Podávanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania
3. 4. 2024
Ďalšími zmenami súvisiacimi s aplikačnou praxou v rámci návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov, sú napríklad zmeny postupov v prípade podávania žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania podľa § 23 ods. 1 zákona o pobyte cudzincov (jednotné povolenie na pobyt a zamestnanie), kde sa navrhuje skrátenie hornej hranice lehoty určenej na rozhodovanie správneho orgánu o žiadostiach o udelenie tohto druhu pobytu z doterajších 90 dní na 60 dní a zároveň zrušenie doterajšej povinnosti správneho orgánu vydávať doklad „Dodatočné údaje o zamestnaní“.
Navrhuje sa vypustenie povinnosti preukazovať finančné zabezpečenie pobytu pri podaní žiadosti o udelenie jednotného povolenia na pobyt a zamestnanie (túto skutočnosť preukáže zamestnávateľ v rámci konania na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny formou pracovnej zmluvy alebo prísľubu na zamestnanie). Navrhuje sa nový dôvod na zamietnutie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania, ktorý umožní štátnemu príslušníkovi pri podaní žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania uhradiť do 20 dní nedoplatky a pohľadávky zo svojho podnikania, ak ich neuhradil dovtedy, inak sa žiadosť zamietne. V novele zákona sa ďalej navrhuje možnosť podať žiadosť o udelenie prechodného pobytu a trvalého pobytu na 5 rokov na policajnom útvare aj pre štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorému bolo poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky, a zároveň budú všetci títo žiadatelia oprávnení zdržiavať sa na území Slovenskej republiky až do rozhodnutia o tejto žiadosti, ak podali úplnú žiadosť. V súlade s čl. 12 Smernice Rady 2001/55/ES z 20. júla 2001 o minimálnych štandardoch na poskytovanie dočasnej ochrany v prípade hromadného prílevu vysídlených osôb a o opatreniach na podporu rovnováhy úsilia medzi členskými štátmi pri prijímaní takýchto osôb a znášaní z toho vyplývajúcich dôsledkov sa osobám, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko, poskytuje možnosť vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť počas doby trvania dočasnej ochrany. V prípade žiadosti o dlhodobý pobyt sa zavádza podmienka splnenia tzv. integračných podmienok pre udelenie dlhodobého pobytu cudzincom. Rozširujú sa dôvody, kedy policajný útvar nevydá potvrdenie o možnosti zotrvať na území Slovenskej republiky, a to v prípade, ak nebude možné jednoznačne zistiť totožnosť nelegálneho migranta. Týmto sa Slovenská republika z hľadiska migrácie stane menej atraktívna, čo by malo znížiť počet nelegálnych cudzincov a aj administratívnu záťaž policajných útvarov. V súvislosti s riešením nelegálnej migrácie sa tiež navrhuje zavedenie oprávnenia policajta v súvislosti s predvedením cudzinca podľa § 79, v konaní o administratívnom vyhostení, v konaní o zaistení alebo v konaní o zákaze vstupu cudzinca vykonať prehliadku telefónneho prístroja, telekomunikačného, audiovizuálneho alebo obdobného zariadenia alebo elektronického nosiča, ktoré má cudzinec pri sebe, s cieľom čo najrýchlejšie zistiť jeho totožnosť a štátnu príslušnosť. Týmto úkonom sa následne urýchli preukázanie existencie prekážok administratívneho vyhostenia a možnosť zotrvať na území Slovenskej republiky, čím sa zároveň odstráni právna neistota týchto osôb.
K
Stredné školy od 1. septembra 2012
29. 6. 2012
V poradí tretí stupeň vzdelania v SR, po predprimárnom a základnom stupni, je vzdelanie na stredných školách. Podobne ako ostatné stupne, aj stredoškolské vzdelanie upravuje zákon o výchove a vzdelávaní - školský zákon.
Všeobecne záväzným právnym predpisom v zmysle školského zákona je Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR o stredných školách, ktorej novela nadobudne účinnosť začiatkom nového školského roku 2012/2013, t.j. 1. septembra 2012. Novela vyhlášky od 1. septembra 2012 zlúčila alebo zrušila mnoho učebných a študijných odborov. Pre žiakov strednej školy, ktorí začali štúdium v študijnom odbore alebo učebnom odbore podľa vyhlášky Ministerstva školstva SR v znení platnom do 31. augusta 2012, bude platiť prechodné ustanovenie uvedené v § 13a vyhlášky, podľa ktorého takíto žiaci dokončia štúdium v tom študijnom odbore alebo učebnom odbore, v ktorom štúdium začali.
Všeobecný vymeriavací základ
27. 6. 2012
Všeobecný vymeriavací základ je kategóriou, ktorú upravuje zákon o sociálnom poistení ako 12 násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR, zistenej Štatistickým úradom SR za príslušný kalendárny rok.
Suma všeobecného vymeriavacieho základu za príslušný kalendárny rok sa ustanovuje opatrením, ktoré vydáva Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR podľa údajov štatistického úradu a vyhlasuje ho najneskôr do 30. apríla kalendárneho roka nasledujúceho po príslušnom kalendárnom roku. Opatrenie MPSaR SR iny SR ustanovilo sumu všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok 2011 vo výške 9 432 €. Určenie všeobecného vymeriavacieho základu za rok 2011 spôsobí zmenu maximálneho vymeriavacieho základu, z ktorého platia fyzické a právnické osoby poistné na sociálne poistenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ale až od budúceho kalendárneho roka, t.j. od 1. 1. 2013.
Poskytovanie rekondičných pobytov
15. 6. 2012
Zamestnávateľ je v záujme predchádzania vzniku chorôb z povolania povinný zabezpečovať rekondičný pobyt, rehabilitáciu zamestnancovi, ktorý vykonáva vybrané povolanie.
Na účel poskytovania rekondičného pobytu je vybraným povolaním povolanie, v ktorom sa vykonáva práca zaradená orgánom štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva do tretej alebo štvrtej kategórie a rekondičný pobyt splní podmienku účelnosti z hľadiska prevencie profesionálneho poškodenia zdravia. Zamestnancovi sa musí celý čas rekondičného pobytu zabezpečiť programovo riadený zdravotný režim, ubytovanie a celodenné stravovanie. Ubytovanie a stravovanie sa nezabezpečuje pri rehabilitácii v súvislosti s prácou.
Starobné dôchodkové sporenie
1. 3. 2012
Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení s účinnosťou od 1. apríla 2012 upravuje rozsah starobného dôchodkového sporenia, právne vzťahy pri vykonávaní starobného dôchodkového sporenia, organizáciu a financovanie starobného dôchodkového sporenia, ako i dohľad nad jeho vykonávaním.
Hlavným cieľom schválenia novelizácie zákona o starobnom dôchodkovom sporení je zabezpečiť dlhodobú finančnú stabilitu dôchodkového systému na Slovensku, vytvoriť priestor pre zvýšenie úrovne poskytovaných dôchodkových dávok a diverzifikovať riziká jednotlivých spôsobov financovania dôchodkových dávok. Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení sa nevzťahuje na príslušníkov Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície, colníkov a na príslušníkov ozbrojených síl, ktorí vykonávajú profesionálnu službu v ozbrojených silách.