Register právnických osôb je vyhlásený za referenčný register
10. 7. 2023
Okrem údajov poskytovaných povinnými osobami zo zdrojových registrov resp. z iných dokumentov vzťahujúcich sa na zapisované subjekty, (ak sa podľa osobitného predpisu subjekt neeviduje v zdrojovom registri), aj štatistický úrad poskytuje do registra právnických osôb údaje o subjektoch zo svojej činnosti – ide o štatistický kód hlavnej ekonomickej činnosti a kód odvetvovej klasifikácie pochádzajúce zo štatistického registra organizácií.
Údaj o identifikačnom čísle organizácie, ktorý vytvára štatistický úrad podľa ustálenej metodiky a prideľuje ho subjektom na základe žiadosti povinnej osoby, povinná osoba poskytuje spolu s ďalšími údajmi uvedenými v § 3 zákona o RPO pri zápise subjektu. Terciárnou funkciou je informovanie verejnosti o zapisovaných subjektoch zverejnením poskytnutých údajov s výnimkou identifikátorov fyzických osôb prostredníctvom webovej aplikácie prístupnej z webového sídla štatistického úradu; ide o rovnakú funkciu, akú poskytuje obchodný register, živnostenský register alebo register mimovládnych neziskových organizácií.
V súčasnosti sa v registri právnických osôb nevedú údaje vzťahujúce sa na konečného užívateľa výhod niektorých typov mimovládnych neziskových organizácií (občianske združenia, odborové organizácie a organizácie zamestnávateľov, organizácie s medzinárodným prvkom) z dôvodu, že v registri mimovládnych neziskových organizácií spravovanom Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky tieto údaje nie sú v súlade so zákonom č. 346/2018 Z. z. o registri mimovládnych neziskových organizácií. Taktiež centrálny register poľovníckych organizácií vedený Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky neobsahuje medzi údajmi spracúvanými o novej osobitnej právnej forme poľovníckej organizácie údaje tvoriace záznam o konečnom užívateľovi výhod. Okrem toho sa v registri právnických osôb neevidujú ani koneční užívatelia výhod fyzických osôb – podnikateľov.
Novela zákona o RPO neobsahuje úpravu, podľa ktorej by register právnických osôb ako centrálny register užívateľov výhod obsahoval záznam o konečnom užívateľovi výhod vo vzťahu k správe zvereného majetku a inému typu právnych štruktúr, ako sú napríklad fidúcie, určité typy Treuhand alebo fideicomiso, ak majú takéto štruktúry štruktúru alebo funkcie podobné správe zvereného majetku, a ani úpravu prípadu, ak sú údaje o osobe konečného užívateľa výhod niektorej z týchto právnych štruktúr súčasťou údajov o subjekte zapísanom v registri právnických osôb. V prvom prípade je prekážkou skutočnosť, že uvedené právne formy združovania majetku právny poriadok Slovenskej republiky nepozná, v druhom prípade neexistuje mechanizmus overovania uvedených skutočností o konečnom užívateľovi výhod.
Napokon podľa vnútroštátnej právnej úpravy sa nevedú ani údaje o konečných užívateľoch výhod vo vzťahu k podnikom zahraničných osôb a organizačným zložkám podnikov zahraničných osôb. Takáto úprava sa vníma ako nie nevyhnutná na plnenie záväzkov vyplývajúcich zo smernice AML/CFT.
Novela zákona neobsahuje úpravu, ktorá by obmedzovala prístup verejnosti k údajom zo záznamu o konečných užívateľoch výhod na preukázanie oprávneného záujmu. Novela zákona
1. nezrušuje zverejňovanie údajov o konečných užívateľoch výhod v registri právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci (právo fyzickej osoby na ochranu súkromia),
2. neustanovuje mechanizmus zúženého prístupu k záznamu o konečnom užívateľovi výhod vedenom v registri právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci pre žiadateľa, ktorý môže preukázať oprávnený záujem (právo verejnosti na informácie).
K
Najviac študentov sa hlási na medicínu, právo a manažment
24. 3. 2010
Medzi uchádzačmi o vysokoškolské štúdium aj v tomto roku dominujú medicína, právo či manažment. Vyplýva to z ankety ČTK medzi vysokými školami. Na technické smery sa hlási najmenej ľudí. Počet voľných miest nezriedka prevyšuje záujem. Odborníci však varujú, že slovenskej ekonomike v budúcnosti môžu chýbať práve hutníci či strojári s vysokoškolským titulom. Prihlášky na väčšinu vysokých škôl je možné si podať do konca marca.
Na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave je už tradične najväčší záujem o všeobecné lekárstvo, právo, manažment, psychológiu, žurnalistiku či tlmočníctvo. Počet podaných prihlášok niekde je päť až desaťnásobne vyšší ako počet ponúkaných miest.
Podobná situácia je aj na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, kde sa najviac uchádzačov hlási na psychológiu či zubné lekárstvo.
Na Univerzite Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre, Univerzite Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici, či na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave patria k najžiadanejším psychológia, masmédiá a cudzie jazyky. Na Ekonomickej univerzite (EU) v Bratislave je populárny manažment a cestovný ruch, na Žilinskej univerzite (ŽU) je to informatika a telekomunikácie.
Podľa väčšiny oslovených škôl si uchádzači o vysokoškolské štúdium stále vyberajú programy zodpovedajúce ich osobným záujmom bez zásadnejšieho dôrazu na potreby trhu.
Na Slovensku sú dve desiatky verejných, tri štátne a desať súkromných vysokých škôl, na ktorých študuje viac než dvestotisíc poslucháčov denného a externého štúdia.
Predaj nezdanených pohonných látok v Česku
19. 3. 2010
V Česku sa rozmáha predaj nezdanených pohonných látok. Štátu spôsobuje vážnejšie škody, než doteraz odhadovali úrady. Podľa prvých presnejších prepočtov spracovaných spoločnosťou Benzina pre úradníkov a poslancov, môže ísť ročne o 8 miliárd Kč (316,41 milióna eur).
Pracovníci Benziny na analýze pracovali pol roka. Generálny riaditeľ podniku uviedol, že štát vlani len pri odhalení čiernych dovozov z rakúskeho Linzu prišiel za 7 mesiacov o 3,5 miliardy Kč. Štatistiky potvrdzujú, že nezdanený benzín sa vozí aj z Nemecka a Poľska.
Od minulého roka sa pribúdajúcimi podvodmi zaoberá medzirezortná skupina, ktorá za účasti petrolejárov, colníkov, polície a ministerstiev pripravuje súbor opatrení na obmedzenie tejto trestnej činnosti. Napríklad chce presadiť iný spôsob výberu dane, než ten, ktorý sa teraz uplatňuje v Európskej únii. Do úvahy prichádza aj povinná registrácia obchodníkov s palivami.
Na trhu sa pohybuje približne 300 miliónov litrov nezdanených pohonných látok, čo sú takmer 4 % ich českej ročnej spotreby.
Regulárna cena benzínov v Česku sa skladá zo štyroch položiek: 8 Kč cena základnej suroviny, 12,84 Kč spotrebná daň, 5 Kč daň z pridanej hodnoty a 5,16 Kč marža pre rafinériu, distribútora a pumpu. Celkom 31 Kč.
Podobné podvody už Česko zažilo v prvej polovici minulého desaťročia s ľahkými vykurovacími olejmi. Vtedy štát vtedy prišiel asi o 60 miliárd Kč. Princíp podvodov spočíval v tom, že vykurovacie oleje, ktoré neboli zaťažené daňou, sa následne papierovo transformovali na chemicky úplne totožnú ale zdanenú a oveľa drahšiu motorovú naftu. Zákon o farbení vykurovacieho oleja, ktorý by sa tým odlíšil od motorovej nafty, bol prijatý až po troch rokoch prieťahov. Vďaka nemu sa podvody v tejto oblasti podarilo zastaviť. Vo väzení skončil 20 ľudí, traja obchodníci s palivom boli zavraždení.
Vedci objavili novú stratégiu boja s rakovinou
18. 3. 2010
Cestu, ako prinútiť starnúť a odumierať rakovinové bunky, objavili americkí vedci. Mohla by to byť nová stratégia boja s rakovinou.
Agentúra Reuters uviedla, že rakovinové bunky sa množia a rastú, pretože sa môžu donekonečna deliť, bez toho, aby prechádzali normálnym procesom starnutia. Pokusy na myšiach však ukázali, že zablokovanie jedného génu v tomto procese, nazývaného Skp2, spúšťa proces starnutia a spôsobuje, že rakovinové bunky sa prestávajú množiť a nádor prestáva rásť.
Pokusy boli podniknuté vedcami z Harvard Medical School v Bostone. Výsledky boli zverejnené v časopise Nature. Podľa vedcov tento objav môže viesť k novej stratégii boja s rakovinou, a to vo fáze prevencie i liečenia.
Svoju vlastnú metódu na obmedzenie rastu zhubného nádoru v týchto dňoch zverejnili aj českí vedci z Ústavu molekulárnej genetiky Akadémie vied. Spočíva v podviazaní dodávky rastových bielkovín, dôležitých pre bujnenie nádoru. Odborníci z mikrobiologického ústavu už vlani získali z bodliaka ostropestreca mariánskeho látku silybín, ktorá bráni vývoju ciev vyživujúcich nádor. Napadnuté cievy zaniknú alebo sa nevyvinú, takže nádor odumrie.
Slováci sú v používaní počítačov len na učňovskej úrovni
17. 3. 2010
Schopnosť Slovákov pracovať s počítačom a internetom je podľa IT Fitness Test podpriemerná. Na teste sa zúčastnilo takmer 40–tisíc ľudí a dosiahli priemerné hodnotenie 38,5 percenta. Podľa hodnotenia testu je tak bežný Slovák len IT učňom.
Internet podľa prieskumu agentúry Gfk využíva 56 % obyvateľov Slovenska, kým priemer Európskej únie je 65 %. Najväčšie medzery Slováci majú vo vedomostiach o informačnej bezpečnosti. Súvisí to aj s tým, že Slováci majú vo veľkej obľube sociálne siete. Najpopulárnejší je Facebook, na ktorom ľudia často zverejňujú svoje celé meno, dátum narodenia či bydlisko a neuvedomujú si, ako tieto údaje môžu byť zneužité.
Prieskum IT Fitness na druhej strane ukázal, že ľudia majú dobrú znalosť počítačových programov a najpoužívanejšou službou na internete je internet banking. Používa ju až 29 % ľudí. Po nej nasleduje rezervácia vstupeniek (25 %) a rezervácia ubytovania a leteniek (14 %).
Účastníci testovania zároveň preukázali dobré zručnosti vo vyhľadávaní na internete, či už išlo o vyhľadávanie vlakových spojení alebo informácií o divadelných predstaveniach.
Nový fenomén sociálnych sietí a digitálnej spoločnosti je aj výzvou pre reformu školstva. Najpoužívanejšími zdrojmi informácií nie sú totiž odborné zdroje, databázy a vzdelávacie portály, ale Google a ostatné vyhľadávače spolu s online encyklopédiou Wikipedia.
Podľa údajov účastníkov testovania ľudia internet používajú v rovnakej miere v škole a v práci, ako aj doma či v internáte. V ostatných vyspelých krajinách združených v organizácii OECD však prevláda používanie digitálnych technológií doma. Z druhov pripojení na internet v slovenských domácnostiach prevláda pripojenie DSL.
Testovanie bolo súčasťou aktivít v rámci Európskeho týždňa e–Skills 2010 organizovaného Európskou komisiou a IT asociáciou Slovenska.