Opatrenia zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete
13. 5. 2024
Oprávnenie vlády Slovenskej republiky posudzovať a rozhodnúť o tom, či plánovaná investícia je strategickou, najmä vzhľadom na potreby plnenia úloh štátu, zabezpečenie obrany alebo bezpečnosti, budovania dobrého mena štátu, prínos pre hospodárstvo Slovenskej republiky alebo zvýšenia ekonomických úžitkov, odvrátenie dlhodobých environmentálnych škôd. V tomto smere sa návrh opiera o ústavne vymedzenú kompetenciu vlády rozhodovať o zásadných opatreniach na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky SR.
Oprávnenie príslušných ministerstiev, ktoré vykonávajú ústrednú štátnu správu v oblasti, v ktorej sa investícia má realizovať a ak také ministerstvo nie je, Ministerstvu dopravy SR preskúmať splnenie zákonných podmienok investície a vydať o tom osvedčenie o významnej investícií.
Vylúčenie úpravy zákona č. 254/1998 Z. z. o verejných prácach vrátane potreby vykonania štátnej expertízy, ako aj potrebu vypracovania štúdie uskutočniteľnosti pre strategické investície.
Vznik predkupného práva investora k pozemkom, na ktorých sa má investícia realizovať a k stavbám na nich, čím sa zamedzí špekulatívnym prevodom pozemkov, na ktorých sa má realizovať investícia.
Umožnenie vstupu na cudzie pozemky a do cudzích objektov a zariadení za účelom vykonania nevyhnutných prípravných, prieskumných a zisťovacích prác a úkonov na pozemkoch a stavbách súvisiacich s prípravou strategickej investície, najmä kvôli hydrogeologickému prieskumu, archeologickému prieskumu, geodetickému zameraniu, pyrotechnickému prieskumu, radónovému prieskumu alebo iného prieskumu súvisiaceho s prípravou strategickej investície, čím sa zabezpečí včasné uskutočnenie a hladký priebeh prípravných prác.
Umožnenie a na účely vypracovania znaleckých posudkov a na účely výkupu a vyvlastnenia pozemkov použitie geometrického plánu bez jeho overenia katastrálnym úradom, čím sa príprava stavieb investícií skráti aj o niekoľko mesiacov.
Založenie povinnosti správcov pozemkov a stavieb na nich, ktoré sú v majetku štátu (v nepodnikateľskej sfére), verejnoprávnych inštitúcií, ako aj Slovenského pozemkového fondu, predať (zameniť) pozemok, ktorý má investor zastavať stavbami investície. Nejde o zásadne novú povinnosť, pretože už platné právo ukladá správcom pozemkov a stavieb na nich, ktoré sú štátnym majetkom, vrátane Slovenského pozemkového fondu, povinnosť prevodu vlastníckeho práva na inú osobu, napr. v prípade reštitúcií a výstavby diaľnic.
Zánik práv tretích osôb k nehnuteľnostiam, a to dňom zápisu vlastníckeho práva investora ako držiteľa osvedčenia k nehnuteľnostiam uvedeným v osvedčení, čím sa zamedzí napríklad v pokračovaní nájomných a užívacích vzťahov tretích osôb k nehnuteľnostiam, ktoré môžu spôsobiť obštrukcie v efektívnej výstavbe investícií.
Použitie vo vyvlastňovacom konaní a v povoľovacích konaniach na investíciu, v ktorom je účastníkom konania investor a ktoré sa týka pozemku a stavieb podľa rozhodnutia vlády, osvedčenia ako dokladu osvedčujúceho osobitné postavenie investora ako účastníka konania označujúceho pozemky, na ktoré osvedčenie možno použiť. Tým sa uľahčuje postavenie príslušných úradov i účastníkov konania, pretože netreba individuálne dokazovať uvedené skutočnosti v začatom konaní.
Zavedenie inštitútu predbežnej držby, ktorý umožňuje vyvlastňovaciemu orgánu vydať rozhodnutie o predbežnej držbe vyvlastňovanej nehnuteľnosti na vopred vymedzený rozsah prác na investícií. Umožnenie, aby získanie vlastníckych práv a iných práv k všetkým pozemkom nebolo nevyhnutné dokumentovať stavebnému úradu už v stavebnom konaní, ale kompletne až ku kolaudačnému konaniu, a to z dôvodu, aby miliardové investície nestáli z dôvodu čakania na zápis uzavretých zmlúv na zápis do katastra nehnuteľností, na skončenie súdnych konaní vo veciach určenia vlastníka, dedičských konaní a licitovania o výšku náhrady za vyvlastnenie s niektorými jednotlivcami (netýka sa to stavieb na týchto pozemkoch, pretože o ich asanácii sa musí rozhodnúť v stavebnom konaní).
Umožnenie vyvlastňovaciemu orgánu vydať medzitýmne rozhodnutie o vyvlastnení v prípade, ak vo vyvlastňovacom konaní nie sú splnené iba podmienky na určenie výšky náhrady za vyvlastnenie, čím sa zrýchli proces vyvlastňovania.
Umožnenie vedenia vyvlastňovacieho konania spolu s konaním o vydanie medzitýmneho rozhodnutia o vyvlastnení a vydania spoločného rozhodnutia – stavebného povolenia a medzitýmneho rozhodnutia o vyvlastnení.
Skrátenie lehôt v povoľovacích konaniach.
Vylúčenie v konaniach použitie ustanovení procesných predpisov umožňujúce obštrukcie zo strany účastníkov konania a zúčastnených osôb alebo neúčelné úradovanie a zdržiavanie konania vykonávaním nepotrebných procesných úkonov.
Vypustenie inštitútu žiadosti o nápravu, čím dôjde k zjednodušeniu postupu vo verejnom obstarávaní.
Zavedenie inštitútu fikcie zamietnutia námietok v prípade, ak sa nerozhodne v zákonom ustanovenej lehote, čím sa zrýchli konanie.
K
Konflikt na Ukrajine spôsobí búrku vo svetovej ekonomike
25. 3. 2022
Ruská invázia na Ukrajinu bude brzdiť rast svetovej ekonomiky, pričom najviac ohrozené sú rozvíjajúce sa krajiny. Uviedla to vo štvrtok Konferencia Spojených národov pre rozvoj a obchod, ktorá očakáva, že rast globálnej ekonomiky bude tento rok viac než dvakrát slabší ako v minulom roku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.
Podľa konferencie môže rast svetovej ekonomiky v tomto roku spomaliť až na 2,5 percenta, zatiaľ čo v minulom roku dosiahol 5,6 percenta.
Ako inštitúcia dodala, v dôsledku vojny na Ukrajine a sankcií voči Rusku očakáva v Ruskej federácii tento rok hlbokú recesiu a "výrazné" spomalenie rastu v západnej Európe a vo väčšine ázijských štátov.
Zatiaľ čo rastúce ceny potravín a pohonných látok budú najviac zhoršovať situáciu v chudobnejších krajinách, kúpna sila sa zníži prakticky všade.
Ako povedala generálna tajomníčka Spojených národov pre rozvoj a obchod Rebeca Grynspanová, vojna na Ukrajine negatívne ovplyvní úroveň zotavovania z pandémie nového koronavírusu.
V
Zdravotná starostlivosť
21. 3. 2022
Novela zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti bola vypracovaná v nadväznosti na poznatky o pretrvávajúcich nedostatkoch v praxi poskytovania zdravotnej starostlivosti pacientom s ťažkým zdravotným postihnutím.
V praxi často vznikajú situácie, keď je potrebná hospitalizácia takejto osoby a vzhľadom na svoje postihnutie (nedostatok zmyslových alebo duševných schopností) je prítomnosť blízkej osoby nutná, aby zdravotnícki pracovníci vedeli ako s touto osobou zaobchádzať. Zároveň to môže byť aj odľahčujúce pre zdravotníckeho pracovníka, nakoľko takáto osoba vie poskytnúť pomoc s manipuláciou a bežnými úkonmi, pokiaľ to zdravotný stav dovoľuje. Prítomnosť blízkej osoby je veľmi prospešná pre takéhoto pacienta. Pozitívne pôsobí predovšetkým na jeho celkovú psychickú pohodu a ovplyvňuje aj úspešnosť liečby
K
Pôsobnosť orgánov štátnej správy vo veciach prekurzorov výbušnín
21. 3. 2022
Novela zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 262/2014 Z. z. o pôsobnosti orgánov štátnej správy vo veciach prekurzorov výbušnín ustanovuje optimálny spôsob regulácie sprístupňovania, dovozu, držby a používania prekurzorov výbušnín členom širokej verejnosti a to zavedením režimu zákazu prístupu členov širokej verejnosti k obmedzeným prekurzorom výbušnín.
Vymedzuje sa oblasť pôsobnosti orgánov štátnej správy v oblasti prekurzorov výbušnín a zavádzajú sa nástroje pre vynucovanie povinností. Ruší sa registračný režim a členské štáty môžu ponechať alebo stanoviť režim povoľovania, podľa ktorého bude členom širokej verejnosti umožnené získanie, dovážanie, vlastnenie alebo používanie obmedzených prekurzorov nepresahujúcich hornú prahovú hodnotu v súlade s prílohou I na legitímne účely za predpokladu, že sú držiteľmi príslušného povolenia, alebo zaviesť režim zákazu. Slovenská republika zavádza režim zákazu predaja obmedzených prekurzorov výbušnín členom širokej verejnosti na území SR.
Novela zákona zároveň rieši presun kompetencií nad sprístupňovaním obmedzených a regulovaných prekurzorov výbušnín, ktoré sa zo Slovenskej obchodnej inšpekcie presúvajú na Hlavný banský úrad. Zmena riadiaceho a dozorného orgánu sprehľadní a zjednoduší štátnu správu v danej oblasti. Bude nápomocná aj pre povinné hospodárske subjekty, pretože prispeje k skvalitneniu štátneho dozoru, ktorý bude vykonávať orgán disponujúci potrebným materiálnym a personálnym vybavením.
K
Ceny ropy vo štvrtok opäť strmo vzrástli
18. 3. 2022
Ceny ropy vo štvrtok opäť strmo vzrástli a prekročili sto amerických dolárov za barel, keďže západní a ruskí predstavitelia bagatelizovali pokrok v mierových rozhovoroch medzi Ruskom a Ukrajinou.
Hovorca Kremľa uviedol, že správy o údajnom solídnom pokroku sú "omyl", zatiaľ čo americkí predstavitelia poukázali na spravodajské informácie, podľa ktorých Rusko rozširuje svoju leteckú a delostreleckú kampaň na juh Ukrajiny a presúva tam posily.
Ukrajinskí predstavitelia medzitým zopakovali, že sa nevzdajú území na ukončenie vojny, čo je kľúčová požiadavka Ruska, ktoré chce, aby Kyjev uznal anexiu Krymu v roku 2014 a odštiepenecké republiky na východe Ukrajiny.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s aprílovým kontraktom sa vo štvrtok 19:08 hodine SEČ predával po 102,53 dolára (92,78 eura).
To bolo o 7,49 dolára alebo 7,88 percenta viac ako v prechádzajúci deň na konci obchodovania. Cena májového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent stúpla o 8,38 dolára alebo 8,55 percenta na 106,40 dolára za barel.
V