Podávanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania
3. 4. 2024
Ďalšími zmenami súvisiacimi s aplikačnou praxou v rámci návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov, sú napríklad zmeny postupov v prípade podávania žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel zamestnania podľa § 23 ods. 1 zákona o pobyte cudzincov (jednotné povolenie na pobyt a zamestnanie), kde sa navrhuje skrátenie hornej hranice lehoty určenej na rozhodovanie správneho orgánu o žiadostiach o udelenie tohto druhu pobytu z doterajších 90 dní na 60 dní a zároveň zrušenie doterajšej povinnosti správneho orgánu vydávať doklad „Dodatočné údaje o zamestnaní“.
Navrhuje sa vypustenie povinnosti preukazovať finančné zabezpečenie pobytu pri podaní žiadosti o udelenie jednotného povolenia na pobyt a zamestnanie (túto skutočnosť preukáže zamestnávateľ v rámci konania na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny formou pracovnej zmluvy alebo prísľubu na zamestnanie). Navrhuje sa nový dôvod na zamietnutie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania, ktorý umožní štátnemu príslušníkovi pri podaní žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania uhradiť do 20 dní nedoplatky a pohľadávky zo svojho podnikania, ak ich neuhradil dovtedy, inak sa žiadosť zamietne. V novele zákona sa ďalej navrhuje možnosť podať žiadosť o udelenie prechodného pobytu a trvalého pobytu na 5 rokov na policajnom útvare aj pre štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorému bolo poskytnuté dočasné útočisko na území Slovenskej republiky, a zároveň budú všetci títo žiadatelia oprávnení zdržiavať sa na území Slovenskej republiky až do rozhodnutia o tejto žiadosti, ak podali úplnú žiadosť. V súlade s čl. 12 Smernice Rady 2001/55/ES z 20. júla 2001 o minimálnych štandardoch na poskytovanie dočasnej ochrany v prípade hromadného prílevu vysídlených osôb a o opatreniach na podporu rovnováhy úsilia medzi členskými štátmi pri prijímaní takýchto osôb a znášaní z toho vyplývajúcich dôsledkov sa osobám, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko, poskytuje možnosť vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť počas doby trvania dočasnej ochrany. V prípade žiadosti o dlhodobý pobyt sa zavádza podmienka splnenia tzv. integračných podmienok pre udelenie dlhodobého pobytu cudzincom. Rozširujú sa dôvody, kedy policajný útvar nevydá potvrdenie o možnosti zotrvať na území Slovenskej republiky, a to v prípade, ak nebude možné jednoznačne zistiť totožnosť nelegálneho migranta. Týmto sa Slovenská republika z hľadiska migrácie stane menej atraktívna, čo by malo znížiť počet nelegálnych cudzincov a aj administratívnu záťaž policajných útvarov. V súvislosti s riešením nelegálnej migrácie sa tiež navrhuje zavedenie oprávnenia policajta v súvislosti s predvedením cudzinca podľa § 79, v konaní o administratívnom vyhostení, v konaní o zaistení alebo v konaní o zákaze vstupu cudzinca vykonať prehliadku telefónneho prístroja, telekomunikačného, audiovizuálneho alebo obdobného zariadenia alebo elektronického nosiča, ktoré má cudzinec pri sebe, s cieľom čo najrýchlejšie zistiť jeho totožnosť a štátnu príslušnosť. Týmto úkonom sa následne urýchli preukázanie existencie prekážok administratívneho vyhostenia a možnosť zotrvať na území Slovenskej republiky, čím sa zároveň odstráni právna neistota týchto osôb.
K
Lincoln bol podľa historikov najlepším amerických prezidentom
17. 2. 2009
Podľa historikov bol Abraham Lincoln, ktorého 200. výročie narodenia si v Spojených štátoch pripomenuli pred niekoľkými dňami, najlepším americkým prezidentom.
Prieskumu
sa zúčastnilo 65 historikov. Odchádzajúci šéf Bieleho domu George W. Bush sa z
celkového počtu 42 prezidentov umiestnil na 36. mieste. Prvé tri miesta okrem Lincolna
obsadili Georg Washington a Franklin D. Roosevelt.
Register modernej architektúry Slovenska
16. 2. 2009
Vrcholné diela modernej slovenskej architektúry verejnosť nepozná. O to ľahšie je ich ničiť. Preto vedci prichádzajú s Registrom modernej architektúry Slovenska, do ktorého zapisujú najhodnotnejšie stavby 20. storočia. Päť z takýchto stavieb vedci navrhujú okamžite zapísať medzi národné kultúrne pamiatky. Tým by tieto stavby získali štátnu ochranu.
Register bude po dokončení obsahovať vyše 500 diel. Vedci očakávajú podnety
od širšej odbornej verejnosti. Na zozname sa stále pracuje. Niekedy
rýchlejšiemu zápisu diela do registra bránia chýbajúce údaje. Stáva sa, že
ani architekt - autor nemá potrebné dokumenty a tieto treba potom práce hľadať v
archívoch.
Mobilní operátori nechávajú kredit prepadnúť neoprávnene
16. 2. 2009
Tvrdí to Komisia pri Ministerstve spravodlivosti SR zriadená na posudzovanie neprijateľných zmluvných podmienok. Komisia podala svoj prvý podnet združeniam na ochranu spotrebiteľov.
Združenia môžu podať hromadnú žalobu na súd. Podľa ministra spravodlivosti
nie je dôvod, aby občan prišiel o svoj zaplatený kredit bez toho, aby ho pretelefonoval.
Komisia konala na základe informácií z médií, pričom sa opierala o
rozhodnutie rakúskeho súdu v podobnom prípade na podnet organizácie na ochranu
spotrebiteľov. Komisia má piatich členov, okrem zástupcu z rezortu
spravodlivosti sú jej členmi zástupcovia rezortov financií a hospodárstva ako
aj Slovenskej obchodnej inšpekcie.
Piatok trinásteho
13. 2. 2009
Strach z piatku trinásteho má svoj špeciálny názov - paraskavedekatriafóbia. Okrem koncovky fóbia naprosto nezrozumiteľný. Otázka znie, či sa celá Európa, alebo svet boja v rovnaký deň.
Ukazuje sa že
nie. Španieli a Gréci sa boja, ak príde
utorok trinásteho, Taliani sa zase obávajú piatku sedemnásteho. Strach má na
svete dokonca svoju špecifickú kalendárnu organizáciu. Kto sa teda chce báť,
nemal by sa báť len tak, neorganizovane. A kto je odvážny a rozhodne sa nebáť
systematicky, môže sa obrniť argumentom, že po roku 1307 až do začiatku
dvadsiateho storočia sa v piatok trinásteho nič významnejšieho neudialo.
Skupina nerozhodných môže zaujať neutrálny postoj, lebo ďalší piatok trinásteho
príde už o mesiac.