Srdce šťastných ľudí je zdravšie
18. 2. 2010
Podľa amerických vedcov šťastným ľuďom hrozí menšie riziko vzniku srdcových chorôb, než smutnejšie naladeným jedincom. Štúdia bola zverejnená v časopise European Heart Journal. Obsahuje prvé dôkazy o vzťahu pozitívnych emócií a kardiologických ochorení. Tieto zistenia by po vykonaní klinických testov holi byť užitočné aj pri praktickej liečbe a prevencii.
Zistené výsledky by mohli mať kľúčový význam pri špecifických odporúčaniach lekárom a pacientom, čo môžu urobiť pre zlepšenie zdravotného stavu. V priebehu desiatich rokoch vedci sledovali 1739 mužov a žien z Kanady. Skúmané osoby boli rozdelené do piatich kategórií, podľa toho, ako často sa u nich prejavovali pozitívne pocity šťastia, radosti, nadšenia a spokojnosti.
Ukázalo sa, že pri každom pozitívnom pocite klesalo riziko vzniku srdcových chorôb o 22 %. Najhoršie výsledky dosiahli ľudia, ktorí dlhodobo trpeli depresiou, úzkosťou, strachom alebo zlosťou.
Výskum naznačil, že posilňovanie pozitívnych emócií by mohlo pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú najčastejšou príčinou smrti mužov a žien v Európe, USA a vo väčšine industrializovaných krajín, pomôcť.
Kardiovaskulárne choroby sa spolu s diabetom v roku 2005 podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) podieľali na 32 percentách všetkých úmrtí.
(Zdroj: HNONLINE)