Predaj košickej U. S. Steel sa blíži
25. 1. 2017
Pytačky okolo košických železiarní mieria k rozuzleniu. Podľa informácií HN ležia na stole topmanažmentu americkej spoločnosti United States Steel Corporation v Pittsburghu tri ponuky. Dve čínske, od oceliarskej He Steel Group a – údajne – od energetického holdingu CEFC a jedna z Česka od konzorcia spoločností na čele s Moravia Steel.
Favoritom je však druhá najväčšia oceliareň sveta He Steel, ktorá má za akcie košickej fabriky núkať až 1,4 miliardy eur. Informáciu ako prvú zverejnil denník Korzár s tým, že oficiálne sa rokovania s Číňanmi rozbehnú po štvrtkovom stretnutí riaditeľov v Pittsburghu.
Samotné U. S. Steel Košice však naďalej mlčia. „K tejto téme sa nevyjadrujem,“ reagoval na tému hovorca spoločnosti Ján Bača.
Firma Moravia Steel, za ktorou stoja slovenskí milionári na čele s Tomášom Chrenekom, pôvodne z úzkeho kruhu kupcov vypadla. Cena Chreneka a jeho spoločníkov sa podľa zistení HN pohybovala okolo 700 miliónov eur. Cenovku však mala následne zvýšiť spojením s istou nemeckou spoločnosťou. A to tak, aby konkurovala najväčšej čínskej oceliarni He Steel Group, ktorá mala za fabriku v Košiciach Američanom núkať okolo 1,2 až 1,3 miliardy eur.
zdroj: hnonline.sk
Bitcoin rastie
9. 1. 2017
Najznámejšia kryptomena zažila v minulom roku boom. Jej používanie vo svete narastá, pre slovenské finančné inštitúcie však stále nie je príliš dôveryhodná.
Najznámejšia kryptomena, bitcoin, sa v poslednom období teší neustále sa zväčšujúcej pozornosti. Začiatkom roka prekonala po dlhom čase úroveň tisíc dolárov za jeden bitcoin, v priebehu celého roku sa jeho hodnota takmer zdvojnásobila. Novoročná radosť však netrvala dlho. Bitcoin po pár dňoch mierne poklesol a nachádza sa tesne nad 900 dolármi. Pre bitcoin, ktorý sa používa už od roku 2008, sú to síce dobré správy, dôvody za týmto rastom sú však horšie. Ekonómovia za tým vidia nepokoje vo viacerých ekonomikách sveta.
zdroj: hnonline.sk
Američania chcú vyťažiť viac ropy, ceny reagujú poklesom
7. 12. 2016
Ceny ropy pokračujú v poklese. Americká WTI sa obchoduje pod úrovňou 51 dolárov (47,51 eura) za barel.
Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s januárovým kontraktom sa predával po 50,73 dolárov . To bolo o 20 centov menej než v utorok (6. 12.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt počas utorka stratil 86 centov alebo 1,7 percenta uzavrel na úrovni 50,93 dolárov za barel. Februárový kontrakt na severomorskú ropu Brent dnes ráno zlacnel o 13 centov na 53,80 dolárov za barel. Ceny ropy počas uplynulého týždňa padli o 12 percent. V utorok však začali opäť klesať, pretože obchodníci považujú nedávny skok cien za príliš vysoký.
zdroj: hnonline.sk
Ťažba ropy v Rusku vzrástla na nový rekord
2. 12. 2016
Ťažba ropy v Rusku v novembri nepatrne vzrástla a dostala sa na nový postsovietsky rekord 11,21 milióna barelov denne. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnilo tamojšie ministerstvo energetiky.
Rusko tento týždeň sľúbilo, že v prvej polovici budúceho roka postupne zníži ťažbu až o 300-tisíc barelov denne. Chce sa tak pripojiť k Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorá sa snaží znížením ťažby stabilizovať ceny ropy. Predbežné údaje ministerstva ukazujú, že mierne klesla ťažba na poliach, ktoré prevádzkujú spoločnosti Rosnefť, Gazprom Nefť a ich spoločný podnik Slavnefť. Zvýšila sa naopak ťažba na poliach, ktoré prevádzkujú firmy Surgutneftegaz a Lukoil. Ruský minister energetiky Alexander Novak vo štvrtok uviedol, že Moskva je pripravená znížiť ťažbu z novembrovej a decembrovej úrovne. K zníženiu majú prispieť všetky spoločnosti. Minister ale neposkytol žiadne podrobnejšie údaje ani nevysvetlil, ako bude tento krok technicky uskutočniteľný.Novak ale okrem iného uviedol, že k dohode o znížení ťažby sa okrem kartelu OPEC a Ruska pripoja aj ďalší poprední ťažiari, ako je Kazachstan, Mexiko, Omán či Bahrajn.
zdroj: hnonline.sk
Zákon o správnych poplatkoch
25. 11. 2016
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov bol vypracovaný na základe Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky na mesiace jún až december 2016. Zákon bol schválený dňa 23. 11. 2016.
V sadzobníku správnych poplatkov sa upravuje suma poplatku za evidenciu vozidla nielen v závislosti od výkonu motora, ale aj od hodnoty vozidla, ktorá sa s vekom vozidla znižuje. Práve pomer hodnoty vozidla k veku vozidla je vyjadrený koeficientom priamo uvedeným v konkrétnej položke sadzobníka poplatkov, ktorým sa suma poplatku zodpovedajúca výkonu motora znižuje. Rovnako sa zavádza aj možnosť individuálneho ohodnotenia vozidla znaleckým posudkom obstaraným poplatníkom vo vlastnej réžii. Zákon tiež zavádza 50% zníženie sadzieb poplatku na vozidlá s alternatívnymi palivami a pohonom (vozidlá s pohonom na CNG, LNG, vodík, hybridné motorové vozidlá a hybridné elektrické vozidlá), čím sa cieli environmentálny aspekt registračného poplatku tak, aby zákon podporoval znižovanie tvorby emisií v doprave. Došlo tiež k vyňatiu z poplatkovej povinnosti pre tie vozidlá, ktoré sa trvalo vyradia z evidencie, ak sa zlikvidujú podľa zákona o odpadoch.