Opatrenia zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete
13. 5. 2024
Oprávnenie vlády Slovenskej republiky posudzovať a rozhodnúť o tom, či plánovaná investícia je strategickou, najmä vzhľadom na potreby plnenia úloh štátu, zabezpečenie obrany alebo bezpečnosti, budovania dobrého mena štátu, prínos pre hospodárstvo Slovenskej republiky alebo zvýšenia ekonomických úžitkov, odvrátenie dlhodobých environmentálnych škôd. V tomto smere sa návrh opiera o ústavne vymedzenú kompetenciu vlády rozhodovať o zásadných opatreniach na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky SR.
Oprávnenie príslušných ministerstiev, ktoré vykonávajú ústrednú štátnu správu v oblasti, v ktorej sa investícia má realizovať a ak také ministerstvo nie je, Ministerstvu dopravy SR preskúmať splnenie zákonných podmienok investície a vydať o tom osvedčenie o významnej investícií.
Vylúčenie úpravy zákona č. 254/1998 Z. z. o verejných prácach vrátane potreby vykonania štátnej expertízy, ako aj potrebu vypracovania štúdie uskutočniteľnosti pre strategické investície.
Vznik predkupného práva investora k pozemkom, na ktorých sa má investícia realizovať a k stavbám na nich, čím sa zamedzí špekulatívnym prevodom pozemkov, na ktorých sa má realizovať investícia.
Umožnenie vstupu na cudzie pozemky a do cudzích objektov a zariadení za účelom vykonania nevyhnutných prípravných, prieskumných a zisťovacích prác a úkonov na pozemkoch a stavbách súvisiacich s prípravou strategickej investície, najmä kvôli hydrogeologickému prieskumu, archeologickému prieskumu, geodetickému zameraniu, pyrotechnickému prieskumu, radónovému prieskumu alebo iného prieskumu súvisiaceho s prípravou strategickej investície, čím sa zabezpečí včasné uskutočnenie a hladký priebeh prípravných prác.
Umožnenie a na účely vypracovania znaleckých posudkov a na účely výkupu a vyvlastnenia pozemkov použitie geometrického plánu bez jeho overenia katastrálnym úradom, čím sa príprava stavieb investícií skráti aj o niekoľko mesiacov.
Založenie povinnosti správcov pozemkov a stavieb na nich, ktoré sú v majetku štátu (v nepodnikateľskej sfére), verejnoprávnych inštitúcií, ako aj Slovenského pozemkového fondu, predať (zameniť) pozemok, ktorý má investor zastavať stavbami investície. Nejde o zásadne novú povinnosť, pretože už platné právo ukladá správcom pozemkov a stavieb na nich, ktoré sú štátnym majetkom, vrátane Slovenského pozemkového fondu, povinnosť prevodu vlastníckeho práva na inú osobu, napr. v prípade reštitúcií a výstavby diaľnic.
Zánik práv tretích osôb k nehnuteľnostiam, a to dňom zápisu vlastníckeho práva investora ako držiteľa osvedčenia k nehnuteľnostiam uvedeným v osvedčení, čím sa zamedzí napríklad v pokračovaní nájomných a užívacích vzťahov tretích osôb k nehnuteľnostiam, ktoré môžu spôsobiť obštrukcie v efektívnej výstavbe investícií.
Použitie vo vyvlastňovacom konaní a v povoľovacích konaniach na investíciu, v ktorom je účastníkom konania investor a ktoré sa týka pozemku a stavieb podľa rozhodnutia vlády, osvedčenia ako dokladu osvedčujúceho osobitné postavenie investora ako účastníka konania označujúceho pozemky, na ktoré osvedčenie možno použiť. Tým sa uľahčuje postavenie príslušných úradov i účastníkov konania, pretože netreba individuálne dokazovať uvedené skutočnosti v začatom konaní.
Zavedenie inštitútu predbežnej držby, ktorý umožňuje vyvlastňovaciemu orgánu vydať rozhodnutie o predbežnej držbe vyvlastňovanej nehnuteľnosti na vopred vymedzený rozsah prác na investícií. Umožnenie, aby získanie vlastníckych práv a iných práv k všetkým pozemkom nebolo nevyhnutné dokumentovať stavebnému úradu už v stavebnom konaní, ale kompletne až ku kolaudačnému konaniu, a to z dôvodu, aby miliardové investície nestáli z dôvodu čakania na zápis uzavretých zmlúv na zápis do katastra nehnuteľností, na skončenie súdnych konaní vo veciach určenia vlastníka, dedičských konaní a licitovania o výšku náhrady za vyvlastnenie s niektorými jednotlivcami (netýka sa to stavieb na týchto pozemkoch, pretože o ich asanácii sa musí rozhodnúť v stavebnom konaní).
Umožnenie vyvlastňovaciemu orgánu vydať medzitýmne rozhodnutie o vyvlastnení v prípade, ak vo vyvlastňovacom konaní nie sú splnené iba podmienky na určenie výšky náhrady za vyvlastnenie, čím sa zrýchli proces vyvlastňovania.
Umožnenie vedenia vyvlastňovacieho konania spolu s konaním o vydanie medzitýmneho rozhodnutia o vyvlastnení a vydania spoločného rozhodnutia – stavebného povolenia a medzitýmneho rozhodnutia o vyvlastnení.
Skrátenie lehôt v povoľovacích konaniach.
Vylúčenie v konaniach použitie ustanovení procesných predpisov umožňujúce obštrukcie zo strany účastníkov konania a zúčastnených osôb alebo neúčelné úradovanie a zdržiavanie konania vykonávaním nepotrebných procesných úkonov.
Vypustenie inštitútu žiadosti o nápravu, čím dôjde k zjednodušeniu postupu vo verejnom obstarávaní.
Zavedenie inštitútu fikcie zamietnutia námietok v prípade, ak sa nerozhodne v zákonom ustanovenej lehote, čím sa zrýchli konanie.
K
Podnikanie pre Slovákov nie je atraktívne.
8. 6. 2010
Slovákom sa zo všetkých národov EÚ do podnikania chce najmenej a podnikateľov vnímajú vo všeobecnosti skôr negatívne.
Prieskum , ktorý sa uskutočnil v decembri 2009 ukázal, že len 26 % opýtaných Slovákov, by si prialo zarábať na svoj chlebík prostredníctvom vlastného podnikania.
Ostatní vidia výhody byť skôr zamestnancami (65 %), kde majú väčšiu istotu pravidelných príjmov a stabilný pracovný čas.
Tieto závery vyplynuli z výskumu Eurobarometer, zameraného na podnikanie.
Moderná forma naturálnej výmeny
4. 6. 2010
Máte problémy s peniazmi? Nevadí! V Amerike môžete peniaze nahradiť svojím časom.
V Spojených štátoch sa začínajú otvárať tzv.časové banky, kde ľudia získajú úver za služby, ktoré poskytnú iným: od varenia cez upratovanie až po rôzne opravy na dome. Za každú hodinu práce získa člen jeden časový dolár, za ktorý si môže neskôr "kúpiť" službu niekoho iného. Je to vlastne určitá moderná forma starej naturálnej výmeny.
Takýto spôsob vzájomnej pomoci, využívajú hlavne v chudobných štvrtiach po celých spojených štátoch a tisíce nadšencov, sa takto snaží vyčkať do konca ťažkého obdobia hospodárskeho poklesu.
Nie je bryndza ako bryndza
3. 6. 2010
Slovenskú bryndzu sme zvykli nazývať bielym zlatom. Dnes však znovu hľadáme jej identitu a tradičnú kvalitu.
V obchodoch sa začína objavovať čoraz viac falošných druhov bryndze. Pri kontrole štátneho veterinárneho ústavu sa zistilo, že bryndza v mnohých prípadoch neobsahuje minimálne povinné množstvo ovčieho syra, ktorý je nahradený lacnejším kravským produktom. Za predaj bryndze, ktorá nevyhovuje požiadavkám potravinového kódexu hrozia sankcie. Ministerstvo pôdohospodárstva však použitú metódu testovania aj napriek jej akreditácii neuznáva a považuje ju za nesprávnu. Nový presnejší postup testovania, by mal byť zavedený do praxe o tri roky.
Nová verzia modelu Trafic od Renaultu
31. 5. 2010
V závode Sandouville na severe Francúzska, bude automobilka Renault vyrábať novú verziu svojho úžitkového vozidla Trafic.
Automobilka tak evidentne vypočula výzvy francúzskej vlády, aby udržala pracovné miesta v krajine a taktiež sa snaží presvedčiť aj partnerov Nissan a Opel, aby aj oni svoju výrobu presunuli do Sandouville. Jedná sa hlavne o produkciu modelov Vivaro a Primastar.