Podávanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania
3. 4. 2024
Ďalšími zmenami súvisiacimi s aplikačnou praxou v rámci návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov, sú napríklad zmeny postupov v prípade podávania žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania podľa § 23 ods. 1 zákona o pobyte cudzincov (jednotné povolenie na pobyt a zamestnanie), kde sa navrhuje skrátenie hornej hranice lehoty určenej na rozhodovanie správneho orgánu o žiadostiach o udelenie tohto druhu pobytu z doterajších 90 dní na 60 dní a zároveň zrušenie doterajšej povinnosti správneho orgánu vydávať doklad „Dodatočné údaje o zamestnaní“.
Navrhuje sa vypustenie povinnosti preukazovať finančné zabezpečenie pobytu pri podaní žiadosti o udelenie jednotného povolenia na pobyt a zamestnanie (túto skutočnosť preukáže zamestnávateľ v rámci konania na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny formou pracovnej zmluvy alebo prísľubu na zamestnanie). Navrhuje sa nový dôvod na zamietnutie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania, ktorý umožní štátnemu príslušníkovi pri podaní žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania uhradiť do 20 dní nedoplatky a pohľadávky zo svojho podnikania, ak ich neuhradil dovtedy, inak sa žiadosť zamietne. V novele zákona sa ďalej navrhuje možnosť podať žiadosť o udelenie prechodného pobytu a trvalého pobytu na 5 rokov na policajnom útvare aj pre štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorému bolo poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky, a zároveň budú všetci títo žiadatelia oprávnení zdržiavať sa na území Slovenskej republiky až do rozhodnutia o tejto žiadosti, ak podali úplnú žiadosť. V súlade s čl. 12 Smernice Rady 2001/55/ES z 20. júla 2001 o minimálnych štandardoch na poskytovanie dočasnej ochrany v prípade hromadného prílevu vysídlených osôb a o opatreniach na podporu rovnováhy úsilia medzi členskými štátmi pri prijímaní takýchto osôb a znášaní z toho vyplývajúcich dôsledkov sa osobám, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko, poskytuje možnosť vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť počas doby trvania dočasnej ochrany. V prípade žiadosti o dlhodobý pobyt sa zavádza podmienka splnenia tzv. integračných podmienok pre udelenie dlhodobého pobytu cudzincom. Rozširujú sa dôvody, kedy policajný útvar nevydá potvrdenie o možnosti zotrvať na území Slovenskej republiky, a to v prípade, ak nebude možné jednoznačne zistiť totožnosť nelegálneho migranta. Týmto sa Slovenská republika z hľadiska migrácie stane menej atraktívna, čo by malo znížiť počet nelegálnych cudzincov a aj administratívnu záťaž policajných útvarov. V súvislosti s riešením nelegálnej migrácie sa tiež navrhuje zavedenie oprávnenia policajta v súvislosti s predvedením cudzinca podľa § 79, v konaní o administratívnom vyhostení, v konaní o zaistení alebo v konaní o zákaze vstupu cudzinca vykonať prehliadku telefónneho prístroja, telekomunikačného, audiovizuálneho alebo obdobného zariadenia alebo elektronického nosiča, ktoré má cudzinec pri sebe, s cieľom čo najrýchlejšie zistiť jeho totožnosť a štátnu príslušnosť. Týmto úkonom sa následne urýchli preukázanie existencie prekážok administratívneho vyhostenia a možnosť zotrvať na území Slovenskej republiky, čím sa zároveň odstráni právna neistota týchto osôb.
K
Nemci by mali ísť do penzie až ako 70 -roční
12. 8. 2010
Nemeckí ekonómovia sú presvedčení, že vláda bude prinútená zvýšiť vek na odchod do dôchodku až na 70 rokov.
Ekonomický inštitút IW dnes informoval, že nízka pôrodnosť a rastúca
stredná dĺžka života neumožnia vláde vyhnúť sa v budúcnosti ďalšiemu zvýšeniu veku na odchod do dôchodku.
Doživotná záruka na Opel a Vauxhall.
11. 8. 2010
Zaujať v dnešnej dobe na nadmerne zásobenom európskom trhu s autami nie je jednoduché.
Automobilka Opel, preto vyhlásením, že bude poskytovať na nové autá doživotnú záruku, vyvolala rozruch. Záruka je síce obmedzená hranicou 160 000 najazdených kilometrov, ale nie vekom vozidla a netýka sa ani súčiastok, ktoré sa musia bežne vymieňať, napríklad olejových filtrov.
Najdrahšie hotely na svete sú v Moskve
9. 8. 2010
Hotely v Moskve sú najdrahšie na svete, jedna noc v nich vyjde priemerne na 309,40 eura.
Ruská metropola si tak opäť udržala prvú priečku v rebríčku miest s najvyššou priemernou cenou hotelovej izby. Druhé miesto v rebríčku patrí Abu Dhabi, a Bronz získali hotely v New Yorku, ktoré však oproti minulému roku výrazne zlacneli. Vyplýva to z prieskumu britskej agentúry Hogg Robinson Group.
Záujem o e-knihy v USA rastie
3. 8. 2010
O elektronickú distribúciu kníh v Spojených štátoch je stále väčší záujem.
Kníhkupectvo Amazon.com , ktoré je jedno z najväčších v USA, informovalo o tom, že v priebehu troch mesiacoch na 100 predaných kníh v pevnej väzbe pripadlo 143 elektronických kníh. Za posledné štyri týždne sa tento trend ešte zrýchlil, keď na 100 predaných kníh v pevnej väzbe pripadalo 180 digitálnych kníh. Šef Amazonu Jeff Bezos uviedol, že je to pre nich veľkým prekvapením, zvlášť keď si uvedomili, že knihy v pevnej väzbe predávajú 15 rokov a elektronické knihy len 33 mesiacov.