Prepravný poriadok vo verejnej osobnej doprave
9. 11. 2023
Prepravný poriadok obsahuje prepravné podmienky dopravcu potrebné na uzavretie prepravnej zmluvy s cestujúcim a podmienky platné pri preprave.
K obsahovým náležitostiam prepravného poriadku patrí druh prevádzkovanej dopravy, rozsah práv a povinností dopravcu v pravidelnej doprave, spôsob rezervácie a predaja cestovných lístkov a miesteniek na staniciach, zastávkach, v dopravných prostriedkoch, alebo elektronickými médiami v elektronickom rezervačnom a predajnom systéme, spôsob uzavretia a platnosť zmluvy o preprave osôb, spôsob objednávania príležitostnej dopravy, rozsah práv a povinností cestujúcich pred začatím prepravy, počas prepravy a bezprostredne po skončení prepravy, ako aj pri neuskutočnení, nedokončení alebo omeškaní prepravy a postup uplatňovania nárokov vyplývajúcich z nedodržania podmienok prepravy, rozsah osobitných práv a povinností cestujúcich so zdravotným postihnutím a cestujúcich so zníženou pohyblivosťou vrátane sprevádzajúcich osôb, ako aj dôchodcov, detí, žiakov a študentov, podmienky prepravy príručnej batožiny, cestovnej batožiny, zásielok a živých spoločenských zvierat, podmienky prepravy psa so špeciálnym výcvikom, ktorý poskytuje pomoc cestujúcemu s ťažkým zdravotným postihnutím, pravidlá platnosti cestovných lístkov a miesteniek a spôsob preukazovania zaplateného cestovného pri kontrole a možnosti náhrady za stratu cestovného lístka v pravidelnej doprave, postup pri kontrole cestovných lístkov v pravidelnej doprave, práva a povinnosti zamestnancov dopravcu oprávnených kontrolovať cestovné lístky a spôsob sankcionovania cestujúcich bez platného cestovného lístka a vymáhania cestovného, reklamačný poriadok, tarifu cestovného.
Ak dopravca sám alebo spoločne s iným dopravcom poskytuje dopravné služby ako súčasť integrovaného dopravného systému alebo ako súčasť mestského dopravného systému, môže mať jeden prepravný poriadok pre celý dopravný systém. Ak dopravca poskytuje dopravné služby na komerčnom základe a na základe zmluvy o dopravných službách, môže mať jeden spoločný prepravný poriadok alebo pre každý druh poskytovaných dopravných služieb samostatný prepravný poriadok.
Prepravný poriadok musí byť zverejnený na webovom sídle dopravcu a iným vhodným spôsobom. V prepravnom poriadku musí byť uvedený deň začiatku platnosti, pričom prepravný poriadok musí byť zverejnený stanoveným spôsobom najneskôr pred dňom začatia jeho platnosti. Uzatvorením zmluvy o preprave osôb sa prepravný poriadok stáva záväzným pre účastníkov tejto zmluvy. Sťažnosti a reklamácie na plnenie záväzkov z prepravného poriadku a ich vybavovanie dopravcom podľa reklamačného poriadku preskúmava Slovenská obchodná inšpekcia.
K
Informačné technológie VS
14. 5. 2020
Novela vyhláška Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu č. 78/2020 Z. z. o štandardoch pre informačné technológie verejnej správy nadobudla účinnosť 1. 5. 2020.
Novela zákona ustanovuje štandardy pre informačné technológie verejnej správy, ktorými sú štandardy vzťahujúce sa na technické prostriedky, sieťovú infraštruktúru a programové prostriedky, a to štandardy prepojenia, prístupu k elektronickým službám, webových služieb a integrácie dát, ale aj štandardy prístupnosti a funkčnosti webových sídiel a mobilných aplikácií vzťahujúce sa na aplikačné programové vybavenie, štandardy použitia súborov vzťahujúce sa na formáty výmeny údajov, štandardy názvoslovia elektronických služieb vzťahujúce sa na sieťovú infraštruktúru, dátové štandardy vzťahujúce sa na údaje, registre a číselníky, štandardy elektronických služieb verejnej správy vzťahujúce sa na údaje, registre, číselníky a aplikačné programové vybavenie, štandardy poskytovania údajov v elektronickom prostredí vzťahujúce sa na databázové prostredie, spoločné moduly, aplikačné programové vybavenie, údaje, registre, číselníky a formáty výmeny údajov, štandardy poskytovania cloud computingu a využívania cloudových služieb vzťahujúce sa na technické prostriedky a programové prostriedky, štandardy formátov elektronických dokumentov podpísateľných elektronickým podpisom a štandardy základných číselníkov.
Trump pomôže aj našim farmárom
13. 5. 2020
Cena bravčového mäsa lámala začiatkom tohto roka rekordy. Jeden kilogram karé stál v januári priemerných 5,73 eura. Medziročne bol teda o tretinu drahší. Pod situáciu sa podpísal africký mor ošípaných, ktorý dostal čínsky trh na kolená.
Najľudnatejšia krajina sveta následne zháňala ošípané naprieč svetovými trhmi. Nevynechala ani nákupy na tých európskych. Čínski analytici predpovedali, že situácia sa vráti do normálu až koncom roka 2020. Ceny mali teda rásť aj naďalej.
Benzina chce zdvojnásobiť počet prevádzok na Slovensku
8. 5. 2020
Spoločnosť Benzina počíta aj v tomto roku s významnými investíciami do expanzie a rozvoja svojej siete na Slovensku. Líder českého trhu zakončil minulý rok s desiatimi čerpacími stanicami vo svojej slovenskej sieti a v tomto roku chce ich počet zdvojnásobiť. Prvou novou tohtoročnou stanicou je čerpacia stanica Benzina v Ružomberku. Informoval o tom vo štvrtok vedúci externej komunikácie spoločnosti Pavel Kaindl.
"Zatiaľ čo v Česku naše investície presahujúce miliardu korún mieria predovšetkým do modernizácie siete a zavádzania konceptu občerstvenia Stop Cafe, ktorý už máme v dvoch tretinách všetkých čerpacích staníc, na Slovensku investujeme najmä do rýchleho rozvoja siete. Počet čerpacích staníc chceme v tomto roku takmer zdvojnásobiť," uviedol Tomasz Wiatrak, predseda predstavenstva skupiny Unipetrol, do ktorej patrí aj Benzina. Spoločnosť Benzina vstúpila na slovenský trh v minulom roku, keď v apríli otvorila svoju prvú čerpaciu stanicu v Malackách.
Bitcoin pred udalosťou roka. Čaká ho halving
6. 5. 2020
Hodnota najznámejšej virtuálnej mince sveta narástla za posledný mesiac o tretinu na deväťtisíc dolárov. Do konca roka by mohol stáť možno až 30-tisíc dolárov.
Virtuálny svet bitcoinov už o týždeň čaká udalosť roka. Halving, teda delenie, ktoré v praxi prinesie o polovicu menšie odmeny pre ťažiarov. Kým doteraz dostali za vyťažený blok 12,5 bitcoinu, už o pár dní to bude o polovicu menej. Obmedzenie vzniku nových kryptomincí vlastne zníži infláciu. Investori budú na nákup bitcoinov potrebovať len polovicu finančných prostriedkov. Druhú polovicu peňazí budú mať k dispozícii, čo v kombinácii s pomalšie rastúcou ponukou a možným zopakovaním kryptoošiaľu bude tlačiť na rast jeho ceny.