Opatrenia zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete
13. 5. 2024
Oprávnenie vlády Slovenskej republiky posudzovať a rozhodnúť o tom, či plánovaná investícia je strategickou, najmä vzhľadom na potreby plnenia úloh štátu, zabezpečenie obrany alebo bezpečnosti, budovania dobrého mena štátu, prínos pre hospodárstvo Slovenskej republiky alebo zvýšenia ekonomických úžitkov, odvrátenie dlhodobých environmentálnych škôd. V tomto smere sa návrh opiera o ústavne vymedzenú kompetenciu vlády rozhodovať o zásadných opatreniach na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky SR.
Oprávnenie príslušných ministerstiev, ktoré vykonávajú ústrednú štátnu správu v oblasti, v ktorej sa investícia má realizovať a ak také ministerstvo nie je, Ministerstvu dopravy SR preskúmať splnenie zákonných podmienok investície a vydať o tom osvedčenie o významnej investícií.
Vylúčenie úpravy zákona č. 254/1998 Z. z. o verejných prácach vrátane potreby vykonania štátnej expertízy, ako aj potrebu vypracovania štúdie uskutočniteľnosti pre strategické investície.
Vznik predkupného práva investora k pozemkom, na ktorých sa má investícia realizovať a k stavbám na nich, čím sa zamedzí špekulatívnym prevodom pozemkov, na ktorých sa má realizovať investícia.
Umožnenie vstupu na cudzie pozemky a do cudzích objektov a zariadení za účelom vykonania nevyhnutných prípravných, prieskumných a zisťovacích prác a úkonov na pozemkoch a stavbách súvisiacich s prípravou strategickej investície, najmä kvôli hydrogeologickému prieskumu, archeologickému prieskumu, geodetickému zameraniu, pyrotechnickému prieskumu, radónovému prieskumu alebo iného prieskumu súvisiaceho s prípravou strategickej investície, čím sa zabezpečí včasné uskutočnenie a hladký priebeh prípravných prác.
Umožnenie a na účely vypracovania znaleckých posudkov a na účely výkupu a vyvlastnenia pozemkov použitie geometrického plánu bez jeho overenia katastrálnym úradom, čím sa príprava stavieb investícií skráti aj o niekoľko mesiacov.
Založenie povinnosti správcov pozemkov a stavieb na nich, ktoré sú v majetku štátu (v nepodnikateľskej sfére), verejnoprávnych inštitúcií, ako aj Slovenského pozemkového fondu, predať (zameniť) pozemok, ktorý má investor zastavať stavbami investície. Nejde o zásadne novú povinnosť, pretože už platné právo ukladá správcom pozemkov a stavieb na nich, ktoré sú štátnym majetkom, vrátane Slovenského pozemkového fondu, povinnosť prevodu vlastníckeho práva na inú osobu, napr. v prípade reštitúcií a výstavby diaľnic.
Zánik práv tretích osôb k nehnuteľnostiam, a to dňom zápisu vlastníckeho práva investora ako držiteľa osvedčenia k nehnuteľnostiam uvedeným v osvedčení, čím sa zamedzí napríklad v pokračovaní nájomných a užívacích vzťahov tretích osôb k nehnuteľnostiam, ktoré môžu spôsobiť obštrukcie v efektívnej výstavbe investícií.
Použitie vo vyvlastňovacom konaní a v povoľovacích konaniach na investíciu, v ktorom je účastníkom konania investor a ktoré sa týka pozemku a stavieb podľa rozhodnutia vlády, osvedčenia ako dokladu osvedčujúceho osobitné postavenie investora ako účastníka konania označujúceho pozemky, na ktoré osvedčenie možno použiť. Tým sa uľahčuje postavenie príslušných úradov i účastníkov konania, pretože netreba individuálne dokazovať uvedené skutočnosti v začatom konaní.
Zavedenie inštitútu predbežnej držby, ktorý umožňuje vyvlastňovaciemu orgánu vydať rozhodnutie o predbežnej držbe vyvlastňovanej nehnuteľnosti na vopred vymedzený rozsah prác na investícií. Umožnenie, aby získanie vlastníckych práv a iných práv k všetkým pozemkom nebolo nevyhnutné dokumentovať stavebnému úradu už v stavebnom konaní, ale kompletne až ku kolaudačnému konaniu, a to z dôvodu, aby miliardové investície nestáli z dôvodu čakania na zápis uzavretých zmlúv na zápis do katastra nehnuteľností, na skončenie súdnych konaní vo veciach určenia vlastníka, dedičských konaní a licitovania o výšku náhrady za vyvlastnenie s niektorými jednotlivcami (netýka sa to stavieb na týchto pozemkoch, pretože o ich asanácii sa musí rozhodnúť v stavebnom konaní).
Umožnenie vyvlastňovaciemu orgánu vydať medzitýmne rozhodnutie o vyvlastnení v prípade, ak vo vyvlastňovacom konaní nie sú splnené iba podmienky na určenie výšky náhrady za vyvlastnenie, čím sa zrýchli proces vyvlastňovania.
Umožnenie vedenia vyvlastňovacieho konania spolu s konaním o vydanie medzitýmneho rozhodnutia o vyvlastnení a vydania spoločného rozhodnutia – stavebného povolenia a medzitýmneho rozhodnutia o vyvlastnení.
Skrátenie lehôt v povoľovacích konaniach.
Vylúčenie v konaniach použitie ustanovení procesných predpisov umožňujúce obštrukcie zo strany účastníkov konania a zúčastnených osôb alebo neúčelné úradovanie a zdržiavanie konania vykonávaním nepotrebných procesných úkonov.
Vypustenie inštitútu žiadosti o nápravu, čím dôjde k zjednodušeniu postupu vo verejnom obstarávaní.
Zavedenie inštitútu fikcie zamietnutia námietok v prípade, ak sa nerozhodne v zákonom ustanovenej lehote, čím sa zrýchli konanie.
K
Slovensko daruje vojenský materiál pre Ukrajinu za 2,1 milióna eur
14. 3. 2022
Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote 2 155 052,70 eura. Vláda o tom rozhodla na mimoriadnom online rokovaní v nedeľu večer. Slovensko pristupuje k darovaniu vojenského materiálu v kontexte nevyprovokovanej vojenskej invázie Ruskej federácie voči Ukrajine a v nadväznosti na požiadavky ukrajinskej strany.
"Ministerstvo obrany využije možnosti refundácie niektorých výdavkov súvisiacich s darovaním vojenského materiálu na úrovni EÚ (Európsky mierový nástroj) a na základe bilaterálnych dohôd," uvádza sa v predloženom materiáli. Vláda odsúhlasila tento týždeň dodávku vojenského materiálu pre Ukrajinu už druhýkrát, na stredajšom riadnom zasadnutí schválil kabinet dar v hodnote 9,99 milióna eur.
V
Ceny ropy vystrelili na niekoľkoročné maximá
7. 3. 2022
Ceny ropy v pondelok prudko vzrástli, pričom cena ropy Brent sa pohybuje okolo 130 amerických dolárov za barel (159 litrov). Nakrátko vyskočila nad 139 dolárov za barel, čo bola najvyššia úroveň od júla 2008.
Rovnako aj cena americkej ropy WTI vyskočila nakrátko na najvyššiu hodnotu za takmer 14 rokov, keď prekonala 130 dolárov za barel.
Cena ropy potom opäť klesla, okolo 3:45 hodiny SEČ ropa Brent vykazovala rast skoro deväť percent na 128,49 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) si v rovnakom čase pripisovala takmer osem percent a predávala sa za viac ako 124 dolárov za barel, uviedla AFP.
Rast cien prišiel podľa agentúry AP po varovaní ruského prezidenta Vladimira Putina, že ukrajinská štátnosť je ohrozená, pretože ruské sily útočia na strategické miesta.
"Ak neskončia boje, nie je na obzore v podstate nič, čo by mohlo (rast cien ropy) zastaviť," uviedla dnes austrálska centrálna banka.
V
Automobilka Škoda zastaví v Rusku pre inváziu všetky aktivity
4. 3. 2022
Automobilka Škoda Auto kvôli ruskej invázii na Ukrajinu zastaví všetky svoje aktivity v Rusku. Preruší výrobu vo svojich ruských závodoch v Kaluge a Nižnom Novgorode, zastaví aj export vozidiel do zeme. Automobilka o tom informovala automobilka v tlačovom vyhlásení.
„Pozastavením obchodných aktivít v Rusku reaguje predstavenstvo koncernu Volkswagen na celkovú situáciu, ktorá sa vyznačuje značnou neistotou a rozvratom,“ povedala hovorkyňa Škoda Auto Simona Havlíková.
„Koncern Volkswagen prijal správy o vojne na Ukrajine s veľkými obavami a zdesením. Naďalej dúfame v rýchle zastavenie vojenských akcií a v návrat k diplomacii. Sme presvedčení, že k udržateľnému riešeniu konfliktu môže dôjsť iba na základe medzinárodného práva,“ uviedla Škoda Auto.
V
Ruská ekonomika krváca
28. 2. 2022
Ruský rubeľ padol na kolená. Po tom, čo Západ odstavil časť ruského finančného systému od globálnej komunikačnej platformy SWIFT a zaviedol ďalšie tvrdé sankcie proti Rusku, padol rubeľ o 32 percent na nové historické minimum.
Výmenný kurz ruskej meny klesol na 110 rubľov za jeden dolár, pričom ešte v piatok sa obchodoval za 83 rubľov za dolár. Prezident Vladimir Putin v nedeľu oznámil, že aktivoval ruský jadrový arzenál.
Centrálna banka v Moskve v reakcii na kurzový vývoj zvýšila základné úrokové sadzby z 9,5 percenta až na 20 percent a odvetne zasiahla na sankcie Západu zákazom zahraničným subjektom predávať ruské cenné papiere.
Ruská akciová burza dnes neotvorí, oznámila centrálna banka. Obchodovať sa nebude ani na trhu s finančnými derivátmi. Ruská menová autorita sa tak rozhodla, aby zabránila ďalším škodám po zavedení tvrdých západných sankcií, ktoré privodili kolaps rubľa a ochromili ruskú ekonomiku. Kremeľ následne oznámil, že chystá odvetné opatrenia za to, že sankcie ochromili v Rusku leteckú dopravu. Moskovská akciová burza pôvodne oznámila, že dnes začne obchodovať neskôr.
V