Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Čo bolo na počiatku?

Chyba je matkou, otcom, synom i dcérou pokroku.

Na počiatku nebolo Nič a vzápätí sa aj to pokazilo.

Na počiatku bola chvíľková nepozornosť a ona bola odrazu bola odrazu v tom.

(Murphyho zákonník)
Murphyho zákony po slovensky

Veci zásadne spejú od zlého k horšiemu.

Nešťastie nechodí po horách ale medzi ľuďmi.

Najhoršie veci najčastejšie postihujú najlepších ľudí.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Hlúposti sa medze nekladú

Múdry sliepku, čo znáša zlaté vajcia, kŕmi, hlupák ju zje.

Nič tak neškodí zdraviu, ako hlúpe nápady.

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

(Murphyho zákony v bájkach)
Životné pravdy

Dobrý začiatok vedie k zlému koncu. Zlý začiatok asi nemá koniec.

Keď už cestovať Titanikom, prečo nie prvou triedou?

Na väčšinu problémov existuje buď mnoho odpovedí, alebo žiadna odpoveď. Len na pár problémov existuje jediná odpoveď - a aj tá je nesprávna.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphy o láske

Ženský úsudok o veci nemá nič spoločné s objektívnymi informáciami, ktoré jej poskytnete.

sť kvôli láske na kraj sveta vám ešte nezaručí, že tam budete mať od nej pokoj.

Stredný vek je doba medzi časom, keď nevieš ako, a časom, keď už nemôžeš.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Podávanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania

3. 4. 2024 Ďalšími zmenami súvisiacimi s aplikačnou praxou v rámci návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov, sú napríklad zmeny postupov v prípade podávania žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania podľa § 23 ods. 1 zákona o pobyte cudzincov (jednotné povolenie na pobyt a zamestnanie), kde sa navrhuje skrátenie hornej hranice lehoty určenej na rozhodovanie správneho orgánu o žiadostiach o udelenie tohto druhu pobytu z doterajších 90 dní na 60 dní a zároveň zrušenie doterajšej povinnosti správneho orgánu vydávať doklad „Dodatočné údaje o zamestnaní“.
Navrhuje sa vypustenie povinnosti preukazovať finančné zabezpečenie pobytu pri podaní žiadosti o udelenie jednotného povolenia na pobyt a zamestnanie (túto skutočnosť preukáže zamestnávateľ v rámci konania na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny formou pracovnej zmluvy alebo prísľubu na zamestnanie). Navrhuje sa nový dôvod na zamietnutie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania, ktorý umožní štátnemu príslušníkovi pri podaní žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania uhradiť do 20 dní nedoplatky a pohľadávky zo svojho podnikania, ak ich neuhradil dovtedy, inak sa žiadosť zamietne. V novele zákona sa ďalej navrhuje možnosť podať žiadosť o udelenie prechodného pobytu a trvalého pobytu na 5 rokov na policajnom útvare aj pre štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorému bolo poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky, a zároveň budú všetci títo žiadatelia oprávnení zdržiavať sa na území Slovenskej republiky až do rozhodnutia o tejto žiadosti, ak podali úplnú žiadosť. V súlade s čl. 12 Smernice Rady 2001/55/ES z 20. júla 2001 o minimálnych štandardoch na poskytovanie dočasnej ochrany v prípade hromadného prílevu vysídlených osôb a o opatreniach na podporu rovnováhy úsilia medzi členskými štátmi pri prijímaní takýchto osôb a znášaní z toho vyplývajúcich dôsledkov sa osobám, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko, poskytuje možnosť vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť počas doby trvania dočasnej ochrany. V prípade žiadosti o dlhodobý pobyt sa zavádza podmienka splnenia tzv. integračných podmienok pre udelenie dlhodobého pobytu cudzincom. Rozširujú sa dôvody, kedy policajný útvar nevydá potvrdenie o možnosti zotrvať na území Slovenskej republiky, a to v prípade, ak nebude možné jednoznačne zistiť totožnosť nelegálneho migranta. Týmto sa Slovenská republika z hľadiska migrácie stane menej atraktívna, čo by malo znížiť počet nelegálnych cudzincov a aj administratívnu záťaž policajných útvarov. V súvislosti s riešením nelegálnej migrácie sa tiež navrhuje zavedenie oprávnenia policajta v súvislosti s predvedením cudzinca podľa § 79, v konaní o administratívnom vyhostení, v konaní o zaistení alebo v konaní o zákaze vstupu cudzinca vykonať prehliadku telefónneho prístroja, telekomunikačného, audiovizuálneho alebo obdobného zariadenia alebo elektronického nosiča, ktoré má cudzinec pri sebe, s cieľom čo najrýchlejšie zistiť jeho totožnosť a štátnu príslušnosť. Týmto úkonom sa následne urýchli preukázanie existencie prekážok administratívneho vyhostenia a možnosť zotrvať na území Slovenskej republiky, čím sa zároveň odstráni právna neistota týchto osôb.
K

