Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Dobrá rada stojí groš

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

(Zrnká úsmevu)
Manželstvo je podnik

Pred svadbou maj oči otvorené, po svadbe ich privri. (Fuller)

Najhoršie je, keď vypukne panika a všetci sa tlačia von. Vtedy žiadne argumenty nezaberajú, ak len za argument nepovažujeme poriadne zaucho.

Manželstvo je omyl, ktorého by sa mal dopustiť každý muž. (Kessel)

(Zrnká úsmevu)
Život treba žiť

Najväčšou kvalitou peňazí je ich kvantita. (Spinoza)

Jestvujú tri metódy ako žiť: žobrať, kradnúť alebo niečo urobiť. (Miraeau)

Zvykne sa hovoriť: „Pomôž si človeče a aj boh ti pomôže“. Tí opatrnejší ešte dodávajú „ak si to zaslúžiš“.

(Zrnká úsmevu)
Deti naše poklady

Prvú polovicu nášho života nás ruinujú naši rodičia, druhú naše deti. (Darrow)

Ak sa človek chce dožiť vysokého veku, musí sa v mladosti šetriť a nesmie sa umývať. Prečo sa nesmie umývať? Preto, lebo ľudová múdrosť hovorí, že čistota je pol života. Kto teda chce život celý, nesmie byť čistý, ergo – nesmie sa umývať...

Ak je mladosť chybou, tak sa jej veľmi skoro zbavíme. (Goethe)

(Zrnká úsmevu)

Podávanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania

3. 4. 2024 Ďalšími zmenami súvisiacimi s aplikačnou praxou v rámci návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov, sú napríklad zmeny postupov v prípade podávania žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania podľa § 23 ods. 1 zákona o pobyte cudzincov (jednotné povolenie na pobyt a zamestnanie), kde sa navrhuje skrátenie hornej hranice lehoty určenej na rozhodovanie správneho orgánu o žiadostiach o udelenie tohto druhu pobytu z doterajších 90 dní na 60 dní a zároveň zrušenie doterajšej povinnosti správneho orgánu vydávať doklad „Dodatočné údaje o zamestnaní“.
Navrhuje sa vypustenie povinnosti preukazovať finančné zabezpečenie pobytu pri podaní žiadosti o udelenie jednotného povolenia na pobyt a zamestnanie (túto skutočnosť preukáže zamestnávateľ v rámci konania na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny formou pracovnej zmluvy alebo prísľubu na zamestnanie). Navrhuje sa nový dôvod na zamietnutie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania, ktorý umožní štátnemu príslušníkovi pri podaní žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania uhradiť do 20 dní nedoplatky a pohľadávky zo svojho podnikania, ak ich neuhradil dovtedy, inak sa žiadosť zamietne. V novele zákona sa ďalej navrhuje možnosť podať žiadosť o udelenie prechodného pobytu a trvalého pobytu na 5 rokov na policajnom útvare aj pre štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorému bolo poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky, a zároveň budú všetci títo žiadatelia oprávnení zdržiavať sa na území Slovenskej republiky až do rozhodnutia o tejto žiadosti, ak podali úplnú žiadosť. V súlade s čl. 12 Smernice Rady 2001/55/ES z 20. júla 2001 o minimálnych štandardoch na poskytovanie dočasnej ochrany v prípade hromadného prílevu vysídlených osôb a o opatreniach na podporu rovnováhy úsilia medzi členskými štátmi pri prijímaní takýchto osôb a znášaní z toho vyplývajúcich dôsledkov sa osobám, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko, poskytuje možnosť vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť počas doby trvania dočasnej ochrany. V prípade žiadosti o dlhodobý pobyt sa zavádza podmienka splnenia tzv. integračných podmienok pre udelenie dlhodobého pobytu cudzincom. Rozširujú sa dôvody, kedy policajný útvar nevydá potvrdenie o možnosti zotrvať na území Slovenskej republiky, a to v prípade, ak nebude možné jednoznačne zistiť totožnosť nelegálneho migranta. Týmto sa Slovenská republika z hľadiska migrácie stane menej atraktívna, čo by malo znížiť počet nelegálnych cudzincov a aj administratívnu záťaž policajných útvarov. V súvislosti s riešením nelegálnej migrácie sa tiež navrhuje zavedenie oprávnenia policajta v súvislosti s predvedením cudzinca podľa § 79, v konaní o administratívnom vyhostení, v konaní o zaistení alebo v konaní o zákaze vstupu cudzinca vykonať prehliadku telefónneho prístroja, telekomunikačného, audiovizuálneho alebo obdobného zariadenia alebo elektronického nosiča, ktoré má cudzinec pri sebe, s cieľom čo najrýchlejšie zistiť jeho totožnosť a štátnu príslušnosť. Týmto úkonom sa následne urýchli preukázanie existencie prekážok administratívneho vyhostenia a možnosť zotrvať na území Slovenskej republiky, čím sa zároveň odstráni právna neistota týchto osôb.
K

Experimentálna očkovacia látka proti kokaínu

8. 10. 2009 Jeden z najnovších vedeckých výskumov zistil relatívnu úspešnosť experimentálnej očkovacej látky proti kokaínu. Podľa výsledkov klinickej štúdie došlo k 38 % očkovaných pacientov k výraznému zníženiu užívania kokaínu. Mohol by to byť sľubný krok na ceste k efektívnej liečbe závislosti na kokaíne.
V ďalších klinických testoch je však potrebné potvrdiť vyššiu účinnosť látky a preskúmať aj jej prípadné nežiadúce účinky. Aj keď očkovanie nespôsobilo úplnú abstinenciu od užívania kokaínu, je toto očkovanie podľa štúdie terapeuticky dôležité, pretože aj čiastočné zníženie konzumácie drogy zlepšuje spoločenské väzby a bežný život závislých pacientov. Skeptici varujú, že vakcína naopak môže viesť k zvýšenému užívaniu drogy, nakoľko zaočkovaní závislí pacienti radšej užijú väčšie množstvo kokaínu, aby sa u nich napriek blokácií protilátkami dostavil pocit eufórie. Niektorí vedci vidia použiteľnosť očkovacej látky najmä v prevencii v prípade ľudí, ktorí ešte kokaín neužili. Očkovacia látka proti kokaínu v tele pôsobí podobne ako očkovanie proti chrípke. Protilátky však v tele vírus neničia, ale viažu sa na molekuly kokaínu a bránia im vstúpiť do krvného obehu v mozgu, kde kokaín vyvoláva pocit eufórie. Podľa zistení vedcov účinnosť očkovacej látky bola priamo úmerná úrovni protilátok v organizme očkovaného pacienta.
(Zdroj: PLUSKA)

57. narodeniny čiarového kódu

7. 10. 2009 Od registrácie patentu na čiarový kód uplynulo v utorok 57 rokov. Za čiarový kód svet vďačí dvom americkým vynálezcom, Bernardovi Silverovi a Normanovi Josephovi Woodlandovi. Čiarový kód bol vytvorený na základe známej Morseovej abecedy.
Patent na novú technológiu bol Americkým patentovým úradom vydaný pod poradovým číslom 2 162 994. Čiarové kódy spadajú do oblasti automatickej identifikácie. Každý kód je zložený z tmavých čiar a svetlých medzier, ktoré sa čítajú pomocou snímačov vyžarujúcich červené svetlo. Čiary svetlo pohlcujú, kým medzery ho odrážajú. Snímač na tomto základe zisťuje rozdiely v reflexii a tie premieňa na elektrické signály zodpovedajúce šírke čiar a medzier. Tieto signály sa následne prevádzajú do čísiel, resp. písmen, ktoré príslušný čiarový kód obsahuje. Používanie kódov je jedna z najpresnejších a najrýchlejších metód k registrácii väčšieho množstva údajov. Na rozdiel od ručného zadávania dát, pri ktorom dochádza k chybe v priemere pri každom tristom zadaní, pri použití čiarového kódu sa počet chýb znižuje na jednu milióntinu. Ak sa do kódu zakomponuje kontrolný znak na overovanie správnosti čítania všetkých ostatných znakov, väčšina chýb môže byť eliminovaná.
(Zdroj: HNONLINE)

Ak používate Hotmail, zmeňte heslo

6. 10. 2009 Polícia vyšetruje nový prípad „phishingu“. Útočníci v tomto prípade oklamali tých, čo používajú freemail od Microsotu. Na internete publikovali vzorku zozbieraných údajov. Tie boli zozbierané z falošnej stránky, ktorá poslúžila pre zber údajov. Internetisti presmerovaní na servery hackerov sa nevedomky podelili o svoje prihlasovacie údaje s verejnosťou. Zatiaľ nie je známe, akým spôsobom bolo presmerovanie dosiahnuté.
Polícia informovala o tom, že podstatná časť dotknutých používateľov je z Európy. Microsoft vyslovil poľutovanie nad touto situáciou a odporúča zmeniť heslá. Rovnaké prihlasovacie údaje spájajú používateľov Live služieb Microsoftu aj so zvyškom portfóĺia. V ohrození nie sú iba e-mailové schránky. Niektoré účty Microsoft zablokoval, aby zabránil ich zneužitiu. V týchto prípadoch je potrebné účet odblokovať vyplnením identifikačnej žiadosti na stránke Microsoftu.
(Zdroj: SME)

Microsoft ponúka bezplatný antivirus

6. 10. 2009 Tento vírus podľa testov odstráni až 98 % všetkých vírusov. Ide o bezplatný antivírusový program Security Essentials, ktorý ponúka takmer rovnaké funkcie ako konkurencia. Nestojí však desiatky eur ročne, ale je kompletne zadarmo. Veľa ľudí vo svete nemá ochranu pred vírusmi. Britská firma CliffEvans preto chcela, aby mal každý užívateľ internetu k dispozícii aspoň niečo.
Podľa nezávislého testu nemeckej av-test.org antivírusový program obstál. Z polmiliónovej vzorky škodlivých kódov odhalil viac ako 98 % a spomedzi adwarov a spywarov viac ako 90 %. Problémy sa našli iba v dynamickej detekcii vírusov. Tú však podľa autorov neobsahujú ani ostatné čisto antivírusové riešenia. Podľa testu bol program tiež „nadpriemerne rýchly“. Konkurencia tvrdí, že program je len „oklieštenou verziou“ toho, čo poskytujú platené verzie konkurencie. Antivírusový program Security Essentials sa nebude dodávať priamo s Windowsami, ani nebude automaticky inštalovaný pri aktualizáciách systému. Možno ho stiahnuť zo stránky Microsoftu.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner