Prezidentka podpísala novelu Trestného zákona týkajúcu sa premlčacích lehôt
13. 3. 2024
Pri trestných činoch ako znásilnenie alebo sexuálne zneužívanie sa dĺžka premlčacej doby nezmení. Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu Trestného zákona týkajúcu sa premlčacích lehôt. Tá ráta so zachovaním pôvodných 20-ročných premlčacích lehôt pri trestných činoch, ako je znásilnenie či sexuálne zneužívanie, informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.
„Uvedomujúc si spoločenskú objednávku, cieľom predkladaného návrhu zákona je, aby pri trestných činoch proti životu a zdraviu, trestných činoch proti slobode a ľudskej dôstojnosti, trestných činoch proti rodine a mládeži a trestných činoch proti iným právam a slobodám zostala zachovaná doterajšia právna úprava zániku trestnosti v dôsledku premlčania," ozrejmilo ministerstvo spravodlivosti pri predkladaní novely. Pri týchto trestných činoch sa tak budú uplatňovať doterajšie premlčacie doby, a to najmä 20-ročná doba v prípade zločinov, za ktoré Trestný zákon dovoľuje uložiť trest odňatia slobody najmenej desať rokov. Medzi takéto zločiny patria najmä vražda, zabitie, ublíženie na zdraví, hrubý nátlak, zavlečenie do cudziny, znásilnenie, sexuálne násilie, sexuálne zneužívanie, týranie blízkej osoby a zverenej osoby, obchodovanie s ľuďmi, únos a výroba detskej pornografie.
Legislatíva má byť účinná od 15. marca. Rovnako mala nadobudnúť účinnosť aj „veľká novela" Trestného zákona schválená 8. februára, ktorá premlčacie lehoty skracovala. Ústavný súd SR však pozastavil účinnosť veľkej časti zmien.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Mrazy v Česku lámali koľajnice
27. 1. 2010
Česko má za sebou rekordne mrazivú noc. Na mnohých miestach krajiny mráz prekonal hranicu 20 stupňov Celzia. Pre mrazy popraskali koľajnice na železničnej trati medzi Nymburkom a Lysou nad Labem.
Najnižšiu nočnú teplotu – 30,9 stupňov Celzia ohlásila meteorologická stanica v Šindelové na Sokolovsku, takmer 27 stupňov pod nulou namerali v mestečku Jevíčko vo východočeskom Pardubickom kraji, čím bol doterajší rekord z roku 1954 prekonaný o 3 stupne.
V Prahe ortuť teplomerov klesla až na mínus 16 stupňov Celzia. Plné sú všetky zariadenia pre bezdomovcov.
Využívanie elektronických žiackych knižiek je slabé
27. 1. 2010
Školy sa do využívania elektronických žiackych knižiek nehrnú. Problémy sú v nedostatku peňazí a nezáujem rodičov. Ministerstvo školstva o tom, že on-line knižky školám prikáže zatiaľ neuvažuje. Papierové knižky v školách zatiaľ rušiť nemienia. Počty základných a stredných škôl, ktoré využívajú internetové knižky, ministerstvo ešte nepozná.
Údaje v elektronickej knižke sú rovnaké ako údaje v papierovej. Výhodou je, že o známke dieťaťa sú rodičia informovaní okamžite, pretože ich získavajú cez SMS, mail alebo webovú stránku školy, kde musia zadať prihlasovacie meno a heslo. V školách, kde ich už zaviedli, žiakom prekazili osvedčené finty. Odbúrali klamanie detí, že si žiacku knižku zabudli, keď dostali zlú známku.
Zavedenie on-line žiackych knižiek nie je lacnou záležitosťou a školy stojí okolo 790 eur.
Elektronické žiacke knižky zatiaľ zlyhávajú aj pre nezáujem rodičov, pretože väčšina z nich nemá prístup na internet.
V týchto dňoch pomáha moderná žiacka knižka školám pri vypĺňaní elektronických vysvedčení. Učitelia údaje len preklopia z elektronickej evidencie a nemusia ich vypisovať. Polročné vysvedčenia žiaci dostanú v piatok, v pondelok budú mať prázdniny.
Úspech sa už nevníma ako vec náhody
26. 1. 2010
Dobrému vzdelaniu pripisujú Slováci pri dosahovaní úspechu v živote väčší význam ako začiatkom 90. rokov, keď spoločnosť prechádzala významnými zmenami. Kým dobré vzdelanie bolo v roku 1993 na ceste k úspechu podstatné pre zhruba tretinu ľudí, vlani ho za dôležité označili už viac ako dve tretiny účastníkov ankety.
Vyplýva to z prieskumu uskutočneného Slovenskou akadémiou vied. Za rozhodujúce na docielenie úspechu ľudia považujú tiež usilovnú prácu, známosti či ctižiadosť.
Úspech sa už nevníma ako vec náhody, ale ako výsledok určitých faktorov, ktoré sú pre dosiahnutie úspechu dôležité. Pozitívom vo vývoji slovenskej spoločnosti je nárast dôležitosti dosiahnutého vzdelania.
Úspech si ľudia spájajú s viacerými faktormi – ľudským kapitálom, politickými známosťami, konexiami na správnych miestach, ale aj pohlavím a náboženským vyznaním.
Usilovnú prácu za dôležitú pre úspešný život označilo 75,2 % opýtaných. Ctižiadosť a ambície 73 %, poznanie správnych ľudí 68,3 %, politické známosti takmer 50 % opýtaných.
Za dôležité opýtaní považujú tiež to, či človek pochádza z prosperujúceho regiónu – 55,6 % a či má bohatých rodičov – 38,3 %.
O rozvrstvení spoločnosti má nelichotivú predstavu takmer 40 % opýtaných. Vníma ju ako pyramídu s málopočetnou elitou a strednou triedou a veľkou skupinou ľudí na spodku spoločnosti.
Vyše tretina opýtaných dáva prednosť pyramíde s malou elitou na vrchole, s viacerými ľuďmi uprostred a väčšinou na spodku.
Avatar sa stal ziskovejší ako Titanic
26. 1. 2010
Najziskovejším filmom v kinách všetkých čias sa stal Avatar. Potvrdila to distribučná spoločnosť 20th Century Fox pre The Hollywood Reporter. Film prekonal rekord v celosvetových tržbách, ktorý držal doteraz Titanic. Obidva filmy sú od režiséra Jamesa Camerona.
Avatar po vyše šiestich týždňoch na plátnach kín zarobil na vstupnom 1,8437 miliardy dolárov. Prekonal nedávno ešte nemysliteľnú hranicu 1,843 miliardy dolárov, ktoré v rokoch 1997 až 1998 zarobil Titanic.
V zahraničí si film pripísal na konto 1,292 miliardy dolárov, čo je o päťdesiat miliónov viac než Titanic. V porovnaní s Titanicom však v severoamerických kinách zarobil menej. Tržby boli dosiahnuté predovšetkým mimo Severnej Ameriky.
K úspechu Cameronovho najnovšieho hitu prispelo aj premietanie v rozlíšení 3D, ktoré je drahšie ako klasické projekcie.