Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Zlodej, ktorý si chce zachovať celú kožu, musí pohnúť rozumom. Aj keď si to neradi priznávame, zlodeji spravidla hýbu viac rozumom ako poctivci. Asi preto sa majú v živote oveľa lepšie.

Priateľ vám najlepšie pomôže s tým, čo vôbec nepotrebujete.

Nezáleží na tom, aká je skutočnosť, ale ako sa javí ostatným.

(Murphyho zákony v bájkach)
Dobrá rada stojí groš

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

(Zrnká úsmevu)
Všeobecné ustanovenia

Proti tým, čom vám chcú dobre, niet ochrany.

Človek musí vždy robiť viac vecí naraz a vždy sa najskôr pustí do takej, ktorá sa potom ukáže byť plne zbytočnou.

Je zdravšie mať vodu v topánkach, ako ležať na ľade v márnici.

(Murphyho zákonník)

Pravidelná doprava v verejnej osobnej doprave

9. 11. 2023 Pravidelnou dopravou je pravidelne sa opakujúce poskytovanie prepravných služieb na určenej trase dopravnej cesty, pri ktorom cestujúci nastupujú a vystupujú na vopred určených zastávkach, a ktorých dopravca prepravuje podľa vopred vyhlásených prepravných podmienok, zverejneného cestovného poriadku a tarify.
Pravidelnú dopravu možno prevádzkovať ako mestskú dopravu, regionálnu dopravu a diaľkovú dopravu. Pravidelnú dopravu možno prevádzkovať aj ako dopravu na špeciálnych dráhach a dopravu na lanových dráhach bez ohľadu na jej sezónnosť.
K

Budúce desaťročie

30. 12. 2009 Uplynulé desaťročie ukázalo, že naša predstava aj o relatívne blízkej budúcnosti sa málokedy ukáže ako pravdivá a skutočnosť ju niekedy predbehne. Spomeňme si na obdobie pred desiatimi rokmi: počítačové hry sa ešte hrali na počítačoch, nie na mobilných telefónoch, o teroristoch sa skôr žartovalo, slnečná sústava mala deväť planét a o tých pri iných hviezdach sme len akotak tušili, rovnako ako o vode na Marse či na Mesiaci. Preto sa ťažko predpovedá, aký bude svet o desať rokov. Malo by to však byť desaťročie mozgu, genetického výskumu a problémov s klimatickými zmenami.
Britský The Times predpovedá najväčší pokrok poznania do roku 2020 vedcom, ktorí skúmajú ľudský mozog. Ľudstvo vraj už nebude potrebovať psychológov, mozog sa bude dať kompletne nasimulovať pomocou počítačov. Ak bude mať niekto problém, doktori pustia simuláciu a na základe jej výsledkov predpíšu liek alebo zmenu životného štýlu. Počítače sa pozrú na virtuálny model nášho mozgu a povedia nám, čo presne potrebujeme, aby nás prestala bolieť hlava. Niektorí vedci hovoria aj o Matrixe, teda o priamom prepojení Veľký pokrok vedci predpovedajú aj vo výskume génov a v individuálnej génovej liečbe. Podarí sa zistiť, ktoré gény sú zodpovedné za choroby a naučíme sa ich opraviť. Tieto opravy prestanú byť finančne náročné. Keď dokonale pochopíme tieto procesy na molekulárnej úrovni, možno sa naučíme liečiť choroby, na ktoré dosiaľ nepoznáme lieky. Na vzrušujúce desaťročie sa môžu tešiť aj astronómovia. Už teraz vieme najmenej o 415 planétach, ktoré krúžia okolo iných hviezd a do roku 2020 by sme mohli nájsť nielen také, ktoré sa podobajú na Zem, ale ¬ optimisti dokonca hovoria o nájdení mimozemského života. Alebo aspoň stôp po ňom. O desať rokov by niektoré krajiny mali oznámiť aj jasný cieľ dostať ľudí na Mars. Obyčajným sa možno stane aj vesmírny turizmus. Budúce desaťročie však pravdepodobne prinesie aj množstvo problémov. Najväčším zrejme budú dôsledky globálneho otepľovania a klimatických zmien. Ak sa vedci nemýlia a politici nebudú schopní sa dohodnúť na spoločnom postupe, už v roku 2020 môžeme mať za sebou prvých klimatických utečencov, zničené ostrovné štáty i ekosystémy, ktoré zasiahne pokračujúce odlesňovanie.
(Zdroj: SME)

Ľahší prístup k bezplatnej právnej pomoci

30. 12. 2009 Bezplatná právna pomoc bude od nového roka prístupnejšia širšiemu okruhu ľudí s nízkym príjmom. Vyplýva to zo schválenej novely občianskeho súdneho poriadku. Podľa súčasného právneho stavu dochádzalo k tomu, že ak žiadatelia pre pár eur nespĺňali kritériá materiálnej núdze, pomoc im nebola poskytnutá. Takéto prípady sa budú môcť posudzovať priamo v Centre právnej pomoci.
Novela zákona prináša zjednodušenie aj pre obete domáceho násilia. Lehotu na podanie návrhu na nariadenie predbežného opatrenie predlžuje počas víkendov a sviatkov. Podľa ministerky spravodlivosti najmä cez víkendy je pre obeť ťažšie zorientovať sa, získať prípadne právnu pomoc a podať návrh na súd.
(Zdroj: HNONLINE)

Objav novej galaxie

29. 12. 2009 Galaxia VIRGOHI 21 sa od ostatných galaxií odlišuje najmä tým, že ani jedna hviezda v jej vnútri nežiari a jej prítomnosť nedokazuje ani žiadne svetlo, ktoré by bol teleskop schopný zachytiť. Veľké množstvo rádiového žiarenia napriek tomu dokazuje, že galaxia skutočne existuje a ani z ďaleka nepatrí k najmenším. Hmota galaxie je v skutočnosti viac než desať miliárd násobne ťažšia ako hmota Slnka.
VIRGOHI 21 je galaxia vytvorená z tmavého materiálu. Ten je pre zrak síce neviditeľný ale zato skutočný. Obrázok sa podarilo zachytiť teleskopu Isaac Newton nachádzajúcemu sa na Kanárskych ostrovoch. Obrázok naznačuje obrysy zvláštnej a neviditeľnej materiálovej hmoty galaxie. Posledné údaje astronómov z britskej univerzity, získané s použitím rádiového teleskopu Westerbork, existenciu spomínanej tmavej galaxie potvrdzujú a zároveň vysvetľujú dôvod, prečo sa tvary susedných galaxií zdajú byť deformované.
Zloženie galaxie VIRGOHI 21 je pre vedcov záhadou. Vodík, ktorého rádiové vlny sa vedcom podarilo zachytiť, tvorí približne iba jedno jej percento. Zvyšných 99 percent tvorí tmavá hmota, o ktorej sa však toho zatiaľ veľa nevie. Informáciu zverejnil internetový portál abc.es.
(Zdroj: TOPKY)

Mínusy externého štúdia

29. 12. 2009 Podľa riaditeľa Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA) jedným z mínusov externého štúdia na Slovensku je nadmerný počet študentov na jedného pedagóga.
Riaditeľ ARRA si myslí, že externé vzdelávanie na Slovensku stále nedosahuje úroveň denného štúdia. Rozdiel sa viditeľne prejavuje najmä na počte študentov. Programy externého štúdia zvyčajne majú viac poslucháčov. Z tohto pohľadu je aj vzdelávanie, ktoré poskytujú, menej efektívne. Výnimkou sú tie vysoké školy, ktoré síce ponúkajú externé vzdelávanie, ale zvýšili počet pedagógov, vyčlenili potrebné prostriedky alebo vyvinuli osobitý spôsob poskytovania externého štúdia. Vysokoškolské vzdelávanie bez kontaktu so skúseným a úspešným učiteľom je len samoštúdiom. Riaditeľ ARRA vidí úroveň vzdelávania na slovenských vysokých školách ako dlhodobý problém. Za titulom idú často mladí študenti, pre ktorých kvalita samotného vzdelávania pre nich nie je dôležitá. Niektoré vysoké školy využili túto situáciu, začali poskytovať externé štúdium a z externistov si urobili zárobkovú činnosť. Absolventi teda majú diplom, ale chýbajú im reálne poznatky, ktoré mali nadobudnúť na vysokej škole. Preto sú ťažšie uplatniteľní na trhu práce.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner