Opatrenia zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete
13. 5. 2024
Oprávnenie vlády Slovenskej republiky posudzovať a rozhodnúť o tom, či plánovaná investícia je strategickou, najmä vzhľadom na potreby plnenia úloh štátu, zabezpečenie obrany alebo bezpečnosti, budovania dobrého mena štátu, prínos pre hospodárstvo Slovenskej republiky alebo zvýšenia ekonomických úžitkov, odvrátenie dlhodobých environmentálnych škôd. V tomto smere sa návrh opiera o ústavne vymedzenú kompetenciu vlády rozhodovať o zásadných opatreniach na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky SR.
Oprávnenie príslušných ministerstiev, ktoré vykonávajú ústrednú štátnu správu v oblasti, v ktorej sa investícia má realizovať a ak také ministerstvo nie je, Ministerstvu dopravy SR preskúmať splnenie zákonných podmienok investície a vydať o tom osvedčenie o významnej investícií.
Vylúčenie úpravy zákona č. 254/1998 Z. z. o verejných prácach vrátane potreby vykonania štátnej expertízy, ako aj potrebu vypracovania štúdie uskutočniteľnosti pre strategické investície.
Vznik predkupného práva investora k pozemkom, na ktorých sa má investícia realizovať a k stavbám na nich, čím sa zamedzí špekulatívnym prevodom pozemkov, na ktorých sa má realizovať investícia.
Umožnenie vstupu na cudzie pozemky a do cudzích objektov a zariadení za účelom vykonania nevyhnutných prípravných, prieskumných a zisťovacích prác a úkonov na pozemkoch a stavbách súvisiacich s prípravou strategickej investície, najmä kvôli hydrogeologickému prieskumu, archeologickému prieskumu, geodetickému zameraniu, pyrotechnickému prieskumu, radónovému prieskumu alebo iného prieskumu súvisiaceho s prípravou strategickej investície, čím sa zabezpečí včasné uskutočnenie a hladký priebeh prípravných prác.
Umožnenie a na účely vypracovania znaleckých posudkov a na účely výkupu a vyvlastnenia pozemkov použitie geometrického plánu bez jeho overenia katastrálnym úradom, čím sa príprava stavieb investícií skráti aj o niekoľko mesiacov.
Založenie povinnosti správcov pozemkov a stavieb na nich, ktoré sú v majetku štátu (v nepodnikateľskej sfére), verejnoprávnych inštitúcií, ako aj Slovenského pozemkového fondu, predať (zameniť) pozemok, ktorý má investor zastavať stavbami investície. Nejde o zásadne novú povinnosť, pretože už platné právo ukladá správcom pozemkov a stavieb na nich, ktoré sú štátnym majetkom, vrátane Slovenského pozemkového fondu, povinnosť prevodu vlastníckeho práva na inú osobu, napr. v prípade reštitúcií a výstavby diaľnic.
Zánik práv tretích osôb k nehnuteľnostiam, a to dňom zápisu vlastníckeho práva investora ako držiteľa osvedčenia k nehnuteľnostiam uvedeným v osvedčení, čím sa zamedzí napríklad v pokračovaní nájomných a užívacích vzťahov tretích osôb k nehnuteľnostiam, ktoré môžu spôsobiť obštrukcie v efektívnej výstavbe investícií.
Použitie vo vyvlastňovacom konaní a v povoľovacích konaniach na investíciu, v ktorom je účastníkom konania investor a ktoré sa týka pozemku a stavieb podľa rozhodnutia vlády, osvedčenia ako dokladu osvedčujúceho osobitné postavenie investora ako účastníka konania označujúceho pozemky, na ktoré osvedčenie možno použiť. Tým sa uľahčuje postavenie príslušných úradov i účastníkov konania, pretože netreba individuálne dokazovať uvedené skutočnosti v začatom konaní.
Zavedenie inštitútu predbežnej držby, ktorý umožňuje vyvlastňovaciemu orgánu vydať rozhodnutie o predbežnej držbe vyvlastňovanej nehnuteľnosti na vopred vymedzený rozsah prác na investícií. Umožnenie, aby získanie vlastníckych práv a iných práv k všetkým pozemkom nebolo nevyhnutné dokumentovať stavebnému úradu už v stavebnom konaní, ale kompletne až ku kolaudačnému konaniu, a to z dôvodu, aby miliardové investície nestáli z dôvodu čakania na zápis uzavretých zmlúv na zápis do katastra nehnuteľností, na skončenie súdnych konaní vo veciach určenia vlastníka, dedičských konaní a licitovania o výšku náhrady za vyvlastnenie s niektorými jednotlivcami (netýka sa to stavieb na týchto pozemkoch, pretože o ich asanácii sa musí rozhodnúť v stavebnom konaní).
Umožnenie vyvlastňovaciemu orgánu vydať medzitýmne rozhodnutie o vyvlastnení v prípade, ak vo vyvlastňovacom konaní nie sú splnené iba podmienky na určenie výšky náhrady za vyvlastnenie, čím sa zrýchli proces vyvlastňovania.
Umožnenie vedenia vyvlastňovacieho konania spolu s konaním o vydanie medzitýmneho rozhodnutia o vyvlastnení a vydania spoločného rozhodnutia – stavebného povolenia a medzitýmneho rozhodnutia o vyvlastnení.
Skrátenie lehôt v povoľovacích konaniach.
Vylúčenie v konaniach použitie ustanovení procesných predpisov umožňujúce obštrukcie zo strany účastníkov konania a zúčastnených osôb alebo neúčelné úradovanie a zdržiavanie konania vykonávaním nepotrebných procesných úkonov.
Vypustenie inštitútu žiadosti o nápravu, čím dôjde k zjednodušeniu postupu vo verejnom obstarávaní.
Zavedenie inštitútu fikcie zamietnutia námietok v prípade, ak sa nerozhodne v zákonom ustanovenej lehote, čím sa zrýchli konanie.
K
Konopné firmy sa tešia na tolerantného Bidena
30. 11. 2020
Po zvolení Joea Bidena za nového amerického prezidenta začali prudko stúpať akcie konope. Pre mnohých je totiž Biden prísľubom uvoľnenia predpisov a regulácií, podľa ktorých by mali aj ďalšie štáty USA legalizovať marihuanu na rekreačné užívanie. Marihuana sa môže legálne užívať v pätnástich amerických štátoch, novo medzi ne patrí Arizona, Montana, New Jersey a Južná Dakota. Firmy, ktoré sa jej produkciou či skladovaním zaoberajú, tak najskôr čakajú dobré časy. "To, že Biden vyhral voľby je skvelé. Pozitívne to prispieva k dekriminalizácii a legalizácii marihuany," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Canopy Growth David Klein pre CNN.
Práve akcie Canopy Growth vzrástli v posledných týždňoch o 6 percent. Podobne sú na tom aj spoločnosti Aurora Cannabis, kde bol zaznamenaný nárast o 25 percent a Tilray so 14 percentami.
"Ukazuje sa, že väčšina Američanov už je za legalizáciu marihuany. Užívanie kanabisu sa skrátka stáva spoločenskou normou," hovorí Klein. "Myslím si, že tlak verejnosti v blízkej dobe doženie Kongres k tomu, aby zmenil pravidlá týkajúce sa marihuany," dodáva.
Aj napriek optimizmu však čelí konopné odvetvie prekážkam na federálnej úrovni, a to predovšetkým za predpokladu, že veľkú časť Senátu si udržia republikáni. Ak by totiž na čele Senátu stál republikánsky zástupca Mitch McConnell, marihuanová reforma by sa zasekla na mŕtvom bode aj cez Bidenovu výhru.
Firmy, ktoré podnikajú v konopnom odvetví, majú navyše aj problémy s financovaním. Zákon z osemdesiatych rokov im totiž neumožňuje ich podnikanie financovať tradičným spôsobom, pretože je navrhnutý tak, aby trestal drogových dílerov.
Okrem financovania majú navyše spoločnosti ťažkosti aj s poistením svojich podnikov a kvôli ponúkanému sortimentu nemajú na štátnu pomoc v prípade zásahu vyššej moci.
V
Jeden z najbohatších Slovákov ovládne ďalšiu nemocnicu
16. 11. 2020
Zdravotnícka skupina Agel získa ďalšiu nemocnicu na Slovensku. Protimonopolný úrad povolil slovenskej divízii Agelu ovládnuť nemocnicu v Skalici. Úrad o tom dnes informoval v tlačovej správe. Agel podnikateľa Tomáša Chreneka prevádzkuje v Česku a na Slovensku nemocnice, sieť polikliník, lekární, laboratórií, distribučných spoločnosti a ďalšie špecializované zdravotnícke zariadenia.
Chrenek patrí medzi najbohatších Slovákov. Podľa aktuálneho rebríčka Forbesu obsadil šieste miesto. Ekonomický magazín odhaduje výšku jeho majetku spolu s rodinou na 600 miliónov eur. Oproti minulému roku si Chrenekovci pohoršili o 80 miliónov.
Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica nepatrí u nás k najväčším zdravotníckym zariadeniam. Zdravotnú starostlivosť poskytuje pre viac ako 110-tisíc obyvateľov z niekoľkých regiónov a vlani bolo v nemocnici hospitalizovaných cez 10-tisíc pacientov. Nemocnicu doteraz ovládal podnikateľ Ivan Kmotrík.
Agel pôsobí na Slovensku od roku 2006 prostredníctvom svojej dcérskej firmy Agel SK. Skupina tu prevádzkuje viac ako desiatku nemocníc a ďalšie spoločnosti, ktoré súvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.
V
Vakcína ukončí éru lacných peňazí
11. 11. 2020
Nová vakcína od Pfizeru vyvolala na Wall Street eufóriu, ktorá vystrelila akcie na historické rekordy. Teraz čaká firmy súboj o prvé dodávky očkovacej látky.
Celý svet má nádej. Na tento moment čaká už dlhých osem mesiacov: sme na prahu vynájdenia vakcíny proti novému koronavírusu. Preteky o očkovaciu látku, ktorá by mohla vytrhnúť ľudstvo z najhoršej ekonomickej krízy v dejinách, vyhráva zatiaľ americká farmaceutická spoločnosť Pfizer. Tá v spolupráci s nemeckou biotechnologickou firmou BioNTech ohlásila pred dvoma dňami 90-percentnú úspešnosť svojho prípravku. „Dnešok je skvelým dňom pre vedu, dnešok je úžasným dňom pre ľudstvo,“ uviedol výkonný riaditeľ Pfizeru Albert Bourla pre americkú televíziu CNBC.
V
Pandémia v USA nabrala raketové tempo
6. 11. 2020
V Spojených štátoch počas uplynulých 24 hodín pribudlo viac ako 120-tisíc prípadov nákazy koronavírusom, čo je rekordné množstvo. Je to o pätinu viac ako deň predtým.
Na Slovensku bude prebiehať počas víkendu druhé kolo celoplošného testovania v okresoch, v ktorých bolo počas prvého kola pozitívne testovaných viac ako 0,7 percenta ľudí.
(Zdroj: spravy.pravda.sk)