Opatrenia zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete
13. 5. 2024
Oprávnenie vlády Slovenskej republiky posudzovať a rozhodnúť o tom, či plánovaná investícia je strategickou, najmä vzhľadom na potreby plnenia úloh štátu, zabezpečenie obrany alebo bezpečnosti, budovania dobrého mena štátu, prínos pre hospodárstvo Slovenskej republiky alebo zvýšenia ekonomických úžitkov, odvrátenie dlhodobých environmentálnych škôd. V tomto smere sa návrh opiera o ústavne vymedzenú kompetenciu vlády rozhodovať o zásadných opatreniach na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky SR.
Oprávnenie príslušných ministerstiev, ktoré vykonávajú ústrednú štátnu správu v oblasti, v ktorej sa investícia má realizovať a ak také ministerstvo nie je, Ministerstvu dopravy SR preskúmať splnenie zákonných podmienok investície a vydať o tom osvedčenie o významnej investícií.
Vylúčenie úpravy zákona č. 254/1998 Z. z. o verejných prácach vrátane potreby vykonania štátnej expertízy, ako aj potrebu vypracovania štúdie uskutočniteľnosti pre strategické investície.
Vznik predkupného práva investora k pozemkom, na ktorých sa má investícia realizovať a k stavbám na nich, čím sa zamedzí špekulatívnym prevodom pozemkov, na ktorých sa má realizovať investícia.
Umožnenie vstupu na cudzie pozemky a do cudzích objektov a zariadení za účelom vykonania nevyhnutných prípravných, prieskumných a zisťovacích prác a úkonov na pozemkoch a stavbách súvisiacich s prípravou strategickej investície, najmä kvôli hydrogeologickému prieskumu, archeologickému prieskumu, geodetickému zameraniu, pyrotechnickému prieskumu, radónovému prieskumu alebo iného prieskumu súvisiaceho s prípravou strategickej investície, čím sa zabezpečí včasné uskutočnenie a hladký priebeh prípravných prác.
Umožnenie a na účely vypracovania znaleckých posudkov a na účely výkupu a vyvlastnenia pozemkov použitie geometrického plánu bez jeho overenia katastrálnym úradom, čím sa príprava stavieb investícií skráti aj o niekoľko mesiacov.
Založenie povinnosti správcov pozemkov a stavieb na nich, ktoré sú v majetku štátu (v nepodnikateľskej sfére), verejnoprávnych inštitúcií, ako aj Slovenského pozemkového fondu, predať (zameniť) pozemok, ktorý má investor zastavať stavbami investície. Nejde o zásadne novú povinnosť, pretože už platné právo ukladá správcom pozemkov a stavieb na nich, ktoré sú štátnym majetkom, vrátane Slovenského pozemkového fondu, povinnosť prevodu vlastníckeho práva na inú osobu, napr. v prípade reštitúcií a výstavby diaľnic.
Zánik práv tretích osôb k nehnuteľnostiam, a to dňom zápisu vlastníckeho práva investora ako držiteľa osvedčenia k nehnuteľnostiam uvedeným v osvedčení, čím sa zamedzí napríklad v pokračovaní nájomných a užívacích vzťahov tretích osôb k nehnuteľnostiam, ktoré môžu spôsobiť obštrukcie v efektívnej výstavbe investícií.
Použitie vo vyvlastňovacom konaní a v povoľovacích konaniach na investíciu, v ktorom je účastníkom konania investor a ktoré sa týka pozemku a stavieb podľa rozhodnutia vlády, osvedčenia ako dokladu osvedčujúceho osobitné postavenie investora ako účastníka konania označujúceho pozemky, na ktoré osvedčenie možno použiť. Tým sa uľahčuje postavenie príslušných úradov i účastníkov konania, pretože netreba individuálne dokazovať uvedené skutočnosti v začatom konaní.
Zavedenie inštitútu predbežnej držby, ktorý umožňuje vyvlastňovaciemu orgánu vydať rozhodnutie o predbežnej držbe vyvlastňovanej nehnuteľnosti na vopred vymedzený rozsah prác na investícií. Umožnenie, aby získanie vlastníckych práv a iných práv k všetkým pozemkom nebolo nevyhnutné dokumentovať stavebnému úradu už v stavebnom konaní, ale kompletne až ku kolaudačnému konaniu, a to z dôvodu, aby miliardové investície nestáli z dôvodu čakania na zápis uzavretých zmlúv na zápis do katastra nehnuteľností, na skončenie súdnych konaní vo veciach určenia vlastníka, dedičských konaní a licitovania o výšku náhrady za vyvlastnenie s niektorými jednotlivcami (netýka sa to stavieb na týchto pozemkoch, pretože o ich asanácii sa musí rozhodnúť v stavebnom konaní).
Umožnenie vyvlastňovaciemu orgánu vydať medzitýmne rozhodnutie o vyvlastnení v prípade, ak vo vyvlastňovacom konaní nie sú splnené iba podmienky na určenie výšky náhrady za vyvlastnenie, čím sa zrýchli proces vyvlastňovania.
Umožnenie vedenia vyvlastňovacieho konania spolu s konaním o vydanie medzitýmneho rozhodnutia o vyvlastnení a vydania spoločného rozhodnutia – stavebného povolenia a medzitýmneho rozhodnutia o vyvlastnení.
Skrátenie lehôt v povoľovacích konaniach.
Vylúčenie v konaniach použitie ustanovení procesných predpisov umožňujúce obštrukcie zo strany účastníkov konania a zúčastnených osôb alebo neúčelné úradovanie a zdržiavanie konania vykonávaním nepotrebných procesných úkonov.
Vypustenie inštitútu žiadosti o nápravu, čím dôjde k zjednodušeniu postupu vo verejnom obstarávaní.
Zavedenie inštitútu fikcie zamietnutia námietok v prípade, ak sa nerozhodne v zákonom ustanovenej lehote, čím sa zrýchli konanie.
K
Ceny ropy pokračujú v raste
4. 2. 2022
Ropa pokračuje v razantnom posilňovaní. Cena americkej ropy WTI sa vo štvrtok dostala nad 90 amerických dolárov (79,74 eura) za barel prvýkrát od roku 2014.
Dôvodom je výrazný nárast dopytu po ropných produktoch, pričom ponuka zostáva obmedzená. TASR o tom informovala na základe správy CNBC.
Marcový kontrakt na americkú ropu WTI si vo štvrtok pripísal viac než dve percentá a jeho cena sa dostala až na 90,23 dolára za barel. Cena WTI prekročila hranicu 90 dolárov prvýkrát od októbra 2014.
Aprílový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa posilnil približne o 1,7 percenta a vo štvrtok večer sa obchodoval okolo úrovne 91 dolára za barel. Cena Brentu prekročila 90 dolára za barel 26. januára. Cena WTI od začiatku roka vzrástla o 20 percent po zvýšení o viac než 50 percent v roku 2021.
V
Zmeny v dôchodkovom poistení
31. 1. 2022
V oblasti dôchodkového poistenia sa navrhuje zavedenie nasledovného súboru opatrení:
navrhuje sa zosúladenie ustanovenia zákona o sociálnom poistení s judikatúrou Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, vo veci posudzovania nároku na čiastkový starobný dôchodok poistencov, ktorí získali obdobie výkonu služby policajta a vojaka v rozsahu zakladajúcom nárok na výsluhový dôchodok a ktorí súčasne získali obdobie dôchodkového poistenia vo všeobecnom systéme sociálneho poistenia v dĺžke kratšej ako 10, resp. 15 rokov;
• navrhuje sa odstránenie nežiaduceho stavu pri priznávaní tzv. československých dôchodkov, kedy poistencovi za „tzv. českú“ dobu poistenia nárok na starobný alebo invalidný dôchodok podľa predpisov Českej republiky nevznikol a toto obdobie sa mu nezhodnocuje ani na nárok na dôchodok podľa predpisov Slovenskej republiky;
• navrhuje sa odstránenie zákazu súbehu vyplácanej náhrady príjmu pri DPN resp. nemocenského a starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku, ak DPN vznikla pred priznaním tohto dôchodku.
K
Zmeny v stravovaní od 1. 1. 2022
25. 1. 2022
Na základe novely č. 416/2021 Z. z. zákona o dani z príjmov sa z daňového hľadiska zrovnoprávňujú všetky alternatívy zabezpečovania stravovania zamestnancov (teplé jedlo, gastrolístok, finančný príspevok na stravu).
Od 1. 1. 2022 platí, že suma príspevku zamestnávateľa na stravovanie je od dane oslobodená:
• najviac do výšky 55 % sumy stravného pre 1. časové pásmo pri služobných cestách (aktuálne do 2,81 €) a nepodlieha odvodom na poistné; uvedené platí bez ohľadu na zdroj príjmu – náklady firmy, kolektívna zmluva, interná smernica atď. Suma príspevku na stravovanie nad limit (nad 2,81 €) je zdaniteľný príjem a bude sa z nadlimitnej sumy platiť poistné na ZP a SP.
• suma príspevku na stravovanie zo sociálneho fondu bez limitu.
Tento postup sa uplatní pri každej forme zabezpečovania stravovania a to prvýkrát pri poskytovaní príspevku na stravovanie na mesiac január 2022.
K
Ruské akcie aj rubeľ prudko oslabujú
24. 1. 2022
Ruské akcie od rána výrazne klesajú, ich hlavný index dopoludnia odpisoval viac ako šesť percent. Výrazne dole zamieril aj ruský rubeľ, ktorý je k doláru na najnižších hodnotách od jesene 2020.
Podľa analytikov je za týmto prepadom citeľné zhoršenie vzťahov medzi Ruskom a Západom. Ten sa obáva, že Rusko sa chystá napadnúť Ukrajinu, hoci Moskva opakovane odmieta, že by niečo také plánovala. Krátko pred 11:00 SEČ sa dolár predával za 78,20 rubľa, a vykazoval tak rast o 0,9 percenta. Naposledy bol tak vysoko v októbri 2020. Ešte vlani na jeseň stačilo na nákup jedného dolára okolo 70 rubľov. Euro sa v rovnakom čase predávalo za 88,55 rubľa a vykazovalo rast o 0,6 percenta.
V