Revolúcia vo využívaní slnečnej energie
24. 12. 2009
Revolúciu v zachytávaní a využívaní slnečnej energie sľubujú miniatúrne fotovoltické články vo forme flitrových korálikov. Vyplýva to z oznámenia výskumného tímu zo Sandia National Laboratories pri ministerstve energetiky USA v Albuquerge v štáte Nové Mexiko. Nové miničlánky sú vyrobené z kryštalického kremíka, sú lacnejšie a po ďalšom vývoji majú mať vyššiu účinnosť ako terajšie veľké fotovoltické zberače.
Dokonca sa dá očakávať, že ľudia oblečení do technologických verzií flitrových cirkusových kostýmov alebo plesových šiat sa premenia na akúsi kráčajúcu nabíjačku.
Možné využitie miniatúrnych fotovoltických článkov je skutočne rozsiahle. Od ich zabudovávania do domov a iných stavieb sa dá použiť aj na „poťahy“ do dočasných terénnych príbytkov ako sú stany. Tie využívajú nielen turisti ale aj horolezci, vedci i vojaci, ktorí si takto pri táborení respektíve cez spomenuté špeciálne odevy pri chôdzi budú môcť nabíjať mobilné telefóny, kamery a ďalšiu elektroniku.
Moduly miničlánkov môžu mať už zabudované obvody funkcií, pre ktoré treba mať pri inštalácii panelov bežných fotovoltických článkov špeciálne plány a povolenia. Fotovoltické moduly miničlánkov na strechách domov, skladov a výrobných hál môžu na čipe zahŕňať inteligentné ovládače, prevodníky a dokonca ukladače energie. Takýto integrovaný modul značne zjednoduší ťažkopádne plánovanie, podávanie návrhov, povoľovanie a začleňovanie do rozvodnej siete, na čo v praxi stále naráža technická podpora využívania slnečnej energie.
Jedným z najväčších prínosov tejto technológie pri výrobe energie vo veľkom je skutočne významný pokles výrobných a inštalačných nákladov.
Náklady sú podstatne nižšie ako pri bežných slnečných článkoch a ak sa osvedčí laboratórne overované "samoskladanie" súčiastok ešte klesnú. Nad každý "korálik" je možné umiestniť lacnú krátkoohniskovú mikrošošovku, ktorá naň sústredí viac slnečného svetla.
(Zdroj: AKTUALNE)