Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek očami klasikov

Na tej istej lúke vôl hľadá trávu, pes zajaca a bocian jaštericu.

Múdry človek netvrdí nič, čo by nevedel dokázať.

Hnev bráni duchu poznať pravdu.

(Myšlienky bez cla)
Životné pravdy

Múdrosť vám veľa nepomôže, ak vás opustí šťastie.

Najproduktívnejšou silou je ľudské sebectvo.

Ak má byť človek majstrovským dielom, ako potom, preboha, vyzerá nepodarok?

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Človek a život

Bez ohľadu na to, čo sa kazí, vždy to na prvý pohľad bude vyzerať v poriadku.

Pravdepodobnosť, že urobíte neuveriteľne hlúpu a trápnu chybu, je priamo úmerná dôležitosti ľudí, ktorí na vás pozerajú.

Buďte opatrný pri výbere životného cieľa - mohli by ste sa trafiť.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Svetlá budúcnosť

Storočného slovenského slorda sa pýtajú na jeho záľuby. „Ženy a poľovačky.“ „A na čo najradšej poľujete?“ „No predsa na ženy.“

Starý lord príde neskoro večer domov. Verný služobník Ďuro mu pomáha vyzliecť si kabát a pritom si potichu mrmle: „Tak čo ty starý krokodíl, už zasa si bol v bare nasávať a obchytávať mladé dievčatá, čo?“ Slord, inokedy hluchý ako poleno, naraz odpovie: „Nie, môj milý, nie. Dnes som si bol kúpiť naslúchací strojček.“

Slovenský slord sa rozčuľuje: „A berte na vedomie, doktorko, že len čo sa postavím na nohy, nájdem si iného osobného lekára!“ „Ale prečo, vaše slordstvo_“ „Môjmu sluhovi Ďurovi ste na angínu predpísali tie isté lieky ako mne!“

(Myšlienky bez cla)
Ja nič, to Murphy

To, že viete, na koho zvalíte vinu, problém nevyrieši, ale človeku to náramne pomôže.

O vašom mieste pod Slnkom bude rozhodovať len a len to, akú veľkú informáciu budete mať. V živote prestane platiť: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“ a začne platiť nové: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale byť prvý!

Každý má toľko, koľko si zaslúži.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Svet sa zatiaľ drží dolára. Je to špeciálna mena, nemusí to však vydržať večne

28. 4. 2023 Cez americký dolár sa uskutočňuje 88 percent svetových transakcií, cez euro 31 percent a cez čínsky jüan sedem percent. Obavy z konca dolára ako globálnej rezervnej meny sú momentálne neopodstatnené. Všetky veľké svetové banky tlačili v minulých dekádach peniaze a z hľadiska devalvácie meny je dolár vlastne najčistejšia špinavá košeľa.
Rozprávanie o ústupe dolára zo slávy je jednou z tém dňa. Hovorí sa o tom všade. Hovoril o tom Fareed Zakaria v televízii CNN a rečnil o tom aj Tucker Carlson v televízii Fox News. Podľa výskumnej skupiny GlobalData diskusia o „dedolarizácii“ na platformách ako Twitter alebo Reddit vzrástla v prvom štvrťroku tohto roku oproti tomu predošlému o 600 percent.
Podľa Johna Authersa, analytika Bloombergu, ide o dve rôzne veci. Po prvé je tu sila dolára, jeho kurz voči iným menám. A za druhé je tu rola dolára ako globálnej rezervnej meny. Hodnota dolára mierne oslabuje a možno vstupuje do fázy dlhodobejšieho mierne zostupného trendu. Ale stále je dolár oveľa silnejší, než bol po väčšinu dvoch posledných dekád. Takže všetkým pripadá zaujímavé, že dolár oslabuje práve vo chvíli, keď sa toľko...
J
(Zdroj: hnonline.sk)

Investícia na Mesiaci - recesia či nehoráznosť

16. 12. 2008 Podľa hovorcu českej Lunárnej ambasády je majiteľom lunárnych pozemkov už takmer 13 tisíc Čechov a 3000 Slovákov.
Za pozemok s rozlohou 4047 m2 sa platí symbolických 999 slovenských alebo českých korún. Predaj parciel údajne prebieha v súlade s americkými licenčnými zmluvami. Iní právnici však tvrdia, že predmetom predaja je niečo, čo nepatrí ani firme, ktorá to predáva, ani nikomu inému. Medzinárodné zmluvy totiž zaručujú, že kozmické telesá patria všetkým, preto ani celé, ani rozparcelované nemôžu byť predmetom predaja.  
(Zdroj: TASR)

Vírus z Facebooku zasiahol aj slovenských užívateľov

16. 12. 2008 Nová vlna vírusu Win32/Koobface sa začala na prelome novembra a decembra. Používatelia siete Facebook sa s červom stretávajú denne, keď si chcú pozrieť konkrétny link od svojich známych alebo spustiť aplikáciu.
Po dokončení úkonu sa môže užívateľ ocitnúť na infikovanej stránke, cez ktorú sa do jeho počítača dostane trójsky kón, adware a podobne. K neznámym aplikáciám je preto vhodnejšie správať sa ako k spamu - ignorovať a prípadne vymazať. Treba mať aktualizovaný internetový prehliadač, antivírovú ochranu, neklikať na neznáme linky, pravidelne si meniť užívateľské údaje a používať silné heslá, ktoré sa vyznačujú kombináciou veľkých a malých písmen a čísel.  
(Zdroj: TOPKY)

Topánkový atentát na Busha

15. 12. 2008 Pri návšteve prezidenta Busha v Iraku hodil jeden z novinárov po ňom topánky.
 Na tlačovej konferencii, ktorú zorganizovali počas neohlásenej návštevy Georgea W. Busha      v Iraku,  na prezidenta nečakane zaútočil jeden z novinárov a hodil po ňom topánky.  Podľa arabskej kultúry udrieť niekoho podrážkou topánky patrí medzi najhrubšie urážky. Ochranka útočníka okamžite vyviedla z miestnosti. Prezident Bush nehodlá  v dôsledku topánkového atentátu zorganizovať ďalší vojenský útok na Irak.
(Zdroj: AKTUALITY)

Slovensko má medzinárodne neviditeľné školy

15. 12. 2008 Autor, ktorý pôsobí na Univerzite v Oxforde prehlásil, že vysoké školy na Slovensku a v Čechách sú medzinárodne neviditeľné.
V diskusii o úrovni vysokého školstva, ktorá prebieha na stránkach denníka Trend odznel aj tento názor autora, ktorý pôsobí na University of Oxford: Slovenské ani české vysoké školy často nedokážu študentov vybaviť poznatkami, ktoré zodpovedajú súčasnému stavu. Anglosaské akademické prostredie sa javí lepšie ako stredoeurópske. Hlavný problém českých aj slovenských univerzít je v slabých štandardoch vedeckej práce. Hlavným bohatstvom univerzít – a motorom ich rozvoja – nie sú veci, ale bystrí a motivovaní pracovníci a študenti. Väčšina univerzít v Spojených štátoch  predstavujú mix súkromného a verejného. Preto je dôležité pretvárať inštitucionálne a kultúrne prostredie na Slovensku a v Čechách tak, aby nútilo všetky - súkromné aj štátne školy správať sa hospodárne, produkovať dobrú vedu a ponúkať dobré študijné programy. V Spojených štátoch či vo Veľkej Británii nie je napríklad postgraduálne štúdium samozrejmosťou, na ktorú by mal nárok každý, komu sa žiada písať si doktorský titul či predĺžiť študentské roky. Faktormi, ktoré motivujú k výkonom rovnako učiteľov ako aj študentov je existencia školného a konkurencie medzi školami, verejnými a súkromnými.
(Zdroj: ETREND)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner