Podmienky výkonu volebného práva
14. 11. 2022
Zákon o podmienkach výkonu volebného práva ustanovuje prekážku výkonu volebného práva, ktorou je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia, ktorá bola zavedená do právneho poriadku hneď po politických a spoločenských zmenách v marci 1990 a pre voľby do orgánov samosprávy obcí.
Táto prekážka bola a je teda viac ako 30 rokov spoločnosťou akceptovaná z dôvodu, že spravidla sa uplatňovala pri doručovaní prenosnej volebnej schránky do nemocničných zariadení a obmedzenie sa vzťahovalo najmä na infekčné oddelenia nemocníc. Zákon, prirodzene, nepočítal s pandémiou a s takým rozsiahlym dopadom na uplatňovanie volebného práva voličov.
Pretrvávajúca pandémia ochorenia COVID-19 si vzhľadom na jej celospoločenské dopady vyžiadala mimoriadne riešenia. Do volebného zákona sa doplnila možnosť ustanoviť v čase pandémie a v príčinnej súvislosti s ňou osobitným zákonom podmienky, za ktorých sa prekážka práva voliť na voličov, ktorým bolo zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia, nebude vzťahovať. Zámerom bolo, aby voliči, ktorí by sa za bežných okolností z dôvodu nariadených karanténnych opatrení nemohli zúčastniť volieb, mohli uplatniť svoje aktívne volebné právo a hlasovať.
Reakciou na vyššie uvedené bolo prijatie zákona č. 185/2022 o špeciálnom spôsobe hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávy obcí a vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa konajú v roku 2022 v rovnaký deň a v rovnakom čase a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, ktorým sa umožňuje hlasovať v týchto voľbách aj voličom, ktorým bola nariadená izolácia a karanténa, avšak špeciálnym spôsobom tak, aby bola zabezpečená ochrana verejného zdravia.
Prezidentka Slovenskej republiky verejne prisľúbila vyhlásenie referenda na základe návrhu petičného výboru najmenej s jednou otázkou po tom, ako Ústavný súd Slovenskej republiky rozhodne o ústavnosti jednej z navrhovaných otázok. Vzhľadom na skutočnosť, že ochorenie COVID-19 je naďalej dôvodom na nariadenie izolácie a karantény a predstavuje prekážku pri výkone aktívneho volebného práva, ustanovilo sa aj pre referendum, ktoré sa vzhľadom na lehoty zakotvené v Ústave Slovenskej republiky bude konať v prvých mesiacoch roka 2023, vytvoriť zákonné predpoklady pre hlasovanie voličov nachádzajúcich sa v izolácii alebo v karanténe.
K
Elektronické čítačky kníh hrozia vytlačiť papierové knihy
8. 1. 2010
Elektronické čítačky kníh sa nápadne sa podobajú jedna druhej, sú však medzi nimi priepastné rozdiely. Kým tie najlacnejšie zobrazia na displeji iba obsah pamäťovej karty alebo súbory nahraté cez USB port, tie najlepšie cez mobilnú sieť dokážu sledovať aj váš plánovač či e-maily.
Na najväčšom veľtrhu elektroniky CES v Las Vegas ich mali vo svojej ponuke desiatky firiem, ktoré sa netajili tým, že tento rok bude prelomový. Technológie zlacneli a záujem o ne je veľký. Má to však aj háčik. Bez obsahu to však nejde. Preto podstatne viac zarobia jeho tvorcovia, ako výrobcovia zariadení.
Rovnako, ako si vreckový prehrávač poradí s hudbou a notebook so softvérmi, tak elektronické čítačky kníh v teréne zobrazujú dokumenty. Sú tenké iba niekoľko milimetrov a namiesto displeja používajú elektronický papier. Ten má pri akomkoľvek osvetlení skvelú čitateľnosť. Nepriateľom mu nie je ani slnko.
Výhodou elektronického papiera oproti displejom je, že elektronický papier potrebuje napájanie iba v momente vykresľovania. Znamená to, že kým oči čítajú zobrazený text, napájanie displeja je vypnuté. Preto výrobcovia môžu používať Li-Pol akumulátory s nízkou kapacitou a dokážu vyrobiť tenké a ľahké čítačky.
Najlacnejšie čítačky kníh majú malú zobrazovaciu plochu a tlačidlové ovládanie. Robia presne to, čo hovorí ich názov. Zo zabudovanej pamäte, alebo pamäťovej karty načítajú zoznam dokumentov a následne tieto dokumenty, stránku po stránke, zobrazujú na displeji.
S prehľadnosťou zobrazenia si príliš veľké starosti nerobia. Počítajú s tým, že fanúšikovia literatúry ich budú používať iba na čítanie nekonečného množstva riadkov textu. Vďaka čítačkám nebudú musieť so sebou nosiť ťažké knihy a budú mať v rukách to, čo potrebujú. Obľúbia si ich najmä študenti.
Lepšie vybavené modely majú dotykové ovládanie výkonnejší procesor a zabudovaný WiFi modul alebo 3G modem pre prístup k mobilnej sieti, aby mali ich používatelia vždy prístup k aktuálnemu obsahu. Výrobcovia očakávajú, že práve tento druh zariadení zaistí za poplatok prístup ku knihám, čerstvej tlači, a časopisom.
Znovuzavedenie „malého“ technického preukazu
7. 1. 2010
Ministerstvo vnútra pripravuje rozsiahlu novelu zákona o cestnej premávke. Najviac úprav sa týka povinnosti Slovenska zapracovať do legislatívy smernicu Európskej únie o vodičských preukazoch. Zavedením týchto úprav do praxe sa mierne zmenia skupiny motorových vozidiel a vodičských oprávnení a aj vek, ktorý treba dovŕšiť, aby bolo možné oficiálne šoférovať vozidlo niektorých skupín.
Dôležitým bodom je znovuzavedenie „malého“ technického preukazu, ktorý bude v podobe čipovej karty. Veľký papierový technický preukaz, ktorý dnes motoristi nosia so sebou, vodiči budú môcť mať doma.
Novela zákona o cestnej premávky prinesie aj ďalšie zmeny. O novele v súčasnosti rokujú poradné orgány vlády.
Syndikát novinárov oslávi 20. výročie vzniku
5. 1. 2010
Dnes si Slovenský syndikát novinárov (SSN) pripomína 20. výročie vzniku. Jeho cieľom bolo obhajovať slobodu slova, presadzovať uplatňovanie novinárskej etiky a prístup novinárov k informáciám. Konštituovanie SSN bolo vyústením udalostí z novembra 1989.
Výročie SSN oslávi v polovici januára. Pripravuje k nemu konferenciu Žurnalistika, syndikát a budúcnosť. Na podujatí bude ocenený novinársky čin roka a celoživotné dielo. Za okrúhlym stolom budú o budúcnosti žurnalistiky diskutovať členovia predstavenstva so šéfmi denníkov a elektronických médií. Diskusia o otázkach žurnalistika bude aj na medzinárodnej konferencii.
Čo písali noviny pred sto rokmi
4. 1. 2010
Novinári mali celkom jasno v tom, čo nového prinesie rok 2010. Z povrchu zemského by mala v priebehu nasledujúcich mesiacov zmiznúť kriminalita, muchy, komáre a písmená C, Q a X. Slnečnú sústavu opustia veľké kozmické lode s ľudskou posádkou poháňané termojadrovou energiou. A do roka všetci ľudia na zemi zmrznú a zomrú.
Nejde o udalosti nového filmového trháku, ale o krátky výňatok toho, ako si 21. storočie predstavovali v novinách a magazínoch pred sto rokmi. Zaujímavú zbierku článkov o budúcnosti vytvoril na internete Američan Matt Novak, ktorý v roku 2007 založil stránku Paleo-future. Vďaka nej si dnes ľudia môžu poľahky prelistovať sto rokov staré noviny a začítať sa, čo všetko všetko dnes ľudstvo mohlo mať, ak by nestrácalo čas hlúpymi spormi a šarvátkami, ktoré brzdia vývin.
Medzi najlákavejšie patrili predstavy, že nebude existovať kriminalita, nové detektívne metódy takmer vylúčia možnosť, že by páchateľ ušiel spravodlivosti, vedecké metódy umožnia u človeka rozoznať predispozície pre kriminálne správanie.
Predpovede sa netýkali len technologického pokroku. Niektoré materiály sa zaoberali aj vlastnosťami ľudí. Napríklad v článku z Ladies Home Journalu sa písalo, že telesná výchova na školách bude na takej vysokej úrovni, a že hračky budú rozvíjať fyzickú silu detí natoľko, že každý človek, ktorý sa zadychčí po tom, čo rýchlym tempom prejde 16 kilometrov, bude v spoločnosti považovaný za padavku.