Automaty na pizzu
8. 12. 2009
Pizza sa na Slovensku pravdepodobne bude dať kúpiť nielen v reštauráciách, pizzeriách alebo stánkoch s občerstvením, ale aj v automatoch. Automaty by mohli nachádzať na internátoch, v nemocniciach, na staniciach či na benzínových pumpách.
Sieť zariadení na taliansku špecialitu z automatu plánuje rozbehnúť jedna poľská spoločnosť. Podobné automaty už začali inštalovať v Poľsku. Neskôr ich poľská firma chce začať rozmiestňovať aj na Slovensku.
V najbližších dvoch rokoch by sa v Poľsku malo otvoriť asi tisíc automatov. Strojovú pizzu stroj pripraví približne za tri minúty a v ponuke budú figurovať štyri druhy pizze.
Fajčenie môže spôsobiť až 17 druhov rakoviny
8. 12. 2009
Skutočnosť, že fajčenie škodí zdraviu je všeobecne známa. Teraz však odborníci prišli so šokujúcim zistením, podľa ktorého fajčenie môže spôsobiť až 17 druhov rakovinových nádorov! Okrem iného napr. rakovinu prostaty.
Aktívni fajčiari rakovinotvorným bunkám vystavujú viac orgánov ako pasívni fajčiari, ktorí vdychujú menšiu koncentráciu škodlivých látok a tiež inak vdychujú dym ako fajčiari. Podľa odborníkov by počet rakovinových ochorení pľúc klesol až o 90 %, keby ľudia nefajčili. Nedostatky odborníci vidia aj v zanedbávaní prevencie.
Zem sa otepľuje príliš rýchlo
7. 12. 2009
Globálne otepľovanie bude najdôležitejšou politickou témou týchto dní. Vedci upozorňujú, že sa musíme pripraviť na ťažké časy. Ich predpovede sa rôznia. Niektoré hovoria o centimetroch, iné o metroch, tie najskeptickejšie dokonca o desiatkach metrov. O toľko by sa mala zdvihnúť hladina morí.
Príčinou vzostupu hladiny morí má byť globálne otepľovanie, fenomén, ktorý pred niekoľkými desiatkami rokov zaujímal iba odborníkov, no dnes je jednou z najdôležitejších politických a spoločenských tém.
Problémom aktuálneho globálneho otepľovania je, že nie je prirodzené. Hodnotiaca správa Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny hovorí, že za týmito zmenami sú veľmi pravdepodobne, asi na 90 % ľudia. Planétu si znečisťujeme nadmerným vypúšťaním skleníkových plynov. V dôsledku toho sa podľa OSN za posledných sto rokov zvýšila priemerná teplota asi o 0,74 stupňa.
Aj keď sa to možno nezdá veľa, otepľovanie sa zrýchľuje. Zvýšenie teploty o dva stupne by pritom zlikvidovalo mnohé druhy rastlín a živočíchov. Ohrozený bude aj človek, nastanú problémy s pitnou vodou, rozšíria sa nové typy chorôb, vyschne pôda, ktorá dá menej potravín. Najhoršie dopadnú tí najchudobnejší.
Problémom sú predovšetkým emisie oxidu uhličitého, pričom 40 percent jeho produkcie majú na svedomí Spojené štáty a Čína. Práve ich záväzok - podobne ako Indie, Ruska či Japonska - je kľúčový pre rokovania v Kodani. Obmedzenia v znečisťovaní však brzdia rastúce ekonomiky. Otázne preto je, či sa nájde dosť politickej vôle začať proti globálnemu otepľovaniu bojovať.
Vedci dôrazne upozorňujú, že polovičné dohody nepomôžu. V hre je priveľa – osud našej planéty.
Európske ocenenia pre slovenských fotografov
7. 12. 2009
Slovenský fotograf Peter Bagi získal ocenenie Európskej federácie profesionálnych fotografov (FEP) Master QEP (Qualified European Professional Photographer) na nedeľnom (6. 12.) vyhlasovaní výsledkov v Bruseli ako 17. európsky fotograf člen Asociácie profesionálnych fotografov SR za tvorbu v oblasti výtvarnej fotografie.
Podľa prezidenta Asociácie profesionálnych fotografov je Bagi prvým Slovákom, ktorý získal najvyššie európske ocenenie. Pre slovenskú fotografickú školu je to skvelý úspech a výborná vizitka. V kategórii výtvarná fotografia si ocenenie odniesla aj ďalšia uchádzačka zo Slovenska, Aňa Struhárová, ktorá získala titul QEP.