Odborníci tvrdia, že veterné elektrárne sú kľúčový prvok boja s klimatickou zmenou aj pre Slovensko
26. 2. 2024
Výrobné náklady elektriny z vetra klesli a to je aj dôvod, prečo sa s nimi počíta ako s jedným z hlavných zdrojov elektriny v budúcnosť.
Veterné elektrárne sú kľúčový prvok boja s klimatickou zmenou aj pre Slovensko. Veterné elektrárne sú najlacnejšou cestou v rámci boja s klimatickou zmenou. Podľa energetického think-tanku Ember môžu aj vďaka tomu spolu so solárnymi elektrárňami prispieť až k tretine znižovania emisií oxidu uhličitého (CO2), ktoré je potrebné pre dosiahnutie globálneho cieľa zníženia teplôt o 1,5 stupňa Celzia do roku 2030. Aj na Slovensku by podľa SAPI mohli významne pomôcť zrýchliť napríklad aj dekarbonizáciu priemyslu či dopravy a zároveň znižovať náklady na boj s klimatickou zmenou.
Nákladom na boj s dôsledkom klimatickej zmeny sa v najbližších desaťročiach nevyhne podľa asociácie ani Slovensko. „Je dôležité povedať si, ktoré opatrenia sú aj v našich podmienkach najlacnejšie, a urýchliť ich zavádzanie. Veterné elektrárne jednoznačne patria do tejto kategórie, bohužiaľ, stále sa nám nepodarilo začať využívať ich potenciál,“ upozornil Ján Lacko, člen výkonného výboru SAPI.
Výrobné náklady elektriny z vetra totiž v rokoch 2010 až 2020 klesli o viac ako polovicu, a to o 55 %. „Aj to je dôvod, prečo sa s nimi počíta ako s jedným z hlavných zdrojov elektriny v budúcnosti," zdôraznil...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Agresívne ryby
30. 11. 2009
Austrálsky vedec zistil, že blednutie koralov, ku ktorému dochádza vplyvom globálneho otepľovania, spôsobuje, že väčšie ryby sa správajú agresívnejšie k menším príslušníkom svojho druhu. Výsledky svojho výskumu publikoval v časopise PLoS ONE.
Vedec na svoj pokus použil mladé, rozlične veľké jedince koralovej rybky druhu Pomacentrus amboinensis, ktoré označkoval a vypustil na severe Veľkej koralovej bariéry. Rybky umiestnil vo dvojiciach pozostávajúcich vždy z jedného menšieho a jedného väčšieho jedinca na tri druhy substrátu, zdravý koral druhu Pocillopora damicornis, vyblednutý koral a mŕtvy koral. Niekoľkokrát denne zaznamenával ich správanie. Vedec zistil, že v prípade, že išlo o zdravý koral, rybky sa zdržovali bližšie úkrytu. Pri vyblednutom a mŕtvom korale sa pohybovali vo väčšej vzdialenosti od neho a hrozilo im tak väčšie nebezpečenstvo zo strany predátorov.
Rozdielom bolo aj vzájomné správanie rýb. Pri poškodených koraloch väčší jedinec odháňal menšieho do väčšej vzdialenosti od úkrytu, čím bola menšia rybka vystavená ešte väčšiemu riziku. Poznatky sa zhodujú s údajmi o úmrtnosti tohto druhu rýb, ktoré dokazujú, že v blízkosti poškodených koralov zomiera až štyrikrát viac jedincov Pomacentrus amboinensis.
Pribúda podvodov na webe
30. 11. 2009
Vyhrajte elektronickú čítačku kníh alebo iPhone. Registráciou na našom webe sa zaradíte do žrebovania. Na takéto slogany dokázali podnikavci z jednej banskobystrickej firmy zlákať používateľov internetu. Nadšení zo získania pekných cien odsúhlasia spotrebitelia aj málo viditeľné používateľské podmienky. V nich sa zaviažu za registráciu pravidelne platiť. Prípad už vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní aj Slovenská obchodná inšpekcia (SOI). A na Slovensku nie je v poslednom čase ojedinelý.
Niekoľko rád ako sa vyhnúť problémom:
- Preveriť si prevádzkovateľa stránky.
- Spoznať pravidlá nákupu či používateľské podmienky. Pozornosť venovať najmä častiam týkajúcim sa povinností kupujúceho.
- Informovať sa o cene poštovného či balného.
- Vyhľadať si referencie o predávajúcom od ďalších zákazníkov.
Obchodná inšpekcia medziročne zaznamenala o 40 % viac podnetov na internetové obchody. Kým v roku 2006 ich bolo 41, do konca októbra 2009 ich počet vzrástol na 80. V prípade, že SOI narazí na podvodníkov, odstupuje vec orgánom činným v trestnom konaní, lebo môže ísť o trestný čin podľa trestného zákona.
O zvýšenom výskyte internetových podvodov hovorí aj samotná polícia. Sú najmä v oblasti nákupu a predaja rôzneho tovaru, keď zákazníkom je najprv zaplatená požadovaná suma a tovar následne dodaný nie je. Populárne sú aj podvody s kúpou automobilu alebo takzvané nigérijské listy, ktoré sa od ľudí tiež snažia vylákať peniaze. Vo väčšine prípadov páchatelia využívajú dôverčivosť a naivitu poškodených.
Týždenník Žurnál končí na mediálnom trhu
27. 11. 2009
Týždenník Žurnál vyjde naposledy ako vianočné dvojčíslo. Vydavateľstvo TV TIP, a. s. z ekonomických dôvodov ukončí jeho vydávanie.
Pozícia Žurnálu bola v súčasnej ekonomickej situácii na slovenskom mediálnom a reklamnom trhu z dôvodu prepadu inzertných príjmov zložitá. Týždenník ponúkal informácie z oblasti politického, spoločenského a kultúrneho života a vychádzal od marca 2007.
(Zdroj: HNONLINE, SME, PRAVDA)
Syndróm vyhorenia
26. 11. 2009
Syndróm vyhorenia (nazývaný i burn-out alebo burnout) opísal prvýkrát Herbert Freudenberger v roku 1975. Podľa odborníkov sa pod týmto syndrómom skrýva stav vyčerpanosti (psychickej, citovej aj fyzickej). Postihuje najčastejšie ľudí, ktorých profesia vyžaduje empatiu.
Najčastejšie postihuje psychológov, lekárov, zdravotné sestry, sociálnych pracovníkov, podnikateľov, manažérov, novinárov či kňazov.
Syndróm burn-out sa prejavuje celkovým vyčerpaním organizmu, únavou, depresiami, poruchami spánku, tráviacimi problémami (hnačky, zápchy, bolesti brucha), stratou zmyslu života, nespokojnosťou, pasivitou, nezáujmom o prácu i rodinu či stratou nadšenia.
Je však možné s ním bojovať. Tu je pár rád, ktoré zaručene pomôžu:
- športovať
- dopriať si relax
- vyhľadať pomoc odborníka (psychológa, psychoterapeuta)
- preferovať zdravý životný štýl
- naučiť sa povedať "NIE"
- myslieť pozitívne
- ubrať z nárokov na seba i ostatných
- minimalizovať stres
- brať veci s humorom
- zabudnúť na "workholizmus"