Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Človek a spoločnosť

Ťažko môže byť šťastný ten, kto už chodí po tejto zemi.

Príroda sa bojí ľudstva a pokúša sa brániť všetkými prostriedkami.

Kvôli zachovaniu telesného a duševného zdravia treba správne návyky vyvažovať nesprávnymi zlozvykmi.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Odvaha tárať

Mýliť sa je ľudské, ale na vojne to spravidla stojí život.

Dôveruj len tým veliteľom, ktorí v prípade neúspechu stratia aspoň toľko čo ty!

Ak pomôžeš priateľovi, ktorý je v núdzi, spomenie si na teba, keď bude opäť v núdzi.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphyho inzeráty

Stratila sa mi žena. Zn.: Kto ju nájde a privedie mi ju, tomu rozbijem hubu.

Hľadáme analfabeta na prácu s prísne tajnými dokumentmi. Zn.: Úrad vlády.

Výhodne vymením falošnú päťstokorunáčku za dve pravé dvestokorunáčky. Zn.: Berte, kým je v akcii!

(Murphyho zrnká II)
Život treba žiť

Zvykne sa hovoriť: „Pomôž si človeče a aj boh ti pomôže“. Tí opatrnejší ešte dodávajú „ak si to zaslúžiš“.

Aké je smutné utešovať sa myšlienkou, že iní sú na tom horšie (Wilde)

Najväčšou kvalitou peňazí je ich kvantita. (Spinoza)

(Zrnká úsmevu)
Žiadna hlava nie je dokonalá

V tomto svete neprežije najsilnejší, ani najinteligentnejší, ale ten, kto sa dokáže najlepšie prispôsobiť,

Všetko sa dá vyhrať a všetko sa dá stratiť.

Dobrý manažér využíva celý svoj talent na zarábanie peňazí pre firmu a celú svoju genialitu na míňanie firemných peňazí.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Slováci podpoisteniu nerozumejú, môže ich to stáť tisícky eur

16. 5. 2023 Podľa najnovšieho prieskumu, ktorý spoločnosť zrealizovala medzi svojimi finančnými maklérmi z celého Slovenska vyplýva, že nejde o ojedinelý problém. Nízke poistné sumy sú najčastejším problémom starších poistiek bývania. Podľa aktuálneho prieskumu finančnej spoločnosti FinGO.sk sa veľká väčšina maklérov stretáva s podpoistením nehnuteľností, ktoré si ľudia bežne neuvedomujú. Často to zistia až po poistnej udalosti, keď im poisťovňa nepokryje škody v plnej výške.
„Ak si niekto pred desiatimi rokmi kúpil byt za 100 000 eur, mal by vedieť, že dnes má jeho nehnuteľnosť približne dvojnásobnú hodnotu. Pokiaľ si za ten čas v poistnej zmluve na nehnuteľnosť ani raz neupravil výšku poistnej sumy a nezvýšilo sa mu poistné, znamená to, že v prípade poistnej udalosti mu poisťovňa vyplatí omnoho nižšiu sumu, akú možno očakáva,“ upozornil riaditeľ pre neživotné poistenie FinGO.sk Jaroslav Krajňák.
Z najnovšieho prieskumu, ktorý spoločnosť zrealizovala medzi svojimi finančnými maklérmi z celého Slovenska vyplýva, že nejde o ojedinelý problém. S podpoistením nehnuteľností sa stretáva väčšina sprostredkovateľov.
„Až 82 % finančných maklérov za najčastejší problém starších poistných zmlúv označilo práve nízke poistné sumy. Ďalším problémom je, že klienti nemajú uzavreté komplexné poistenie, teda majú poistenú len nehnuteľnosť, ale nie domácnosť a zodpovednosť za škodu. Šesť z desiatich maklérov sa zároveň stretáva aj s tým, že klienti si byty či domy poistili len na výšku hypotéky, ale nie na hodnotu nehnuteľnosti,“ priblížil Krajňák.
15 percentná hranica
V prípade vyššieho podpoistenia môžu ľudia od poisťovne dostať oveľa menej peňazí, ako budú reálne potrebovať. Najmä v prípadoch, ak je ich nehnuteľnosť podpoistená o viac ako 15 %. To je podľa odborníka obvyklá hranica, od ktorej poisťovne začínajú uplatňovať podpoistenie a krátiť poistné plnenie.
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Tango ako prostriedok vzájomnej komunikácie

18. 1. 2010 Argentínske tango je nielen tanečný, ale aj hudobný štýl, pochádzajúci z dvoch veľkých svetových prístavov – z argentínskeho Buenos Aires a paraguajského Montevidea. Jeho vznik je silne spätý so sociálnou vrstvou, ktorú tvorili imigranti a takzvaní portenos, teda ľudia, ktorí sa už narodili v prístave. Muži sa po tvrdej práci chceli trochu pobaviť a najmä sexuálne rozptýliť.
A na to nebolo lepších miest, ako kaviarne, bary, kreolský cirkus či nevestince, ktoré sa často vydávali za tanečné podniky so zadnou miestnosťou, kde si tanečnice odchytávali robotníkov a dojednávali obchody. Preto sa až do začiatku dvadsiateho storočia tango považovalo za tanec spodných vrstiev. Napriek tomu ho radi a vo veľkom, samozrejme tajne, tancovali aj ľudia z vyššej spoločnosti,. Dáma by na verejnosti tango nikdy nepredviedla, prostitútka ho zasa naopak, považovala za súčasť svojej práce. Keď argentínske tango priviezli bohatšie vrstvy do Paríža, ten pred ním doslova pokľakol. No a odtiaľ už tango malo len kúsok do celého sveta. Charakteristickým prvkom argentínskeho tanga je uzavreté držanie tela, čo znamená, že pár tancuje pri sebe tak blízko, že nevidno žiadnu medzeru medzi telami. Druhým poznávacím znamením argentínskeho tanga je pauza, ktorá umožňuje tancujúcim akýsi tanečný dialóg, kedy sa jeden zastaví a druhý pokračuje, bez toho aby opustil pevné objatie. Tradičné školy tanga učia, že vedúce postavenie v sedemdesiatich percentách má muž. On iniciuje pohyby, zatiaľ čo žena cíti príkazy a časovanie z jeho tela. Liberálnejšie školy povoľujú rozdelenie vedenia medzi mužom a ženou pol na pol. Všetko však závisí predovšetkým od samotného páru, keďže tango je založené najmä na vzájomnej komunikácii.
(Zdroj: TOPKY)

Mobily pomáhajú liečiť Alzhaimerovu chorobu

18. 1. 2010 K takémuto zisteniu sa dopracovali americkí vedci. Okolo antény, z ktorej deväť mesiacov vychádzalo dvakrát denne jednu hodinu elektromagnetické žiarenie s frekvenciou 918 megaherzov, čo je bežné pri mobilných telefónoch, dali do klietok pokusné myši.
Na pokus použili myši zdravé i také, u ktorých umelo vyvolali chorobu. Pamäť v oboch skupinách sa zlepšila „ožiarené“ myši však v testoch dopadli lepšie. Experti sa nazdávajú, že novú liečebnú metódu bude možné využiť aj u ľudí.
(Zdroj: PLUSKA)

Základné školy zapisujú budúcich prvákov

15. 1. 2010 Dnes sa začal mesiac zápisov do prvého ročníka. Zápisu sa musí zúčastniť každé dieťa, ktoré dovŕši šesť rokov do konca augusta. To platí aj pre deti, ktorých rodičia žiadajú odklad povinnej školskej dochádzky. Deti, ktoré dostali odklad vlani, si musia zápis znova zopakovať.
Pre zápis rodič potrebuje rodný list dieťaťa, občiansky preukaz, vyplnený dotazník, ktorý dostal v materskej škôlke alebo na návšteve základnej školy. Ak ho nemá, môže ho vyplniť aj na mieste. Ak žiada rodič o odklad nástupu do školy, prinesie žiadosť a odporúčania psychológa alebo lekára. Rodič dieťa musí zapísať, až potom môže požiadať o odklad. Riaditeľ školy rozhodne o žiadosti na základe posudku odborníka z centra pedagogicko-psychologického poradenstva. Odklad zo zdravotných dôvodov môže odporučiť iba lekár. Čas a miesto zápisu sa v jednotlivých regiónoch môžu líšiť. Presný termín školy majú na vývesných tabuliach alebo na svojej internetovej stránke.
(Zdroj: SME)

Hodiny katastrofy sa vrátili späť o minútu

15. 1. 2010 Nukleárni vedci veľkú ručičku na kyvadlových hodinách apokalypsy, ktoré symbolizujú blízkosť konca sveta najmä v dôsledku atómovej katastrofy, vrátili o minútu späť. Toto rozhodnutie sa už tradične robí na základe konzultácií správnej rady slávnej vedeckej organizácie združenej okolo časopisu Bulletin of the Atomic Scientists. Medzi vedcami je podľa agentúry AFP aj devätnásť držiteľov Nobelovej ceny.
Táto zmena bola vedcov možná vďaka „o niečo povzbudivejšiemu stavu sveta“ v otázke dvojitej hrozby pre ľudstvo, jednak v podobe jadrového sebazničenia a jednak klimatickej katastrofy. Kyvadlové hodiny boli vytvorené v roku 1947 a teraz ukazujú 6 minút pred polnocou. Vedci posunutie ručičiek zvažujú najmenej raz ročne, ale zatiaľ ho povolili len devätnásťkrát, naposledy v roku 2007. Veľká ručička bola vtedy posunutá vpred o dve minúty. Organizácia ocenila, že nová americká vláda sa s Ruskom snaží dohodnúť zníženie jadrových arzenálov a zahájiť rokovanie s Iránom o zastavení jeho jadrového projektu. Uvítala tiež, že priemyslové a rozvíjajúce sa krajiny sa vlani zaviazali obmedziť emisie skleníkových plynov.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Monika
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner