Opatrenia zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete
13. 5. 2024
Oprávnenie vlády Slovenskej republiky posudzovať a rozhodnúť o tom, či plánovaná investícia je strategickou, najmä vzhľadom na potreby plnenia úloh štátu, zabezpečenie obrany alebo bezpečnosti, budovania dobrého mena štátu, prínos pre hospodárstvo Slovenskej republiky alebo zvýšenia ekonomických úžitkov, odvrátenie dlhodobých environmentálnych škôd. V tomto smere sa návrh opiera o ústavne vymedzenú kompetenciu vlády rozhodovať o zásadných opatreniach na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky SR.
Oprávnenie príslušných ministerstiev, ktoré vykonávajú ústrednú štátnu správu v oblasti, v ktorej sa investícia má realizovať a ak také ministerstvo nie je, Ministerstvu dopravy SR preskúmať splnenie zákonných podmienok investície a vydať o tom osvedčenie o významnej investícií.
Vylúčenie úpravy zákona č. 254/1998 Z. z. o verejných prácach vrátane potreby vykonania štátnej expertízy, ako aj potrebu vypracovania štúdie uskutočniteľnosti pre strategické investície.
Vznik predkupného práva investora k pozemkom, na ktorých sa má investícia realizovať a k stavbám na nich, čím sa zamedzí špekulatívnym prevodom pozemkov, na ktorých sa má realizovať investícia.
Umožnenie vstupu na cudzie pozemky a do cudzích objektov a zariadení za účelom vykonania nevyhnutných prípravných, prieskumných a zisťovacích prác a úkonov na pozemkoch a stavbách súvisiacich s prípravou strategickej investície, najmä kvôli hydrogeologickému prieskumu, archeologickému prieskumu, geodetickému zameraniu, pyrotechnickému prieskumu, radónovému prieskumu alebo iného prieskumu súvisiaceho s prípravou strategickej investície, čím sa zabezpečí včasné uskutočnenie a hladký priebeh prípravných prác.
Umožnenie a na účely vypracovania znaleckých posudkov a na účely výkupu a vyvlastnenia pozemkov použitie geometrického plánu bez jeho overenia katastrálnym úradom, čím sa príprava stavieb investícií skráti aj o niekoľko mesiacov.
Založenie povinnosti správcov pozemkov a stavieb na nich, ktoré sú v majetku štátu (v nepodnikateľskej sfére), verejnoprávnych inštitúcií, ako aj Slovenského pozemkového fondu, predať (zameniť) pozemok, ktorý má investor zastavať stavbami investície. Nejde o zásadne novú povinnosť, pretože už platné právo ukladá správcom pozemkov a stavieb na nich, ktoré sú štátnym majetkom, vrátane Slovenského pozemkového fondu, povinnosť prevodu vlastníckeho práva na inú osobu, napr. v prípade reštitúcií a výstavby diaľnic.
Zánik práv tretích osôb k nehnuteľnostiam, a to dňom zápisu vlastníckeho práva investora ako držiteľa osvedčenia k nehnuteľnostiam uvedeným v osvedčení, čím sa zamedzí napríklad v pokračovaní nájomných a užívacích vzťahov tretích osôb k nehnuteľnostiam, ktoré môžu spôsobiť obštrukcie v efektívnej výstavbe investícií.
Použitie vo vyvlastňovacom konaní a v povoľovacích konaniach na investíciu, v ktorom je účastníkom konania investor a ktoré sa týka pozemku a stavieb podľa rozhodnutia vlády, osvedčenia ako dokladu osvedčujúceho osobitné postavenie investora ako účastníka konania označujúceho pozemky, na ktoré osvedčenie možno použiť. Tým sa uľahčuje postavenie príslušných úradov i účastníkov konania, pretože netreba individuálne dokazovať uvedené skutočnosti v začatom konaní.
Zavedenie inštitútu predbežnej držby, ktorý umožňuje vyvlastňovaciemu orgánu vydať rozhodnutie o predbežnej držbe vyvlastňovanej nehnuteľnosti na vopred vymedzený rozsah prác na investícií. Umožnenie, aby získanie vlastníckych práv a iných práv k všetkým pozemkom nebolo nevyhnutné dokumentovať stavebnému úradu už v stavebnom konaní, ale kompletne až ku kolaudačnému konaniu, a to z dôvodu, aby miliardové investície nestáli z dôvodu čakania na zápis uzavretých zmlúv na zápis do katastra nehnuteľností, na skončenie súdnych konaní vo veciach určenia vlastníka, dedičských konaní a licitovania o výšku náhrady za vyvlastnenie s niektorými jednotlivcami (netýka sa to stavieb na týchto pozemkoch, pretože o ich asanácii sa musí rozhodnúť v stavebnom konaní).
Umožnenie vyvlastňovaciemu orgánu vydať medzitýmne rozhodnutie o vyvlastnení v prípade, ak vo vyvlastňovacom konaní nie sú splnené iba podmienky na určenie výšky náhrady za vyvlastnenie, čím sa zrýchli proces vyvlastňovania.
Umožnenie vedenia vyvlastňovacieho konania spolu s konaním o vydanie medzitýmneho rozhodnutia o vyvlastnení a vydania spoločného rozhodnutia – stavebného povolenia a medzitýmneho rozhodnutia o vyvlastnení.
Skrátenie lehôt v povoľovacích konaniach.
Vylúčenie v konaniach použitie ustanovení procesných predpisov umožňujúce obštrukcie zo strany účastníkov konania a zúčastnených osôb alebo neúčelné úradovanie a zdržiavanie konania vykonávaním nepotrebných procesných úkonov.
Vypustenie inštitútu žiadosti o nápravu, čím dôjde k zjednodušeniu postupu vo verejnom obstarávaní.
Zavedenie inštitútu fikcie zamietnutia námietok v prípade, ak sa nerozhodne v zákonom ustanovenej lehote, čím sa zrýchli konanie.
K
Mladí ľudia málo čítajú
8. 10. 2009
Prieskum o čítaní, vzťahu ku knihám, knižniciam a k informáciám, na ktorom sa zúčastnilo vyše tisícpäťsto žiakov ôsmeho a deviateho ročníka základných škôl a prvého a druhého ročníka stredných škôl v Bratislavskom kraji ukázal, že 54 percent žiakov nenavštevuje žiadnu knižnicu. V minulom školskom roku tri alebo viac kníh povinného čítania prečítalo len 17 percent respondentov. Informácie sprístupnilo šesť verejných knižníc v kraji.
Z prieskumu podľa odborníkov vyplýva, že tradičné tlačené médiá strácajú svoje postavenie ako zdroj informácií. Internet ako spôsob získavania informácií je presýtený nekvalitnými a pochybnými zdrojmi.
Z analýzy postojov mladých ľudí vyplýva, že problémom nie je prestíž či imidž knihy a čítania, problém je v samotnej schopnosti čítať.
Mladí ľudia málo čítajú najmä preto, že čítať nevedia a nie sú naučení nájsť si zaujímavý materiál. Pri rozvoji čitateľskej a informačnej gramotnosti sa potvrdila dôležitosť vplyvu rodinného zázemia. Ak sú knihy a čítanie súčasťou rodinného života, mladí ľudia po nich siahnu pri vyhľadávaní informácií častejšie.
Experimentálna očkovacia látka proti kokaínu
8. 10. 2009
Jeden z najnovších vedeckých výskumov zistil relatívnu úspešnosť experimentálnej očkovacej látky proti kokaínu. Podľa výsledkov klinickej štúdie došlo k 38 % očkovaných pacientov k výraznému zníženiu užívania kokaínu.
Mohol by to byť sľubný krok na ceste k efektívnej liečbe závislosti na kokaíne.
V ďalších klinických testoch je však potrebné potvrdiť vyššiu účinnosť látky a preskúmať aj jej prípadné nežiadúce účinky.
Aj keď očkovanie nespôsobilo úplnú abstinenciu od užívania kokaínu, je toto očkovanie podľa štúdie terapeuticky dôležité, pretože aj čiastočné zníženie konzumácie drogy zlepšuje spoločenské väzby a bežný život závislých pacientov.
Skeptici varujú, že vakcína naopak môže viesť k zvýšenému užívaniu drogy, nakoľko zaočkovaní závislí pacienti radšej užijú väčšie množstvo kokaínu, aby sa u nich napriek blokácií protilátkami dostavil pocit eufórie.
Niektorí vedci vidia použiteľnosť očkovacej látky najmä v prevencii v prípade ľudí, ktorí ešte kokaín neužili.
Očkovacia látka proti kokaínu v tele pôsobí podobne ako očkovanie proti chrípke. Protilátky však v tele vírus neničia, ale viažu sa na molekuly kokaínu a bránia im vstúpiť do krvného obehu v mozgu, kde kokaín vyvoláva pocit eufórie. Podľa zistení vedcov účinnosť očkovacej látky bola priamo úmerná úrovni protilátok v organizme očkovaného pacienta.
57. narodeniny čiarového kódu
7. 10. 2009
Od registrácie patentu na čiarový kód uplynulo v utorok 57 rokov. Za čiarový kód svet vďačí dvom americkým vynálezcom, Bernardovi Silverovi a Normanovi Josephovi Woodlandovi. Čiarový kód bol vytvorený na základe známej Morseovej abecedy.
Patent na novú technológiu bol Americkým patentovým úradom vydaný pod poradovým číslom 2 162 994.
Čiarové kódy spadajú do oblasti automatickej identifikácie. Každý kód je zložený z tmavých čiar a svetlých medzier, ktoré sa čítajú pomocou snímačov vyžarujúcich červené svetlo. Čiary svetlo pohlcujú, kým medzery ho odrážajú. Snímač na tomto základe zisťuje rozdiely v reflexii a tie premieňa na elektrické signály zodpovedajúce šírke čiar a medzier. Tieto signály sa následne prevádzajú do čísiel, resp. písmen, ktoré príslušný čiarový kód obsahuje.
Používanie kódov je jedna z najpresnejších a najrýchlejších metód k registrácii väčšieho množstva údajov. Na rozdiel od ručného zadávania dát, pri ktorom dochádza k chybe v priemere pri každom tristom zadaní, pri použití čiarového kódu sa počet chýb znižuje na jednu milióntinu. Ak sa do kódu zakomponuje kontrolný znak na overovanie správnosti čítania všetkých ostatných znakov, väčšina chýb môže byť eliminovaná.
Ak používate Hotmail, zmeňte heslo
6. 10. 2009
Polícia vyšetruje nový prípad „phishingu“. Útočníci v tomto prípade oklamali tých, čo používajú freemail od Microsotu. Na internete publikovali vzorku zozbieraných údajov. Tie boli zozbierané z falošnej stránky, ktorá poslúžila pre zber údajov. Internetisti presmerovaní na servery hackerov sa nevedomky podelili o svoje prihlasovacie údaje s verejnosťou. Zatiaľ nie je známe, akým spôsobom bolo presmerovanie dosiahnuté.
Polícia informovala o tom, že podstatná časť dotknutých používateľov je z Európy. Microsoft vyslovil poľutovanie nad touto situáciou a odporúča zmeniť heslá. Rovnaké prihlasovacie údaje spájajú používateľov Live služieb Microsoftu aj so zvyškom portfóĺia. V ohrození nie sú iba e-mailové schránky.
Niektoré účty Microsoft zablokoval, aby zabránil ich zneužitiu. V týchto prípadoch je potrebné účet odblokovať vyplnením identifikačnej žiadosti na stránke Microsoftu.