Pripravuje sa návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o diaľničnej známke
2. 4. 2024
Cieľom návrhu zákona je zaviesť možnosť úhrady jednodňovej diaľničnej známky, ako aj vykonať legislatívno-technické úpravy v zákone o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií.
Spoplatnenie diaľničných úsekov pre osobné motorové vozidlá je zabezpečované formou úhrady diaľničnej známky s platnosťou na kalendárny rok, 365 dní, 30 dní alebo 10 dní. Smernica EP a Rady (EÚ) 2022/362 s cieľom umožniť vyššiu mieru flexibility pre motoristov v rámci užívania spoplatnenej cestnej infraštruktúry ustanovuje, že členský štát zavedie možnosť úhrady tohto užívateľského poplatku aj na deň.
L
Koľko stojí chrípka?
8. 3. 2010
Názory odborníkov na otázku, či sa očkovať proti chrípkovým vírusom alebo nie sa dlhodobo rôznia. V neprospech očkovania dopadol prieskum v lekárňach. A to napriek tomu, že očkovanie, minimálne v prípade „prasacej“ chrípky je zadarmo.
Chrípka nie je len otázkou zdravia, ale aj peňaženky. Očkovanie je zadarmo. Poisťovne preplácajú vakcíny proti novej i sezónnej chrípke. Nezaočkovaní musia siahnuť do peňaženky relatívne hlboko. Domáca liečba chrípky bez komplikácií môže stáť aj 20 eur. Za najlacnejší mix liekov chorí v lekárni zaplatia účet 7,5 eura
Dôležitá a podľa farmaceutov úplne postačujúca pri zdravých ľuďoch je prevencia. Športovať, jesť veľa ovocia a zeleniny, dodržiavať hygienu. Názory lekárov na očkovanie sú o niečo miernejšie. Očkovania na sezónnu chrípku aspoň raz za päť rokov odporúčajú aj mladým ľuďom, aby sa im podporila i nešpecifická imunita.
Sezónna vakcinácia je považovaná za menšie riziko ako komplikácie, ktoré môže vyvolať samotná choroba u rizikových pacientov.
Zabudnuté choroby záškrt a tetanus striehnu na tridsiatnikov
5. 3. 2010
Preto im Ministerstvo zdravotníctva v novej vyhláške odporúča, aby sa proti nim dali preočkovať. Po tridsiatke by bolo potrebné tak mali urobiť každých 15 rokov. Oslovení lekári tvrdia, že nemajú záujem o vakcináciu.
Zabijaci z minulosti spôsobujú veľa zlého.
• Tetanus spôsobuje stiahnutie svalov, chorý nemôže prijímať potravu, močiť ani vylučovať. Hrozí udusenie alebo zlomenie stavcov.
• Záškrt sa prejavuje opuchom hrdla, chorý nemôže dýchať ani prehĺtať a zlyháva mu srdce.
Podľa epidemiologičky je riziko „dovozu“ zo zahraničia. U ľudí starších ako 45 rokov zistili navyše naši odborníci nedostatočnú imunitu proti záškrtu.
Podobne zraniteľní sú aj dospelí po tridsiatke, ktorí sa nedali preočkovať proti tetanu. Na Slovensku je tetanus zriedkavý. Na preočkovanie proti tetanu a záškrtu navyše stačí jediná kombinovaná vakcína. Toto očkovanie hradia zdravotné poisťovne. Vyhláška v porovnaní s minulosťou dáva lekárovi väčšie právomoci aj pri očkovaní proti žltačke. Ak to uzná za vhodné, môže proti nej zaočkovať aj dvojročné deti, ktoré žijú v zlých sociálnych a hygienických podmienkach. Posúdenie závisí od lekárov. Doteraz mali možnosť očkovať obmedzenú. Táto zmena by mala pomôcť deťom, pretože u takýchto detí žltačka pribúda.
Vojaci zahraničných misií nebudú oslobodení od platenia dane
4. 3. 2010
Slovenskí vojaci zúčastňujúci sa na zahraničných misiách budú musieť aj naďalej odvádzať zo svojho príjmu daň. Zmenu v zákone a oslobodenie od dane z príjmov mala zakotviť nová legislatívna úprava, ktorá neprešla.
Podľa nej sa malo od dane oslobodiť približne 560 profesionálnych vojakov, z ktorých asi polovica slúži v Afganistane. Práve v Afganistane je rozpätie zahraničného príspevku od 1930 do 3050 eur mesačne. Ročne tak malo ísť do štátnej pokladnice menej o 1,66 milióna eur. Navrhovaná úprava si kládla za cieľ zvýšiť motiváciu vojakov.
Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť sa pokúšal oslobodiť od dane aj príjem policajtov v zahraničí. Oslobodenie sa malo týkať dvadsiatich pracovníkov na medzinárodných misiách Európskej únie (EÚ) a šiestich, ktorí zabezpečujú ochranu Zastupiteľského úradu SR v Bagdade. Štátny rozpočet mal tak prísť ročne o približne 141 000 eur.
Nebezpečná klávesa F1
3. 3. 2010
Spoločnosť Microsoft informovala o novoobjavenej bezpečnostnej chybe v starších operačných systémoch Windows. Tá umožňuje útočníkovi prostredníctvom upravenej webovej stránky získať kontrolu nad počítačom užívateľa. Stačí k tomu zatlačiť klávesu F1.
Novoobjavená bezpečnostná chyba ohrozuje len užívateľov starších operačných systémov Windows, vo verzii 2000, XP a Server 2003, v prípade, že pri surfovaní na internete používajú prehliadač Internet Explorer. Útočník, ktorý sa rozhodne využiť chybu vo svoj prospech, požiada užívateľa prostredníctvom špeciálnej webovej stránky o stlačenie „klávesy pomoci“ F1, čím sa mu otvoria možnosti pre získanie úplnej kontroly nad systémom. V takom prípade systém môže byť zneužitý pri komunikácii spusteného skriptu s pomocníkom Windows Help.
Bezpečnostné riziko obišlo používateľov systémov Vista, 7 či najnovších serverových riešení. Do doby uvedenia opravného balíčku skupine ohrozovaných užívateľov Microsoft odporúča, aby na stránkach ignorovali podozrivé žiadosti o stláčanie klávesy F1.