr. podráždenosť, emočná nestabilita a sklony k násiliu.
Nezanedbateľnou je aj skutočnosť, že neoprávnené zaobchádzanie s LAHU je spojené s ich predajom na „čiernom trhu“ a vytváraním nelegálnych príjmov pre páchateľov tejto trestnej činnosti.
Predkladateľ navrhuje, v súvislosti s vyššie uvedeným účelom, v ním navrhovanom znení zákona upustiť od objektívneho stanovovania rozsahu neoprávneného zaobchádzania s látkami s anabolickým a iným hormonálnym účinkom pre účely Trestného zákona, čím sa upúšťa od určovania hodnoty zaistených látok s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom a spochybniteľného ustanovovania rozsahu podľa súčasného § 176 Trestného zákona.
Naproti tomu bude pre posudzovanie trestnosti činu rozhodujúce množstvo LAHU (určené podľa počtu tabletiek, injekcií, ampuliek alebo podobne nedeliteľných balení prípravku obsahujúceho LAHU). Takéto kritérium posudzovania trestnosti je upravené napríklad aj v ustanoveniach § 288 zákona č. 40/2009 Sb. (Trestný zákon platný a účinný v Českej republike). Predkladateľ je toho názoru, že takéto určovanie je vyhovujúce aj z toho dôvodu, že väčšinou jedna tabletka, injekcia, ampulka predstavuje 1 dávku takejto látky.
Schválením predloženého návrhu zákona by bola zabezpečená účinnejšia prevencia takejto trestnej činnosti a výrazne by sa zlepšili podmienky na odhaľovanie a preukazovanie takejto trestnej činnosti a následné trestanie páchateľov.
K
Maturity sa už nebudú deliť na jednoduchšie a ťažšie
3. 1. 2009
Podľa kompetentných by však mali byť objektívnejšie. Viac úrovní na výber zostáva len pre cudzie jazyky.
Externú časť maturity nebude
robiť škola, ale Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania. Ústav určí
aj témy slohových prác. Prijaté opatrenia by mali zjednotiť úroveň vedomostí
stredoškolákov a systematizovať ich maturitnú prípravu.
Najdôležitejšie zmeny
- rušia sa maturitné úrovne všetkých predmetov okrem cudzích
jazykov
- maturita z
cudzieho jazyka môže mať úroveň B1 (bývalá B úroveň) alebo B2 (bývalá A úroveň)
Spoločného európskeho referenčného rámca
- z druhého cudzieho jazyka môže žiak vykonať ústnu skúšku
iba na úrovni B1
- zadania ústnej maturity sa nezverejňujú
- predlžuje sa dĺžka trvania písomnej časti maturitnej
skúšky z cudzích jazykov v obidvoch úrovniach na 60 minút.
Vstup do vybraných múzeí zdarma
2. 1. 2009
Od 2. do 6. januára sa návštevníci dostanú zadarmo do niektorých výstavných priestorov.
Špeciálnu akciu "Ďakujeme, že ste prišli!" pripravilo pre
svojich návštevníkov Slovenské národné múzeum. Bezplatný prístup je aj do
ďalších múzeí v Bratislave,
Martine, na Modrom Kameni, Betliari, Krásnej Hôrke, v Levoči, Svidníku a v
Prešove.
V Bratislave svoje brány zadarmo otvoria Prírodovedné múzeum, Historické múzeum
aj múzeá na Žižkovej ulici , Archeologické múzeum, Múzeum kultúry Maďarov na
Slovensku, Múzeum kultúry karpatských Nemcov a Výstavný pavilón Podhradie.
Pohybujme sa, pomáhajme druhým a učme sa!
2. 1. 2009
Je to vraj lepšie, ako zbytočné novoročné predsavzatia, ktoré si dávame na začiatku roka.
Pohyb spúšťa endorfíny, ktoré
"obstarávajú" dobrú náladu, sebavedomie nám dodá, keď sa naučíme
niečo nového a dobre sa budeme cítiť,
keď pomôžeme niekomu vo svojom okolí.
Žilina sa nedočkala "Eurodieťaťa"
1. 1. 2009
Žilinský primátor chcel darovať sumu 330 eur, ktorú vybral po polnoci z bankomatu, prvému "Eurodieťaťu" Žiliny.
Peňažná suma však adresáta zatiaľ
nenašla. Na podobnú kurióznu situáciu si nepamätajú ani v
nemocnici. Takže na nový prírastok Žiliny sa zatiaľ čaká.