Ochrana prírody a krajiny po novom
19. 11. 2024
Jedným z hlavných cieľov právnej úpravy zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny je odstrániť neprimerane prísne a obmedzujúce zákazy pre obyvateľov, odbremeneniu orgánov štátnej správy od zbytočnej administratívnej záťaže, ako aj posilnenie práv vlastníkov nehnuteľností v chránených územiach.
V novele zákona sa upravuje jazdenie a státie s motorovými vozidlami v území s druhým stupňom ochrany zákona o ochrane prírody a krajiny. Dôvodom úpravy je zjednodušenie prístupu najmä k nehnuteľnostiam v týchto územiach, ako aj sprístupnenie územia v súvislosti s výkonom rybárskeho práva, včelárstva a pod. Za týmto účelom bola zavedená nová možnosť používať motorové vozidlo aj na účelových cestách a prístupových poľných cestách. Ďalej bola upravená zákonná výnimka zo zákazu vjazdu a státia motorovým vozidlom pre vlastníkov, správcov, nájomcov pozemkov alebo správcu vodného toku, a to tak, aby sa predmetná výnimka vzťahovala aj na príjazd k takémuto pozemku cez iné pozemky. Tiež sa stanovuje všeobecné oprávnenie zamestnancov orgánov ochrany prírody jazdiť alebo stáť s motorovým vozidlom v chránených územiach a pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka za hranicami zastavaného územia obce v chránených územiach od tretieho stupňa ochrany. Zároveň dochádza k zrušeniu zákazu v druhom stupni ochrany jazdiť na bicykli, trojkolke, kolobežke alebo samovyvažovacom vozidle na pozemkoch za hranicami zastavaného územia obce mimo diaľnice, cesty, miestnej komunikácie, účelovej komunikácie a vyznačenej cyklotrasy, ktorý je v tomto stupni ochrany prírody neopodstatnený.
K
Energetický vynález zo Slovenska v kríze dobýja Európu.
3. 3. 2023
Skúste si kvapnúť kolínsku na ruku a počkajte. Pokožka vám po čase uschne a ochladí sa. O teplo ju totiž oberie odparený alkohol. Ide o jednoduchý pokus, ktorý vystihuje fungovanie tepelného čerpadla.
Toto zariadenie dokáže odoberať energiu z vonkajšieho prostredia a odovzdávať ju ako použiteľné teplo na vykurovanie a ohrev teplej vody. Na svoj chod využíva elektrinu, a zatiaľ čo vie vyrobiť štyri kilowatthodiny energie, jednu jednotku zároveň aj minie.
Keď na konci 20. rokov minulého storočia skonštruoval Aurel Stodola prvé tepelné čerpadlo, pravdepodobne neočakával, že ani nie o sto rokov sa z jeho zariadenia stane doslova hit a v Únii sa bude predávať v miliónových kusov. Stodolov vynález sa vďaka energetickej kríze teší teraz veľkému záujmu aj na domácom trhu...
B
Byty vytvárajú cenovú priepasť. Bratislava ide opačným smerom ako zvyšok Slovenska
2. 3. 2023
Pohľad na našu metropolu sa za posledné roky výrazne mení. Pri pôvodnom centre rastie nové. Jednotky na bývanie tu vznikajú vo vyše 100-metrových vežiakoch.
Priestor sa zapĺňa aj ďalej popri Dunaji, a to pod Bratislavským hradom a tiež na petržalskej strane veľtoku. Developeri využívajú aj okrajové časti. Ide o tisíce nových bytov, ktoré sa postupne dostávajú do predaja. Ich špecifikom je cena.
Napriek výraznému zdraženiu hypoték a poklesu cien starších realít práve spomínané novostavby trendu odolávajú. Ukázali to najnovšie údaje Štatistického úradu o reálnych transakciách zapísaných do katastra. Nové byty v Bratislave a okolí v poslednom štvrťroku vlaňajška medzikvartálne zdraželi o 4,1 percenta.
Spolu s miernym nárastom cien starších objektov tak Bratislavský kraj odolal slovenskému trendu zlacňovania. Cenovky v celej krajine sa na jeseň dostali na vrchol...
B
Job hopping je nový trend, ľudia menia miesto po roku. Niektorí nevydržia ani pár mesiacov
28. 2. 2023
Ako veľmi je aktuálna otázka naplnenia potenciálu Slovákov na trhu práce, môže ilustrovať to, čo sú ich preferencie. Dá sa všeobecne o Slovákoch povedať, že radšej zostávajú na svojej pracovnej pozícii a majú istotu, alebo idú po vyššom plate, prípadne si dopĺňajú vedomosti a schopnosti?
B
Koncesie sa zrušia, poslanci zmenu po vete prezidentky opätovne schválili
22. 2. 2023
Koncesionárske poplatky sa zrušia. Hlavným príjmom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) bude po novom nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu.
Zmena pôvodne prešla v pléne Národnej rady (NR) SR ešte v decembri ako súčasť pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o dani z osobitnej stavby. Prezidentka SR Zuzana Čaputová novelu následne vetovala, parlament ju však v piatok opätovne schválil.
„Navrhuje sa zrušenie úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS, tzv. koncesionárskych poplatkov, a nahrádza ich nárokovateľným príspevkom zo štátneho rozpočtu v zákonom stanovenej výške, ktorý sa bude každoročne valorizovať o mieru inflácie," vysvetlili autori zmeny. Výber koncesionárskych poplatkov označili za nespravodlivý a neetický, keďže zaväzuje občanov prispievať na verejnoprávne médiá bez ohľadu na to, či ich služby využívajú.
Hlavným príjmom RTVS tak bude nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu poskytovaný každoročne na úhradu nákladov na zabezpečenie služby verejnosti v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania. Ustanovujú sa aj podmienky poskytnutia a použitia príspevku. Príspevok sa bude poskytovať do 31. januára príslušného kalendárneho roka.
Účinnosť má zmena nadobudnúť od 1. júla 2023. Legislatíva ráta aj s prechodnými ustanoveniami.
B