Noviny na Googli sa spoplatnia

2. 12. 2009 Päť kliknutí a dosť, treba zaplatiť. S touto novou stratégiou prišiel Google. Americká jednotka v internetovom vyhľadávaní tak vyšla v ústrety vydavateľom novín, ktorí sa sťažovali na to, že Google na svojich stránkach bezplatne zverejňuje ich správy.
Zadarmo budú len prvé kliknutia, ale ak sa na ďalšie linky na stránke klikne viackrát, môže vydavateľ zobraziť požiadavku na platbu alebo registráciu. O tom, či je tento postup správny by sa dalo diskutovať dlho. Iniciatíva na platené spravodajstvo však vyšla od samotných vydavateľov. Súvisí to aj s výrazným znížením príjmov z reklamy, na ktoré sú vydavatelia odkázaní.
(Zdroj: HNONLINE)

Vplyv európskej integrácie na slovanské jazyky

2. 12. 2009 Podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič sa domnieva, že popri francúzštine a angličtine by sa mohol stať pracovným jazykom Európskej únie (EÚ) aj jeden zo slovanských jazykov.
V Európe sa nachádzajú tri veľké jazykové skupiny a to germánska, románska a slovanská. Ak by sme vnímali Európu komplexne, ako celok, od Uralu až po Atlantik, zistíme, že slovanské národy tvoria asi 30 % európskej populácie, románske a germánske majú pritom rovnaké 20-percentné zastúpenie. Členmi Európskej únie je už teraz päť slovanských štátov, v ďalších troch sú signifikantné slovanské menšiny, pričom trend rozširovania únie bude postupne smerovať k členstvu ďalších slovanských štátov. Podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič sa domnieva, že táto skutočnosť by mala byť vyjadrená aj v praxi európskych inštitúcií. Úvahy k možnému rozšíreniu pracovných jazykov Európskej únie prezentoval D. Čaplovič na odbornej konferencii Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre preklad, ktorá sa dnes koná v Bratislave pod názvom Vplyv európskej integrácie na slovanské jazyky.
(Zdroj: SME)

Zákon o celoživotnom vzdelávaní dá šancu aj strednej a staršej generácii

1. 12. 2009 Ďalšie vzdelávanie dospelých a rozšírenie možnosti rekvalifikácie aj pre strednú a staršiu generáciu, ktorá sa čoraz ťažšie uplatňuje na trhu práce má zákon o celoživotnom vzdelávaní, ktorý dnes schválili poslanci NR SR.
Hlavným cieľom návrhu je podľa predkladateľov vytvoriť predpoklady na zabezpečenie fungovania ďalšieho vzdelávania ako súčasti celoživotného vzdelávania a zvýšenie jeho kvality. Toto vzdelávanie môžu uskutočňovať gymnáziá, stredné odborné školy, konzervatóriá, školy pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, základné umelecké, jazykové a vysoké školy. Rovnako to môžu byť aj právnické a fyzické osoby, ktorých predmetom činnosti je vzdelávanie a činnosti priamo súvisiace so vzdelávaním.
(Zdroj: HNONLINE)

Agresívne ryby

30. 11. 2009 Austrálsky vedec zistil, že blednutie koralov, ku ktorému dochádza vplyvom globálneho otepľovania, spôsobuje, že väčšie ryby sa správajú agresívnejšie k menším príslušníkom svojho druhu. Výsledky svojho výskumu publikoval v časopise PLoS ONE.
Vedec na svoj pokus použil mladé, rozlične veľké jedince koralovej rybky druhu Pomacentrus amboinensis, ktoré označkoval a vypustil na severe Veľkej koralovej bariéry. Rybky umiestnil vo dvojiciach pozostávajúcich vždy z jedného menšieho a jedného väčšieho jedinca na tri druhy substrátu, zdravý koral druhu Pocillopora damicornis, vyblednutý koral a mŕtvy koral. Niekoľkokrát denne zaznamenával ich správanie. Vedec zistil, že v prípade, že išlo o zdravý koral, rybky sa zdržovali bližšie úkrytu. Pri vyblednutom a mŕtvom korale sa pohybovali vo väčšej vzdialenosti od neho a hrozilo im tak väčšie nebezpečenstvo zo strany predátorov. Rozdielom bolo aj vzájomné správanie rýb. Pri poškodených koraloch väčší jedinec odháňal menšieho do väčšej vzdialenosti od úkrytu, čím bola menšia rybka vystavená ešte väčšiemu riziku. Poznatky sa zhodujú s údajmi o úmrtnosti tohto druhu rýb, ktoré dokazujú, že v blízkosti poškodených koralov zomiera až štyrikrát viac jedincov Pomacentrus amboinensis.
(Zdroj: TOPKY)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner