Prístup k zdravotnej starostlivosti pre poistencov systému verejného zdravotného poistenia
14. 3. 2023
Osoby verejne zdravotne poistené v SR majú nárok na poskytnutie a úhradu zdravotnej starostlivosti v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom, ktorým je zákon č. 577/2004 Z. z. rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov.
Výnimkou sú osoby s dlhom na poistnom, ktoré majú nárok iba na poskytnutie a úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Ak dlžník má dlh z minulosti, nespĺňa žiadnu z vyššie uvedených podmienok, má stále prístup iba k neodkladnej zdravotnej starostlivosti, a to bez ohľadu na to, či platí alebo neplatí bežné poistné. Tento nástroj nemal byť nikdy koncipovaný ako nástroj na ušetrenie prostriedkov verejného zdravotného poistenia, čiže obmedzenie uhrádzanej zdravotnej starostlivosti, ale ako nástroj, ktorý by efektívne donútil poistencov platiť si poistné a postihoval predovšetkým špekulatívnych neplatičov, čo znamená, že osoba má prostriedky na úhrady zdravotného poistenia, ale poistné neplatí.
Je však možné skonštatovať, že toto ustanovenie vo veľkej miere postihovalo aj najohrozenejšie nízkopríjmové skupiny, pri ktorých často dlh v minulosti vznikal nie z úmyslu neplatiť si poistné, ale iba z nevedomosti a nesplnenia si oznamovacej povinnosti. Nedá sa hovoriť ani o krátkodobých ziskoch. Vylúčenie zo štandardnej zdravotnej starostlivosti zaťažovalo jednotlivcov progresívnym a neodvratným zhoršovaním ich zdravotného stavu a systém financovania zdravotnej starostlivosti bol zaťažovaný výdavkami na riešenie predchádzateľných ochorení v pokročilom štádiu.
V prípade, že poskytovateľ nájde pacienta na zozname dlžníkov a zistí, že má nárok na poskytovanie len neodkladnej zdravotnej starostlivosti, ocitá sa pred zložitou morálno-etickou dilemou. Poskytovateľ musí vyhodnotiť, či zdravotný stav pacienta spadá pod definíciu neodkladnej zdravotnej starostlivosti. V niektorých prípadoch to samozrejme nie je problematické, napr. pri akútnych stavoch, pri pôrode. V prípade chronických ochorení, ale aj vo väčšine ďalších ochorení, sú lekári postavení pred dilemu, či pacientovi poskytnúť zdravotnú starostlivosť a riskovať, že zdravotná poisťovňa vyhodnotí stav ako nespadajúci pod definíciu neodkladnej starostlivosti a úkon im nepreplatí, alebo pacienta odmietnuť a riskovať zhoršenie zdravotného stavu v budúcnosti. Nehovoriac o preventívnej zdravotnej starostlivosti, ktorá pod neodkladnú starostlivosť nespadne nikdy (napr. preventívne gynekologické prehliadky, prehliadky zamerané na prevenciu rakoviny u určitých vekových skupín, atď.).
Lekári majú ešte alternatívu nechať pacienta uhradiť zdravotnú starostlivosť v hotovosti, avšak veľká väčšina dlžníkov tieto prostriedky k dispozícii nemá, hlavne ak ide o zákroky finančne náročné, prípadne ak si ochorenie vyžaduje pravidelnú liečbu, ktorú si dlhodobo nemôžu dovoliť. Lekári tak nesú hlavné bremeno rozhodovania, či zdravotnú starostlivosť týmto osobám poskytnú alebo nie. Lekári by ale nemali byť pred takúto dilemu vôbec postavení.
K
Služobníctvo Alžbety II. sa má písomne zaviazať k mlčanlivosti
28. 12. 2008
Komorníci, sluhovia, kuchári a upratovačky nebudú môcť o svojej práci diskutovať ani s najbližšími. Po skončení služby by mali tiež vrátiť spomienkové predmety, kráľovské darčeky, napísané poznámky a osobné denníky, ktoré sa často stávali lukratívnym biznisom.
Elektronické žiacke knižky
27. 12. 2008
Aj keď na mnohých školách už elektronická žiacka knižka funguje, bola zahrnutá do projektu dátového centra, ktoré chce prepojiť cez internet slovenské školy.
Prvá etapa dátového centra by mala byť sprevádzkovaná v prvom
polroku 2009.
Centrum má obsah vzdelávania dostať na internet. Zhromažďovať sa budú cezeň
aj údaje o školách.
Žiacka knižka má zefektívniť kontakt učiteľov a rodičov. Rodičia aj učitelia tak budú mať sústredené
na jednom mieste všetky informácie o žiakovi.
Okrem kvalifikácie sa na súkromné konto žiaka môžu pripísať aj informácie o dochádzke, plnení domácich
úloh či očakávaných previerkach. Je
možné, že v budúcnosti bude knižka našu mlaď sprevádzať od materskej školy až po
univerzitu.
Domáca pyrotechnika je nebezpečná
27. 12. 2008
Počet zdranení spôsobených pyrotechnikou v období Silvestra narastá. Medzi najčastejšie zranenia patria popáleniny, tržné rany alebo odtrhnuté prsty.
Veľmi nebezpečné sú zranenia v okolí tváre, najmä očí.
Nebezpečenstvo hrozí pri využívaní rôznych internetových návodov na výrobu
domácich výbušnín. Niekto niečo pridá, alebo pomení a nešťastie je na svete.
Výroba alebo zhromažďovanie výbušnín však môže byť klasifikované aj ako
trestný čin nedovoleného ozbrojovania. Trestné sadzby za sa pohybujú v rozpätí
od troch do ôsmich rokov.
Experimentovanie s doma vyrábanou pyrotechnikou si najčastejšie odnášajú
mladí ľudia.
Verejnoprávna TASR
26. 12. 2008
Od januára 2009 sa Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) stáva zo štátnej verejnoprávnou inštitúciou.
Cieľom tejto zmeny je zbaviť tlačovú agentúru
obvinení z politických
vplyvov a obmedzovania hospodárskej súťaže. "Nemusia nás mať radi, ale
musia nás profesionálne rešpektovať" - vyhlásil pre Aktuálne.sk generálny
riaditeľ TASR.