Prepravný poriadok vo verejnej osobnej doprave
9. 11. 2023
Prepravný poriadok obsahuje prepravné podmienky dopravcu potrebné na uzavretie prepravnej zmluvy s cestujúcim a podmienky platné pri preprave.
K obsahovým náležitostiam prepravného poriadku patrí druh prevádzkovanej dopravy, rozsah práv a povinností dopravcu v pravidelnej doprave, spôsob rezervácie a predaja cestovných lístkov a miesteniek na staniciach, zastávkach, v dopravných prostriedkoch, alebo elektronickými médiami v elektronickom rezervačnom a predajnom systéme, spôsob uzavretia a platnosť zmluvy o preprave osôb, spôsob objednávania príležitostnej dopravy, rozsah práv a povinností cestujúcich pred začatím prepravy, počas prepravy a bezprostredne po skončení prepravy, ako aj pri neuskutočnení, nedokončení alebo omeškaní prepravy a postup uplatňovania nárokov vyplývajúcich z nedodržania podmienok prepravy, rozsah osobitných práv a povinností cestujúcich so zdravotným postihnutím a cestujúcich so zníženou pohyblivosťou vrátane sprevádzajúcich osôb, ako aj dôchodcov, detí, žiakov a študentov, podmienky prepravy príručnej batožiny, cestovnej batožiny, zásielok a živých spoločenských zvierat, podmienky prepravy psa so špeciálnym výcvikom, ktorý poskytuje pomoc cestujúcemu s ťažkým zdravotným postihnutím, pravidlá platnosti cestovných lístkov a miesteniek a spôsob preukazovania zaplateného cestovného pri kontrole a možnosti náhrady za stratu cestovného lístka v pravidelnej doprave, postup pri kontrole cestovných lístkov v pravidelnej doprave, práva a povinnosti zamestnancov dopravcu oprávnených kontrolovať cestovné lístky a spôsob sankcionovania cestujúcich bez platného cestovného lístka a vymáhania cestovného, reklamačný poriadok, tarifu cestovného.
Ak dopravca sám alebo spoločne s iným dopravcom poskytuje dopravné služby ako súčasť integrovaného dopravného systému alebo ako súčasť mestského dopravného systému, môže mať jeden prepravný poriadok pre celý dopravný systém. Ak dopravca poskytuje dopravné služby na komerčnom základe a na základe zmluvy o dopravných službách, môže mať jeden spoločný prepravný poriadok alebo pre každý druh poskytovaných dopravných služieb samostatný prepravný poriadok.
Prepravný poriadok musí byť zverejnený na webovom sídle dopravcu a iným vhodným spôsobom. V prepravnom poriadku musí byť uvedený deň začiatku platnosti, pričom prepravný poriadok musí byť zverejnený stanoveným spôsobom najneskôr pred dňom začatia jeho platnosti. Uzatvorením zmluvy o preprave osôb sa prepravný poriadok stáva záväzným pre účastníkov tejto zmluvy. Sťažnosti a reklamácie na plnenie záväzkov z prepravného poriadku a ich vybavovanie dopravcom podľa reklamačného poriadku preskúmava Slovenská obchodná inšpekcia.
K
Služobníctvo Alžbety II. sa má písomne zaviazať k mlčanlivosti
28. 12. 2008
Komorníci, sluhovia, kuchári a upratovačky nebudú môcť o svojej práci diskutovať ani s najbližšími. Po skončení služby by mali tiež vrátiť spomienkové predmety, kráľovské darčeky, napísané poznámky a osobné denníky, ktoré sa často stávali lukratívnym biznisom.
Elektronické žiacke knižky
27. 12. 2008
Aj keď na mnohých školách už elektronická žiacka knižka funguje, bola zahrnutá do projektu dátového centra, ktoré chce prepojiť cez internet slovenské školy.
Prvá etapa dátového centra by mala byť sprevádzkovaná v prvom
polroku 2009.
Centrum má obsah vzdelávania dostať na internet. Zhromažďovať sa budú cezeň
aj údaje o školách.
Žiacka knižka má zefektívniť kontakt učiteľov a rodičov. Rodičia aj učitelia tak budú mať sústredené
na jednom mieste všetky informácie o žiakovi.
Okrem kvalifikácie sa na súkromné konto žiaka môžu pripísať aj informácie o dochádzke, plnení domácich
úloh či očakávaných previerkach. Je
možné, že v budúcnosti bude knižka našu mlaď sprevádzať od materskej školy až po
univerzitu.
Domáca pyrotechnika je nebezpečná
27. 12. 2008
Počet zdranení spôsobených pyrotechnikou v období Silvestra narastá. Medzi najčastejšie zranenia patria popáleniny, tržné rany alebo odtrhnuté prsty.
Veľmi nebezpečné sú zranenia v okolí tváre, najmä očí.
Nebezpečenstvo hrozí pri využívaní rôznych internetových návodov na výrobu
domácich výbušnín. Niekto niečo pridá, alebo pomení a nešťastie je na svete.
Výroba alebo zhromažďovanie výbušnín však môže byť klasifikované aj ako
trestný čin nedovoleného ozbrojovania. Trestné sadzby za sa pohybujú v rozpätí
od troch do ôsmich rokov.
Experimentovanie s doma vyrábanou pyrotechnikou si najčastejšie odnášajú
mladí ľudia.
Verejnoprávna TASR
26. 12. 2008
Od januára 2009 sa Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) stáva zo štátnej verejnoprávnou inštitúciou.
Cieľom tejto zmeny je zbaviť tlačovú agentúru
obvinení z politických
vplyvov a obmedzovania hospodárskej súťaže. "Nemusia nás mať radi, ale
musia nás profesionálne rešpektovať" - vyhlásil pre Aktuálne.sk generálny
riaditeľ TASR.