Ochrana prírody a krajiny po novom
19. 11. 2024
Jedným z hlavných cieľov právnej úpravy zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny je odstrániť neprimerane prísne a obmedzujúce zákazy pre obyvateľov, odbremeneniu orgánov štátnej správy od zbytočnej administratívnej záťaže, ako aj posilnenie práv vlastníkov nehnuteľností v chránených územiach.
V novele zákona sa upravuje jazdenie a státie s motorovými vozidlami v území s druhým stupňom ochrany zákona o ochrane prírody a krajiny. Dôvodom úpravy je zjednodušenie prístupu najmä k nehnuteľnostiam v týchto územiach, ako aj sprístupnenie územia v súvislosti s výkonom rybárskeho práva, včelárstva a pod. Za týmto účelom bola zavedená nová možnosť používať motorové vozidlo aj na účelových cestách a prístupových poľných cestách. Ďalej bola upravená zákonná výnimka zo zákazu vjazdu a státia motorovým vozidlom pre vlastníkov, správcov, nájomcov pozemkov alebo správcu vodného toku, a to tak, aby sa predmetná výnimka vzťahovala aj na príjazd k takémuto pozemku cez iné pozemky. Tiež sa stanovuje všeobecné oprávnenie zamestnancov orgánov ochrany prírody jazdiť alebo stáť s motorovým vozidlom v chránených územiach a pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka za hranicami zastavaného územia obce v chránených územiach od tretieho stupňa ochrany. Zároveň dochádza k zrušeniu zákazu v druhom stupni ochrany jazdiť na bicykli, trojkolke, kolobežke alebo samovyvažovacom vozidle na pozemkoch za hranicami zastavaného územia obce mimo diaľnice, cesty, miestnej komunikácie, účelovej komunikácie a vyznačenej cyklotrasy, ktorý je v tomto stupni ochrany prírody neopodstatnený.
K
Európske ocenenia pre slovenských fotografov
7. 12. 2009
Slovenský fotograf Peter Bagi získal ocenenie Európskej federácie profesionálnych fotografov (FEP) Master QEP (Qualified European Professional Photographer) na nedeľnom (6. 12.) vyhlasovaní výsledkov v Bruseli ako 17. európsky fotograf člen Asociácie profesionálnych fotografov SR za tvorbu v oblasti výtvarnej fotografie.
Podľa prezidenta Asociácie profesionálnych fotografov je Bagi prvým Slovákom, ktorý získal najvyššie európske ocenenie. Pre slovenskú fotografickú školu je to skvelý úspech a výborná vizitka. V kategórii výtvarná fotografia si ocenenie odniesla aj ďalšia uchádzačka zo Slovenska, Aňa Struhárová, ktorá získala titul QEP.
Preprava slepeckých psov by mala byť pre taxikárov záväzná
6. 12. 2009
Taxikári vo Viedni sú povinní zviezť aj zákazníkov v spoločnosti psov. Rozhodne by však nemali svojvoľne občanom odoprieť poskytnutie prepravy ich štvornohých priateľov.
So sťažnosťou na cech taxikárov sa obrátil občan, ktorý hodinu čakal so slepeckým psom, kým našiel taxikára ochotného ich zviezť.
Predstaviteľ odborovej organizácie taxikárov uviedol, že vo všeobecnosti platí, že taxikári nemôžu odoprieť prepravu psa s výnimkou, ak je zviera špinavé, nemá náhubok alebo sa správa agresívne.
Zväzová organizácia rakúskych nevidomých by chcela dosiahnuť, aby preprava slepeckých psov bola všeobecne záväzná. V tejto súvislosti sa kritizuje predovšetkým povinnosť majiteľa dať psovi náhubok. Nevidomí sa odvolávajú na to, že v ich prípade ide vždy o zvieratá s veľmi dobrou povahou.
Európu rozdelili kríže na školách
3. 12. 2009
Prvý krok k zákazu krucifixov na školách spravilo Španielsko, ktoré ma podobne silné katolícke tradície ako Taliansko. Odstránenie krížov zo školských stien sa pre niektorých stalo symbolom boja za náboženskú slobodu.
Európsky súd rozhodol, že vešanie krížov v triedach štátnych škôl je porušovaním slobody náboženského vyznania a vzdelávania i porušením práva rodičov vychovávať deti podľa vlastného presvedčenia.
Proti rozhodnutiu európskeho súdu vystúpili organizácie, ktoré združujú súkromné školy.
V Taliansku vyvolalo rozhodnutie štrasburského súdu veľkú nevôľu. Taliansko kríž považuje nielen za náboženský symbol, ale aj za národný znak kultúry, histórie, identity a tolerancie. Proti verdiktu sa rázne ohradil Vatikán a búrku nesúhlasu vyvolal aj v Poľsku a ďalších krajinách.
Za financovanie terorizmu bude hroziť doživotie
3. 12. 2009
Za financovanie terorizmu bude hroziť od budúceho roka až doživotné väzenie. Sudcovia alebo prokurátori budú môcť zaistiť peniaze, ktoré boli získané z trestnej činnosti alebo boli určené na jej financovanie vrátane terorizmu. Novely Trestného poriadku a Trestného zákona ešte musí podpísať prezident.
Trestným činom bude od januára financovanie terorizmu. Jeho páchateľov bude možné odsúdiť až na 25-ročné väzenie či dokonca doživotie. Dôjde k zosúladeniu slovenskej legislatívy s právom Európskej únie.
Príkaz na zaistenie peňazí na bankovom účte budú môcť vydať sudcovia alebo prokurátori. Zadržať bude možné financie pochádzajúce z trestnej činnosti alebo peniaze určené na financovanie nezákonných aktivít vrátane terorizmu.
Príkaz na zaistenie financií sa v prípade potreby môže vzťahovať aj na peniaze, ktoré prídu na účet po jeho vydaní. Odborníci očakávajú, že tak bude možné účinnejšie bojovať proti takzvanému praniu špinavých peňazí - legalizácii financií, ktoré pochádzajú z trestnej činnosti.