Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek a veci

Veci idú najlepšie vtedy, keď je to najmenej potrebné.

Množstvo získaných skúseností je v tom najlepšom prípade priamo úmerné množstvu pokazených vecí.

Aj keď sa to už dávno pokazilo, ešte sa to môže zdať byť v poriadku.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphyho zákonník

Tí, čo to skúsili, tvrdia, že je lepšie byť dobre obesený, ako zle oženený. Asi to bude pravda, lebo druhý raz sa niekto neobesil, zatiaľ čo mnohí sa už druhý raz zle oženili!

Ak sa nepokazila vec, ktorá sa pokaziť mohla, určite by bolo bývalo lepšie, keby sa bola pokazila.

Zajtra bude ešte horšie ako je dnes!

(Murphyho zrnká II)
Zákony života

Zdanie klame. Hlavne vtedy, keď sa zdá byť všetko v najlepšom poriadku.

Človek problémy nemá riešiť, ale obchádzať.

Keď tlačíte na pílu, reže nakrivo. Zato, keď ju necháte na pokoji, tak potvora jedna, nereže vôbec.

(Murphyho zákonník)
Oheň a voda

Stretli sa dvaja židia v zákopoch a začali si rozprávať, ako sa dostali na vojnu. Vyšlo najavo, že sa obaja dali na vojnu dobrovoľne. Ja som slobodný, nikoho nemám, vojna sa mi páči... A tak som teda tu. A čo ty? – Čo ti budem rozprávať? Ja som ženatý a mám rád svätý pokoj, tak som tu.

Dôstojník, aby povzbudil vo vojakoch bojového ducha, zápalisto reční: - Vojaci! Teraz nadišiel veľký a slávny okamih. Dnes pôjde muž proti mužovi! Tu sa opatrne ozve vojak Ábeles: - S dovolením, nemohli by ste mi ukázať toho môjho? Ja by som sa s ním hádam aj dohodol...!

Prebieha zákopová vojna. Priateľský vojak Kohn každé ráno vystrčí zo zákopu na palici svoju prilbu a nepriateľský vojak zo zákopu naproti do nej celý deň strieľa. Aj dnes Kohn vystrčí prilbu – a nič – streľba žiadna. – Hej, prečo nestrieľaš – kričí na nepriateľa vojak Kohn. – Minuli sa mi náboje, - kričí naspäť nepriateľský vojak. – Predám za dolár kus. Ak vezmeš celú tisícku, dám ti päť percent zľavu, - ponúka vojak Kohn.

(Zrnká úsmevu)

Počítanie lehôt v správnom konaní

22. 8. 2022 Pre počítanie 3 dňovej lehoty primerane platí § 27 ods. 2 až 4 správneho poriadku.
Do lehoty sa nezapočítava deň, keď došlo ku skutočnosti určujúcej začiatok lehoty. Ak koniec lehoty pripadne na sobotu alebo na deň pracovného pokoja, je posledným dňom lehoty najbližší budúci pracovný deň.
Lehota je zachovaná, ak sa posledný deň lehoty podanie podá na správnom orgáne uvedenom v § 19 ods. 4 správneho poriadku alebo ak sa podanie odovzdá na poštovú prepravu.
V pochybnostiach sa považuje lehota za zachovanú, pokiaľ sa nepreukáže opak v danom prípade.
Pretože § 31 ods. 3 správneho poriadku výslovne nekonštatuje, že zmeškanie uvedenej 3 dňovej lehoty svedkom nemožno odpustiť, je možné, aby svedok, ktorý túto lehotu zmeškal, požiadal správny orgán o odpustenie jej zmeškania, pričom podľa § 28 správneho poriadku platí, že:
• správny orgán zo závažných dôvodov odpustí zmeškanie lehoty, ak o to účastník konania požiada do 15 dní odo dňa, keď pominula príčina zmeškania, a ak v tej istej lehote urobí zmeškaný úkon. Správny orgán môže tejto žiadosti priznať odkladný účinok,
• zmeškanie lehoty nemožno odpustiť, ak odo dňa, keď sa mal úkon urobiť, uplynul jeden rok,
• proti rozhodnutiu o návrhu na odpustenie zmeškanej lehoty sa nemožno odvolať.
Pojem „závažné dôvody“ pritom správny poriadok ani demonštratívnym právnym výpočtom neustanovuje a preto je na zvážení správneho orgánu, či dôvody zmeškania lehoty svedkovi uzná v danom prípade.

K

Nenalievajte do ostrekovačov saponát, radšej použite dámsku pančuchu

12. 8. 2009 V posledných dňoch všetci vodiči pre prudké prehánky testovali stierače. Miestami bolo dažďa toľko, že okná sú čisté. Sú však aj také dni, keď sa automobily pri jazde doslova prebíjajú cez mračná rozličného lietajúceho hmyzu.


Svoje putovanie na kapote a na čelnom skle automobilov končia mnohí jedinci z ríše hmyzu.   Vodičom zhoršujú výhľad, ťažko sa odstraňujú a veľmi ľahko a s obľubou na čelnom skle nechávajú  nepekné mastné šmuhy. V noci tieto mračná hmyzu  takmer  znemožňuje výhľad na cestu.
Vodiči by však nemali dávať na rady, ktoré im odporúčajú priliať do ostrekovačov saponát! Telíčka hmyzu síce saponát možno odstráni lepšie, ale zároveň prudko odmasťuje nielen sklo, ale aj  gumičky stieračov, ktoré potom vŕzgajú, skáču po skle a nestierajú, hoci by mali. Sklo totiž nie je také hladké, ako sa nám zdá na prvý pohľad. Pri poriadnom zväčšení by bolo vidieť poriadne zvrásnený povrch. Sklo navyše tiež koroduje, len iným spôsobom ako kovy.
Sklá od mušiek najlepšie čistia superkoncentráty, ktoré sa dajú riediť až v pomere 1 : 100, alebo koncentrovaná  letná  zmes. Letná zmes by mala obsahovať povrchovo aktívne látky, vďaka ktorým možno hmyz rýchlo odstrániť bez toho, aby bola agresívna na lak vozidla a voči plastovým krytom svetlometov.
Ak máte v ostrekovači iba vodu, možno pomôže rada: Keď mušky už zaschnú a nejdú dole po dobrom, treba sklá namočiť a chvíľu počkať. Pri odstraňovaní ako prvú pomoc je možné použiť kus dámskej pančuchy navlečenej na špongiu. Tento trik je lepšie používať len na čelné sklá.  Automobilovému laku treba dopriať trpezlivosti – nastriekať odstraňovač hmyzu, použiť dostatok  vody a čas.
(Zdroj: SME)

Optimistky vraj žijú dlhšie

11. 8. 2009 Americká štúdia tvrdí, že optimistky majú nižšie riziko srdcových chorôb a úmrtia ako pesimistky.

Výskumu sa zúčastnilo 100 000 žien. Ukázalo sa, že pesimistky mali vyšší krvný tlak aj hladinu cholesterolu. Podľa vedcov je u optimistiek riziko vzniku srdcových chorôb nižšie o 14 %. Cynickým ženám, ktoré prechovávali nepriateľské myšlienky alebo boli voči ostatným podozrievavé, hrozilo počas toho istého časového obdobia až o 16 % vyššie riziko úmrtia.
Podľa vedcov môžu nepriateľské emócie do tela vylučovať niektoré látky, ktoré riziko srdcového ochorenia potenciálne zvýšia. Nie sú si celkom istí ako a prečo sa to deje. Optimistický alebo nepriateľský postoj môže súvisieť napríklad s nezdravou stravou alebo fajčením.  
Ženy, ktoré sa rozhodnú pre zdravý životný štýl a nebudú fajčiť  či konzumovať nezdravé jedlá, svojmu srdcu môžu  výrazne pomôcť, nezávisle od toho, aký je ich postoj k životu.
Na zistenie, ako a prečo tieto psychologické postoje ovplyvňujú zdravie je však potrebný ďalší výskum.
(Zdroj: EURACTIV)

Štátny smútok za obeťami Hornonitrianskych baní Prievidza

11. 8. 2009 Vláda sa rozhodla na stredu 12. augusta 2009 od 8. do 20. hodiny vyhlásiť štátny smútok. V kondolenčnej knihe Hornonitrianskych baní Prievidza, ktorú podpisujú v Handlovej, je zoznam dvadsiatich obetí. Kondolenčnú knihu s menami obetí vystavili v areáli handlovskej bane 11. augusta.




Počas smútku budú vlajky stiahnuté na pol žrde.
Premiér požiadal ministra hospodárstva o paralelné nezávislé vyšetrovanie tragédie. Na mimoriadnom rokovaní vlády sa zúčastnil aj prezident  SR, ktorý tiež vyjadril sústrasť pozostalým. Obvodný banský úrad v Prievidzi už začal vyšetrovanie.
Ministerstvo práce pre pozostalých baníckej tragédie v Handlovej poskytne jednorazovú pomoc  vo výške osemsto eur najbližšej rodine každého zosnulého.
Kvôli nehode mesto Handlová zrušilo všetky plánované oslavy Dňa baníkov, naplánované pri príležitosti 100-ročnice priemyselnej ťažby uhlia.V dejinách priemyslu SR táto tragická udalosť nemá obdobu.
(Zdroj: PRAVDA)

Podniky sa klesajúci dopyt po jedle snažia vyriešiť špeciálnymi ponukami

10. 8. 2009 Kríza doľahla naplno na reštaurácie a pohostinstvá. Nad každým zarobeným eurom ľudia premýšľajú viac a obed či večeru v reštaurácii nahrádzajú čoraz viac domácou stravou.

Najmä pred výplatami cítime pokles záujmu. Menej sa kupujú zákusky, viac idú hlavné jedlá a menu. Podľa jednej z agentúr pre prieskum trhu ľudia v čase krízy uprednostnia kvalitnejšie prostredie pred menej kvalitným a ochotnejší personál pred menej zdvorilým.
 
Krízu v stravovaní riešia podnikatelia rôzne. Niektorí vytvorili špeciálne „krízové" menu, ktoré má  nižšiu cenu  a skromnejší obsah. Iní k cene nápoja prirátavajú nejakú službu či  produkt navyše. Niekde zase pri kúpe jedného tovaru druhý tovar dávajú zadarmo.
Pokles dopytu po reštauračných službách signalizoval Zväz hotelov a reštaurácií ešte v čase, keď Štatistický úrad vykazoval zelené čísla.  Po zlej zimnej sezóne o nič lepšia nie je ani letná sezóna. Tá sa síce ešte neskončila, ale výsledky  pravdepodobne nebudú lichotivé.
Mnohé zariadenia na pokles dopytu zareagovali poklesom cien, aj keď ceny vstupov sa neznižovali.
Reštauračné služby nie sú pritom tie, ktoré by na Slovensku vytvárali veľké zisky. Nezostáva im nič iné,  pretože vláda nereaguje, nepomáha a necháva všetku ťažobu krízovej doby na prevádzkovateľoch.  Jeden z analytikov  obchodu však tvrdí, že pomoc vlády podnikateľom je v tejto situácii nezmyslom.
(Zdroj: SME )
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner