Právomoci mestskej polície v súvislosti s vykonávaním cestnej kontroly
7. 9. 2009
Mnohí motoristi nemajú jasno v tom, či ich môže kontrolovať obecná polícia. Väčšina vie, že za nesprávne parkovanie obecní policajti môžu rozdávať "papuče". Podľa zákona o obecnej polícii (zákon č. 564/1991 Zb.), v ktorom sú popísané práva a povinnosti členov obecných polícií, v stanovených prípadoch môžu obecní policajti kontrolovať aj vodičov motorových vozidiel.
§ 3 zákona č. 564/1991 Zb.:
(1) Obecná polícia
f) objasňuje priestupky, ak tak ustanovuje osobitný predpis, prejednáva v blokovom konaní priestupky ustanovené osobitným predpisom a priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky spáchané neuposlúchnutím pokynu vyplývajúceho
1. z dopravnej značky zákaz zastavenia, zákaz státia, zákaz vjazdu, zákaz odbočovania, zákaz otáčania, prikázaný smer jazdy, prikázaný smer obchádzania, vyhradené parkovisko, obytná zóna, pešia zóna, školská zóna, zóna s dopravným obmedzením a parkovisko,
2. zo všeobecnej úpravy cestnej premávky, ktorou sa zakazuje zastavenie, státie a vjazd vozidiel...
Z platného zákona vyplýva, že mestskí policajti majú právo zastaviť auto, ktoré vošlo do zákazu vjazdu a takisto udeliť aj pokutu.
§ 8 zákona č. 564/1991 Zb.:
1) Príslušník obecnej polície pri plnení úloh je oprávnený
b) ukladať a vyberať v blokovom konaní pokuty za priestupky [§ 3 ods. 1 písm. f"> zistené pri plnení úloh,
f) zastavovať vozidlá, ak vodič vozidla spáchal priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, ktorý je oprávnený prejednať v blokovom konaní podľa § 3 ods. 1 písm. f), alebo ak ide o vozidlo, po ktorom bolo vyhlásené pátranie.
Príslušník obecnej polície teda za istých okolností môže zastavovať autá, ktorých vodiči porušili dopravné predpisy. Príslušníci obecnej polície tiež môžu zisťovať totožnosť priestupcu a uložiť mu pokutu za priestupky vymenované v § 3. Iné priestupky nesmú riešiť priamo, ale môžu ich nahlásiť štátnej polícii.
Mestský alebo obecný policajt sa nesmie vyhrážať zadržaním dokladov a ani ich zadržať. Môže si vypýtať doklad totožnosti, teda občiansky preukaz.
§ 9 zákona č. 564/1991 Zb.:
(1) Príslušník obecnej polície je oprávnený vyzvať osobu
a) pristihnutú pri spáchaní priestupku,
b) od ktorej je požadované vysvetlenie podľa § 10 ods. 1, alebo ak ide o hľadanú osobu, aby preukázala svoju totožnosť; osoba je povinná výzve vyhovieť.
(2) Ak odmietne osoba uvedená v odseku 1 preukázať svoju totožnosť alebo ak ju nemôže preukázať ani po predchádzajúcom poskytnutí potrebnej súčinnosti na preukázanie svojej totožnosti, je príslušník obecnej polície oprávnený predviesť takúto osobu na útvar obecnej polície za účelom zistenia jej totožnosti.
(Zdroj: SME)