Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Život treba žiť

Aké je smutné utešovať sa myšlienkou, že iní sú na tom horšie (Wilde)

Zvykne sa hovoriť: „Pomôž si človeče a aj boh ti pomôže“. Tí opatrnejší ešte dodávajú „ak si to zaslúžiš“.

Najväčšou kvalitou peňazí je ich kvantita. (Spinoza)

(Zrnká úsmevu)
Kde končí pozemská púť

Do staroby som sa staral, aby som dobre žil, v starobe o to, aby som dobre umrel.

Kým človek chodí po matičke zemi, robí hlúposti a tára hlúposti. Keď zomrie, píšu mu zasa príbuzní hlúposti na náhrobný kameň. Možno preto, aby nebožtíka trochu pobavili.

Na to, že v živote nič nie je zadarmo, si už človek zvykol. Ale na to, že bez peňazí nemôže človek ani zomrieť, si budeme musieť ešte len zvykať.

(Zrnká úsmevu)
Život s Murphyho zákonmi

Nikdy v živote nie je natoľko zle, aby nemohlo byť ešte horšie.

Ak sa vám zdá, že sa mýlite, tak sa určite mýlite.

Bez ohľadu na to, čo sa pokazí, vždy to na prvý pohľad vyzerá byť v poriadku.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Prečo máme radi informáciu?

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho inzeráty

Vymením muža za staré husle.: Zn.: Drevo ako drevo.

Vymením vysávač za demižón vína. Zn.: Z titulu rozvodu som prestal vysávať a začal nasávať.

Hľadáme analfabeta na prácu s prísne tajnými dokumentmi. Zn.: Úrad vlády.

(Murphyho zrnká II)

Odborníci tvrdia, že veterné elektrárne sú kľúčový prvok boja s klimatickou zmenou aj pre Slovensko

26. 2. 2024 Výrobné náklady elektriny z vetra klesli a to je aj dôvod, prečo sa s nimi počíta ako s jedným z hlavných zdrojov elektriny v budúcnosť. Veterné elektrárne sú kľúčový prvok boja s klimatickou zmenou aj pre Slovensko. Veterné elektrárne sú najlacnejšou cestou v rámci boja s klimatickou zmenou. Podľa energetického think-tanku Ember môžu aj vďaka tomu spolu so solárnymi elektrárňami prispieť až k tretine znižovania emisií oxidu uhličitého (CO2), ktoré je potrebné pre dosiahnutie globálneho cieľa zníženia teplôt o 1,5 stupňa Celzia do roku 2030. Aj na Slovensku by podľa SAPI mohli významne pomôcť zrýchliť napríklad aj dekarbonizáciu priemyslu či dopravy a zároveň znižovať náklady na boj s klimatickou zmenou.
Nákladom na boj s dôsledkom klimatickej zmeny sa v najbližších desaťročiach nevyhne podľa asociácie ani Slovensko. „Je dôležité povedať si, ktoré opatrenia sú aj v našich podmienkach najlacnejšie, a urýchliť ich zavádzanie. Veterné elektrárne jednoznačne patria do tejto kategórie, bohužiaľ, stále sa nám nepodarilo začať využívať ich potenciál,“ upozornil Ján Lacko, člen výkonného výboru SAPI.
Výrobné náklady elektriny z vetra totiž v rokoch 2010 až 2020 klesli o viac ako polovicu, a to o 55 %. „Aj to je dôvod, prečo sa s nimi počíta ako s jedným z hlavných zdrojov elektriny v budúcnosti," zdôraznil...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Nenalievajte do ostrekovačov saponát, radšej použite dámsku pančuchu

12. 8. 2009 V posledných dňoch všetci vodiči pre prudké prehánky testovali stierače. Miestami bolo dažďa toľko, že okná sú čisté. Sú však aj také dni, keď sa automobily pri jazde doslova prebíjajú cez mračná rozličného lietajúceho hmyzu.


Svoje putovanie na kapote a na čelnom skle automobilov končia mnohí jedinci z ríše hmyzu.   Vodičom zhoršujú výhľad, ťažko sa odstraňujú a veľmi ľahko a s obľubou na čelnom skle nechávajú  nepekné mastné šmuhy. V noci tieto mračná hmyzu  takmer  znemožňuje výhľad na cestu.
Vodiči by však nemali dávať na rady, ktoré im odporúčajú priliať do ostrekovačov saponát! Telíčka hmyzu síce saponát možno odstráni lepšie, ale zároveň prudko odmasťuje nielen sklo, ale aj  gumičky stieračov, ktoré potom vŕzgajú, skáču po skle a nestierajú, hoci by mali. Sklo totiž nie je také hladké, ako sa nám zdá na prvý pohľad. Pri poriadnom zväčšení by bolo vidieť poriadne zvrásnený povrch. Sklo navyše tiež koroduje, len iným spôsobom ako kovy.
Sklá od mušiek najlepšie čistia superkoncentráty, ktoré sa dajú riediť až v pomere 1 : 100, alebo koncentrovaná  letná  zmes. Letná zmes by mala obsahovať povrchovo aktívne látky, vďaka ktorým možno hmyz rýchlo odstrániť bez toho, aby bola agresívna na lak vozidla a voči plastovým krytom svetlometov.
Ak máte v ostrekovači iba vodu, možno pomôže rada: Keď mušky už zaschnú a nejdú dole po dobrom, treba sklá namočiť a chvíľu počkať. Pri odstraňovaní ako prvú pomoc je možné použiť kus dámskej pančuchy navlečenej na špongiu. Tento trik je lepšie používať len na čelné sklá.  Automobilovému laku treba dopriať trpezlivosti – nastriekať odstraňovač hmyzu, použiť dostatok  vody a čas.
(Zdroj: SME)

Optimistky vraj žijú dlhšie

11. 8. 2009 Americká štúdia tvrdí, že optimistky majú nižšie riziko srdcových chorôb a úmrtia ako pesimistky.

Výskumu sa zúčastnilo 100 000 žien. Ukázalo sa, že pesimistky mali vyšší krvný tlak aj hladinu cholesterolu. Podľa vedcov je u optimistiek riziko vzniku srdcových chorôb nižšie o 14 %. Cynickým ženám, ktoré prechovávali nepriateľské myšlienky alebo boli voči ostatným podozrievavé, hrozilo počas toho istého časového obdobia až o 16 % vyššie riziko úmrtia.
Podľa vedcov môžu nepriateľské emócie do tela vylučovať niektoré látky, ktoré riziko srdcového ochorenia potenciálne zvýšia. Nie sú si celkom istí ako a prečo sa to deje. Optimistický alebo nepriateľský postoj môže súvisieť napríklad s nezdravou stravou alebo fajčením.  
Ženy, ktoré sa rozhodnú pre zdravý životný štýl a nebudú fajčiť  či konzumovať nezdravé jedlá, svojmu srdcu môžu  výrazne pomôcť, nezávisle od toho, aký je ich postoj k životu.
Na zistenie, ako a prečo tieto psychologické postoje ovplyvňujú zdravie je však potrebný ďalší výskum.
(Zdroj: EURACTIV)

Štátny smútok za obeťami Hornonitrianskych baní Prievidza

11. 8. 2009 Vláda sa rozhodla na stredu 12. augusta 2009 od 8. do 20. hodiny vyhlásiť štátny smútok. V kondolenčnej knihe Hornonitrianskych baní Prievidza, ktorú podpisujú v Handlovej, je zoznam dvadsiatich obetí. Kondolenčnú knihu s menami obetí vystavili v areáli handlovskej bane 11. augusta.




Počas smútku budú vlajky stiahnuté na pol žrde.
Premiér požiadal ministra hospodárstva o paralelné nezávislé vyšetrovanie tragédie. Na mimoriadnom rokovaní vlády sa zúčastnil aj prezident  SR, ktorý tiež vyjadril sústrasť pozostalým. Obvodný banský úrad v Prievidzi už začal vyšetrovanie.
Ministerstvo práce pre pozostalých baníckej tragédie v Handlovej poskytne jednorazovú pomoc  vo výške osemsto eur najbližšej rodine každého zosnulého.
Kvôli nehode mesto Handlová zrušilo všetky plánované oslavy Dňa baníkov, naplánované pri príležitosti 100-ročnice priemyselnej ťažby uhlia.V dejinách priemyslu SR táto tragická udalosť nemá obdobu.
(Zdroj: PRAVDA)

Podniky sa klesajúci dopyt po jedle snažia vyriešiť špeciálnymi ponukami

10. 8. 2009 Kríza doľahla naplno na reštaurácie a pohostinstvá. Nad každým zarobeným eurom ľudia premýšľajú viac a obed či večeru v reštaurácii nahrádzajú čoraz viac domácou stravou.

Najmä pred výplatami cítime pokles záujmu. Menej sa kupujú zákusky, viac idú hlavné jedlá a menu. Podľa jednej z agentúr pre prieskum trhu ľudia v čase krízy uprednostnia kvalitnejšie prostredie pred menej kvalitným a ochotnejší personál pred menej zdvorilým.
 
Krízu v stravovaní riešia podnikatelia rôzne. Niektorí vytvorili špeciálne „krízové" menu, ktoré má  nižšiu cenu  a skromnejší obsah. Iní k cene nápoja prirátavajú nejakú službu či  produkt navyše. Niekde zase pri kúpe jedného tovaru druhý tovar dávajú zadarmo.
Pokles dopytu po reštauračných službách signalizoval Zväz hotelov a reštaurácií ešte v čase, keď Štatistický úrad vykazoval zelené čísla.  Po zlej zimnej sezóne o nič lepšia nie je ani letná sezóna. Tá sa síce ešte neskončila, ale výsledky  pravdepodobne nebudú lichotivé.
Mnohé zariadenia na pokles dopytu zareagovali poklesom cien, aj keď ceny vstupov sa neznižovali.
Reštauračné služby nie sú pritom tie, ktoré by na Slovensku vytvárali veľké zisky. Nezostáva im nič iné,  pretože vláda nereaguje, nepomáha a necháva všetku ťažobu krízovej doby na prevádzkovateľoch.  Jeden z analytikov  obchodu však tvrdí, že pomoc vlády podnikateľom je v tejto situácii nezmyslom.
(Zdroj: SME )
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Monika
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner