Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Obmedzovacie prostriedky

6. 10. 2023 Dňa 8. 8. 2023 bola schválená VYHLÁŠKA Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 358/2023 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o používaní obmedzovacích prostriedkov a vedení registra obmedzovacích prostriedkov.
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky podľa § 9b ods. 16 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 495/2022 Z. z. ustanovuje, že na účely tejto vyhlášky sa rozumie deeskalačnou technikou špecifická terapeutická technika, ktorá pacientovi pomáha získať kontrolu nad svojím správaním a zabraňuje agresívnemu správaniu voči sebe alebo svojmu okoliu, druhom obmedzovacieho prostriedku fyzické obmedzenie, mechanické obmedzenie, farmakologické obmedzenie a izolácia; typy mechanického obmedzenia sú ustanovené v § 9b ods. 3 zákona, typy farmakologického obmedzenia sú ustanovené v § 9b ods. 4 zákona a typ izolácie je ustanovený v § 9b ods. 5 zákona, miestnosťou na bezpečný pobyt seklúzna miestnosť; seklúzna miestnosť je určená pre pacienta s duševnou poruchou so závažnými poruchami správania, ktorý ohrozuje seba alebo svoje okolie, je uzamknuteľná personálom a materiálno-technicky bezpečná pre pacienta, bezpečnostnou jednotkou špeciálne vyčlenený priestor ústavného zdravotníckeho zariadenia s možnosťou bezpečného zvládnutia porúch správania pacienta, následného kontinuálneho monitorovania pacienta a jeho ďalšej liečby zahŕňajúci seklúznu miestnosť.
Farmakologické obmedzenie môže vykonať lekár alebo sestra. Ak ide o nebezpečné konanie pacienta, ktoré smeruje k priamemu ohrozeniu života alebo zdravia pacienta alebo iných osôb alebo k vzniku škody na majetku, môže fyzické obmedzenie, mechanické obmedzenie alebo izoláciu v spolupráci so zdravotníckym pracovníkom vykonať na základe nariadenia lekára pracovník, ktorého na tento účel určil poskytovateľ ústavnej starostlivosti; typom fyzického obmedzenia je pridržiavanie alebo imobilizácia pacienta zdravotníckym pracovníkom alebo pracovníkom na tento účel určeným poskytovateľom ústavnej zdravotnej starostlivosti pomocou fyzickej prevahy a použitia špeciálnych hmatov s cieľom dosiahnutia manuálnej kontroly nad pacientovým správaním.
Použitiu obmedzovacieho prostriedku predchádza použitie niektorého z miernejších spôsobov zvládnutia situácie. Miernejším spôsobom zvládnutia situácie sa rozumie zvládnutie situácie najmä verbálnou komunikáciou, odvrátením pozornosti, aktívnym počúvaním alebo inou verbálnou deeskalačnou technikou. Verbálnou komunikáciou je verbálna deeskalačná technika používaná počas terapeutického rozhovoru s pacientom zameraná na zníženie jeho vnútorného napätia a riešenie problému, ktorý môže viesť k agresívnemu správaniu. Použitiu obmedzovacieho prostriedku predchádza verbálna komunikácia zameraná na informovanie pacienta o dôvodoch použitia obmedzovacieho prostriedku a postupe zdravotníckych pracovníkov pri jeho použití; verbálna komunikácia pokračuje priebežne počas použitia obmedzovacieho prostriedku a bezprostredne po vykonaní použitia obmedzovacieho prostriedku. Počas používania fyzického obmedzenia, mechanického obmedzenia alebo izolácie je pacient kontrolovaný osobne zdravotníckym pracovníkom pravidelne, najmenej každých 30 minút. Ak kontrola pacienta vykonávaná zdravotníckym pracovníkom osobne z dôvodu bezprostredného nebezpečenstva ohrozenia života alebo zdravia zdravotníckeho pracovníka nie je možná, kontrola sa vykoná na diaľku prostredníctvom signalizačného zariadenia pre obojsmernú komunikáciu. Pri použití farmakologického obmedzenia je pacient kontrolovaný osobne zdravotníckym pracovníkom v súlade so súhrnom charakteristických vlastností lieku. Kontrola pacienta vykonávaná zdravotníckym pracovníkom osobne počas použitia obmedzovacieho prostriedku zahŕňa prevenciu komplikácií plynúcich z použitia obmedzovacieho prostriedku, kontrolu zdravotného stavu, najmä v rozsahu posúdenia stavu psychických funkcií, vrátane rizika agresívneho správania, posúdenie stavu fyziologických funkcií, vrátane vitálnych funkcií, hydratácie, výživy, vyprázdňovania, hygieny, tepelného komfortu a svetelného komfortu.
Okrem kontroly podľa odseku 6 sa v odôvodnených prípadoch vykonáva kontrola pozorovaním pacienta na diaľku alebo pozorovaním pacienta prostredníctvom kamerového systému. Takto vykonaná kontrola nenahrádza kontrolu vykonanú zdravotníckym pracovníkom osobne.
Počas používania mechanického obmedzenia je pacient vizuálne oddelený od ostatných pacientov a návštev ostatných pacientov v zdravotníckom zariadení.
Návšteva pacienta, u ktorého sa používa obmedzovací prostriedok, sa môže zrealizovať po jej schválení lekárom, ktorý rozhodne o jej forme a dĺžke trvania.
Komunikácia medzi pacientom a zdravotníckym pracovníkom počas izolácie prebieha cez signalizačné zariadenie pre obojsmernú komunikáciu, ktoré je bezpečne umiestnené v seklúznej miestnosti. Ak to materiálno-technické vybavenie zdravotníckeho zariadenia umožňuje, pacient má počas izolácie v seklúznej miestnosti zabezpečený bezpečný prístup k čerstvému vzduchu prostredníctvom okna. Počas použitia mechanického obmedzenia alebo izolácie má pacient k dispozícii len tie osobné veci, ktoré nie sú potenciálne ohrozujúce pre neho alebo jeho okolie, a má spravidla oblečené bezpečné nemocničné oblečenie bez šnúrok na účel minimalizácie rizika ublíženia sebe alebo okoliu.
Registrom obmedzovacích prostriedkov sa rozumie osobitný register na zaznamenávanie všetkých prípadov použitia obmedzovacích prostriedkov v ústavnom zdravotníckom zariadení. Register obmedzovacích prostriedkov sa vedie písomne. Údaje z registra obmedzovacích prostriedkov sa na účel vykonania kontroly sprístupňujú len osobe oprávnenej na výkon kontroly a dohľadu, a to v listinnej podobe.
Prokurátorovi vykonávajúcemu dozor v zdravotníckom zariadení sa oznámi použitie obmedzovacieho prostriedku písomne. V oznámení o použití obmedzovacieho prostriedku sa uvedú identifikačné údaje zdravotníckeho zariadenia najmä v rozsahu názov zdravotníckeho zariadenia, sídlo zdravotníckeho zariadenia a identifikačné číslo organizácie, meno, priezvisko a rodné číslo pacienta, druh a typ použitého obmedzovacieho prostriedku, dátum a čas nariadenia použitia obmedzovacieho prostriedku a dátum a čas ukončenia použitia obmedzovacieho prostriedku, ak sa v čase oznámenia použitie obmedzovacieho prostriedku ukončilo.
Osobe, ktorú si pacient spravidla určí pri prijímaní do ústavného zdravotníckeho zariadenia uvedením jej mena, priezviska a telefónneho čísla alebo adresy elektronickej pošty, a osobe podľa § 9b ods. 14 písm. d) zákona, sa v oznámení o použití obmedzovacieho prostriedku uvedie dátum a čas nariadenia použitia obmedzovacieho prostriedku, dátum a čas ukončenia použitia obmedzovacieho prostriedku, dôvod jeho použitia.
K

Koordinovaný postup bánk voči slabnúcim menám

23. 2. 2009 Centrálne banky Maďarska, Česka, Poľska a Rumunska sa dohodli na koordinovanej intervencii svojich slabnúcich mien.
Ihneď po zásahu kurzy forintu, koruny i zlotého posilnili. Česká koruna sa dostala pod 28 Kč za euro. Banky sa dohodli tiež na tom, že v otázke kurzov budú  aj naďalej vystupovať koordinovane.  Táto koordinácia medzi centrálnymi bankami strednej Európy je dôležitá preto, aby miestne meny netrpeli neoprávneným výrazným oslabovaním.
(Zdroj: PRAVDA)

Ujasnite si, na čo budete používať internet

20. 2. 2009 Skôr, ako sa rozhodnete pre určitý typ internetu je dôležité si ujasniť, na čo ho budete používať. Platiť za vysoké prenosové rýchlosti, keď internet potrebujete na čítanie pošty či prezeranie internetových stránok je zbytočné.
Vtedy postačí aj balík s obmedzeným počtom prenesených dát. Ak však chceme hrať on-line hry, sťahovať videá, filmy či hudbu, oplatia sa vyššie rýchlosti.
Dôležitú úlohu zohráva okrem rýchlosti latencia - čas, za ktorý sa dostanú dáta z počítača na server a ďalšie dáta ako odpoveď zasa naspäť.
Podceňovať netreba ani vývoj a investíciu do starších technológií treba poriadne zvážiť.
Treba si tiež zistiť, akí operátori - poskytovatelia pripojení majú ku vám prístup. Oplatí sa využívať komplexné služby od jedného poskytovateľa - tzv. Triple play.
Dôležité je zistiť si zmluvné podmienky pripojenia. Napríklad si overiť, či môžete dáta sťahovať neobmedzene pri rovnakej rýchlosti, alebo či ju operátor po prekročení stanového limitu zníži. Pozor si treba dať aj na ponúkané bonusy. Nehanbite sa pri prepočtoch použiť kalkulačku.
(Zdroj: HNONLINE)

Muži a ženy hrešia odlišnými spôsobmi

19. 2. 2009 Vyplýva to zo správy Vatikánu. Podľa katolíckeho prieskumu je najčastejším hriechom žien pýcha. U mužov je to sexuálna žiadostivosť.
Správa je založená na štúdii spovedí, ktoré vykonával 95-ročný jezuitský kňaz.  Závery správy vo vatikánskom denníku podporil jeden z teológov Pápežského domu. K ďalším hriechom žien patrí závisť, hnev, smilstvo a lenivosť. K ďalším mužským hriechom  patria  obžerstvo,  lenivosť, hnev, pýcha, závisť a lakomstvo.
(Zdroj: AKTUALNE)

Záchrana dát z počítačového praveku

18. 2. 2009 Vedci vystríhajú, že posledných tridsať rokov dvadsiateho storočia môže byť pre budúce generácie dobou temna. Súborové formáty a médiá sa za posledné roky menili tak rýchlo, že veľkú časť z nich už dnes nedokážeme otvoriť.
Len Britský národný archív má vo svojich databázach 580 terabajtov takýchto dát. Ide o množstvo, ktoré by stačilo na naplnenie skoro šesťstotisíc encyklopédií. Riziko, že prídeme o všetok tento materiál, každým rokom narastá. Prichádzame aj o kultúrny materiál. Kým staré firmy sa digitalizujú do modernej podoby, množstvo starých prehistorických hier a programov už dnes nemáme na čom spustiť.             V múzeách je síce množstvo prehistoriských počítačov, no ak nebude možné ukázať, čo tieto zariadenia v skutočnosti dokázali, je to rovnaké, ako ukázať ľuďom na obrazovke hudobné nástroje, no vymazať všetku hudbu. Vedci európskych univerzít a národných archívov preto začali pracovať na vytvorení univerzálneho programu, ktorý vráti staré dáta a použité programové prostriedky späť do hry. Projekt má názov Keeping Emulation Environments Partable. Program dokáže napodobniť rozhranie akéhokoľvek starého súborového formátu, zariadenia alebo operačného systému. Dokáže prečítať dáta a programy spustiť presne tak, ako keby bežali na pôvodnom hardvéri.  Po zmapovaní histórie sa aplikácia bude rozširovať o nové formáty. Odhaduje sa, že v roku 2010 bude množstvo dát uložených v elektronických dokumentoch osemnásťmilionkrát väčšie ako tých, ktoré sa nachádzajú v knihách. Vedci chcú vytvoriť aj verejnú databázu starých hier a programov, ktoré by si každý mohol stiahnuť a otvoriť priamo na svojom počítači. Mal by teda vzniknúť centralizovaný archív dát   z počítačového praveku.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner