Prepravný poriadok vo verejnej osobnej doprave
9. 11. 2023
Prepravný poriadok obsahuje prepravné podmienky dopravcu potrebné na uzavretie prepravnej zmluvy s cestujúcim a podmienky platné pri preprave.
K obsahovým náležitostiam prepravného poriadku patrí druh prevádzkovanej dopravy, rozsah práv a povinností dopravcu v pravidelnej doprave, spôsob rezervácie a predaja cestovných lístkov a miesteniek na staniciach, zastávkach, v dopravných prostriedkoch, alebo elektronickými médiami v elektronickom rezervačnom a predajnom systéme, spôsob uzavretia a platnosť zmluvy o preprave osôb, spôsob objednávania príležitostnej dopravy, rozsah práv a povinností cestujúcich pred začatím prepravy, počas prepravy a bezprostredne po skončení prepravy, ako aj pri neuskutočnení, nedokončení alebo omeškaní prepravy a postup uplatňovania nárokov vyplývajúcich z nedodržania podmienok prepravy, rozsah osobitných práv a povinností cestujúcich so zdravotným postihnutím a cestujúcich so zníženou pohyblivosťou vrátane sprevádzajúcich osôb, ako aj dôchodcov, detí, žiakov a študentov, podmienky prepravy príručnej batožiny, cestovnej batožiny, zásielok a živých spoločenských zvierat, podmienky prepravy psa so špeciálnym výcvikom, ktorý poskytuje pomoc cestujúcemu s ťažkým zdravotným postihnutím, pravidlá platnosti cestovných lístkov a miesteniek a spôsob preukazovania zaplateného cestovného pri kontrole a možnosti náhrady za stratu cestovného lístka v pravidelnej doprave, postup pri kontrole cestovných lístkov v pravidelnej doprave, práva a povinnosti zamestnancov dopravcu oprávnených kontrolovať cestovné lístky a spôsob sankcionovania cestujúcich bez platného cestovného lístka a vymáhania cestovného, reklamačný poriadok, tarifu cestovného.
Ak dopravca sám alebo spoločne s iným dopravcom poskytuje dopravné služby ako súčasť integrovaného dopravného systému alebo ako súčasť mestského dopravného systému, môže mať jeden prepravný poriadok pre celý dopravný systém. Ak dopravca poskytuje dopravné služby na komerčnom základe a na základe zmluvy o dopravných službách, môže mať jeden spoločný prepravný poriadok alebo pre každý druh poskytovaných dopravných služieb samostatný prepravný poriadok.
Prepravný poriadok musí byť zverejnený na webovom sídle dopravcu a iným vhodným spôsobom. V prepravnom poriadku musí byť uvedený deň začiatku platnosti, pričom prepravný poriadok musí byť zverejnený stanoveným spôsobom najneskôr pred dňom začatia jeho platnosti. Uzatvorením zmluvy o preprave osôb sa prepravný poriadok stáva záväzným pre účastníkov tejto zmluvy. Sťažnosti a reklamácie na plnenie záväzkov z prepravného poriadku a ich vybavovanie dopravcom podľa reklamačného poriadku preskúmava Slovenská obchodná inšpekcia.
K
Záujem o e-knihy v USA rastie
3. 8. 2010
O elektronickú distribúciu kníh v Spojených štátoch je stále väčší záujem.
Kníhkupectvo Amazon.com , ktoré je jedno z najväčších v USA, informovalo o tom, že v priebehu troch mesiacoch na 100 predaných kníh v pevnej väzbe pripadlo 143 elektronických kníh. Za posledné štyri týždne sa tento trend ešte zrýchlil, keď na 100 predaných kníh v pevnej väzbe pripadalo 180 digitálnych kníh. Šef Amazonu Jeff Bezos uviedol, že je to pre nich veľkým prekvapením, zvlášť keď si uvedomili, že knihy v pevnej väzbe predávajú 15 rokov a elektronické knihy len 33 mesiacov.
Najlacnejší laptop na svete
2. 8. 2010
India predstavila najlacnejší laptop na svete. Cena prístroja s dotykovou obrazovkou má stať len 35 dolárov, teda 27 eur.
Prístroj s operačným systémom Linux má okrem iného internetový prehliadač a umožňuje videokonferencie. Jeho hardware je dostatočné pružný, aby bolo možné zahrnúť nové komponenty podľa potrieb užívateľa. Má tiež možnosť solárneho napájanie, to je však len za príplatok.
Nový "nízkonákladový" počítač má slúžiť hlavne študentom a ministerstvo teraz rokuje s výrobcami po celom svete o začatí jeho masovej produkcie. Dúfa, že sa na trhu objaví už v roku 2011.
Značka Budweiser patrí v EÚ Budvaru
30. 7. 2010
Americký pivovar Anheuser-Busch si nemôže zaregistrovať výraz "Budweiser" ako ochrannú známku pre Europsku úniu.
Rozhodol o tom vo štvrtok Súdny dvor Európskej únie. Anheuser-Bush zdôrazňuje, že rozhodnutie Európskeho súdneho dvora nemá žiadny vplyv na už existujúce práva pre značenie Bud a Budweiser v niektorých európskych krajinách. Túto značku má registrovanú v dvadsiatich troch štátoch únie, kým Budvar len v devätnástich. Niekde majú exkluzivitu, inde môžu tieto značky uplatňovať obidva pivovary. Ktorá zo značiek má v EÚ silnejšiu pozíciu možno len ťažko odhadovať.
Pre Budvar je však kľúčové, že ďalej platí jeho exkluzívne právo používať značku Budweiser na nemeckom trhu.
Automobilka Škoda je v Británii najlepšia
29. 7. 2010
Česká automobilka Škoda, ktorej výrobky boli kedysi v Británii terčom vtipov, je tu teraz považovaná za najlepšieho výrobcu áut.
Vyplýva to z prieskumu spotrebiteľského časopisu Which? Car. Magazín urobil prieskum medzi 64.000 vlastníkmi áut a všímal si pomer medzi kvalitou a cenou, servisu, služieb po nákupe auta aj spoľahlivosti. Za Škodou sa umiestnili Lexus a Mazda. V spoľahlivosti skončila Škoda z 34 výrobcov na 12. mieste. Tento rebríček úplne ovládli japonskí výrobcovia na čele s Daihatsu pred Hondou a Toyotou.
Najlepším jednotlivým modelom je Honda Accord, v strednej triede je to Mazda 3 a medzi veľkými autami je to hybrid Honda Insight.