Obmedzovacie prostriedky
6. 10. 2023
Dňa 8. 8. 2023 bola schválená VYHLÁŠKA Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 358/2023 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o používaní obmedzovacích prostriedkov a vedení registra obmedzovacích prostriedkov.
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky podľa § 9b ods. 16 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 495/2022 Z. z. ustanovuje, že na účely tejto vyhlášky sa rozumie deeskalačnou technikou špecifická terapeutická technika, ktorá pacientovi pomáha získať kontrolu nad svojím správaním a zabraňuje agresívnemu správaniu voči sebe alebo svojmu okoliu, druhom obmedzovacieho prostriedku fyzické obmedzenie, mechanické obmedzenie, farmakologické obmedzenie a izolácia; typy mechanického obmedzenia sú ustanovené v § 9b ods. 3 zákona, typy farmakologického obmedzenia sú ustanovené v § 9b ods. 4 zákona a typ izolácie je ustanovený v § 9b ods. 5 zákona, miestnosťou na bezpečný pobyt seklúzna miestnosť; seklúzna miestnosť je určená pre pacienta s duševnou poruchou so závažnými poruchami správania, ktorý ohrozuje seba alebo svoje okolie, je uzamknuteľná personálom a materiálno-technicky bezpečná pre pacienta, bezpečnostnou jednotkou špeciálne vyčlenený priestor ústavného zdravotníckeho zariadenia s možnosťou bezpečného zvládnutia porúch správania pacienta, následného kontinuálneho monitorovania pacienta a jeho ďalšej liečby zahŕňajúci seklúznu miestnosť.
Farmakologické obmedzenie môže vykonať lekár alebo sestra. Ak ide o nebezpečné konanie pacienta, ktoré smeruje k priamemu ohrozeniu života alebo zdravia pacienta alebo iných osôb alebo k vzniku škody na majetku, môže fyzické obmedzenie, mechanické obmedzenie alebo izoláciu v spolupráci so zdravotníckym pracovníkom vykonať na základe nariadenia lekára pracovník, ktorého na tento účel určil poskytovateľ ústavnej starostlivosti; typom fyzického obmedzenia je pridržiavanie alebo imobilizácia pacienta zdravotníckym pracovníkom alebo pracovníkom na tento účel určeným poskytovateľom ústavnej zdravotnej starostlivosti pomocou fyzickej prevahy a použitia špeciálnych hmatov s cieľom dosiahnutia manuálnej kontroly nad pacientovým správaním.
Použitiu obmedzovacieho prostriedku predchádza použitie niektorého z miernejších spôsobov zvládnutia situácie. Miernejším spôsobom zvládnutia situácie sa rozumie zvládnutie situácie najmä verbálnou komunikáciou, odvrátením pozornosti, aktívnym počúvaním alebo inou verbálnou deeskalačnou technikou. Verbálnou komunikáciou je verbálna deeskalačná technika používaná počas terapeutického rozhovoru s pacientom zameraná na zníženie jeho vnútorného napätia a riešenie problému, ktorý môže viesť k agresívnemu správaniu. Použitiu obmedzovacieho prostriedku predchádza verbálna komunikácia zameraná na informovanie pacienta o dôvodoch použitia obmedzovacieho prostriedku a postupe zdravotníckych pracovníkov pri jeho použití; verbálna komunikácia pokračuje priebežne počas použitia obmedzovacieho prostriedku a bezprostredne po vykonaní použitia obmedzovacieho prostriedku. Počas používania fyzického obmedzenia, mechanického obmedzenia alebo izolácie je pacient kontrolovaný osobne zdravotníckym pracovníkom pravidelne, najmenej každých 30 minút. Ak kontrola pacienta vykonávaná zdravotníckym pracovníkom osobne z dôvodu bezprostredného nebezpečenstva ohrozenia života alebo zdravia zdravotníckeho pracovníka nie je možná, kontrola sa vykoná na diaľku prostredníctvom signalizačného zariadenia pre obojsmernú komunikáciu. Pri použití farmakologického obmedzenia je pacient kontrolovaný osobne zdravotníckym pracovníkom v súlade so súhrnom charakteristických vlastností lieku. Kontrola pacienta vykonávaná zdravotníckym pracovníkom osobne počas použitia obmedzovacieho prostriedku zahŕňa prevenciu komplikácií plynúcich z použitia obmedzovacieho prostriedku, kontrolu zdravotného stavu, najmä v rozsahu posúdenia stavu psychických funkcií, vrátane rizika agresívneho správania, posúdenie stavu fyziologických funkcií, vrátane vitálnych funkcií, hydratácie, výživy, vyprázdňovania, hygieny, tepelného komfortu a svetelného komfortu.
Okrem kontroly podľa odseku 6 sa v odôvodnených prípadoch vykonáva kontrola pozorovaním pacienta na diaľku alebo pozorovaním pacienta prostredníctvom kamerového systému. Takto vykonaná kontrola nenahrádza kontrolu vykonanú zdravotníckym pracovníkom osobne.
Počas používania mechanického obmedzenia je pacient vizuálne oddelený od ostatných pacientov a návštev ostatných pacientov v zdravotníckom zariadení.
Návšteva pacienta, u ktorého sa používa obmedzovací prostriedok, sa môže zrealizovať po jej schválení lekárom, ktorý rozhodne o jej forme a dĺžke trvania.
Komunikácia medzi pacientom a zdravotníckym pracovníkom počas izolácie prebieha cez signalizačné zariadenie pre obojsmernú komunikáciu, ktoré je bezpečne umiestnené v seklúznej miestnosti. Ak to materiálno-technické vybavenie zdravotníckeho zariadenia umožňuje, pacient má počas izolácie v seklúznej miestnosti zabezpečený bezpečný prístup k čerstvému vzduchu prostredníctvom okna. Počas použitia mechanického obmedzenia alebo izolácie má pacient k dispozícii len tie osobné veci, ktoré nie sú potenciálne ohrozujúce pre neho alebo jeho okolie, a má spravidla oblečené bezpečné nemocničné oblečenie bez šnúrok na účel minimalizácie rizika ublíženia sebe alebo okoliu.
Registrom obmedzovacích prostriedkov sa rozumie osobitný register na zaznamenávanie všetkých prípadov použitia obmedzovacích prostriedkov v ústavnom zdravotníckom zariadení. Register obmedzovacích prostriedkov sa vedie písomne. Údaje z registra obmedzovacích prostriedkov sa na účel vykonania kontroly sprístupňujú len osobe oprávnenej na výkon kontroly a dohľadu, a to v listinnej podobe.
Prokurátorovi vykonávajúcemu dozor v zdravotníckom zariadení sa oznámi použitie obmedzovacieho prostriedku písomne. V oznámení o použití obmedzovacieho prostriedku sa uvedú identifikačné údaje zdravotníckeho zariadenia najmä v rozsahu názov zdravotníckeho zariadenia, sídlo zdravotníckeho zariadenia a identifikačné číslo organizácie, meno, priezvisko a rodné číslo pacienta, druh a typ použitého obmedzovacieho prostriedku, dátum a čas nariadenia použitia obmedzovacieho prostriedku a dátum a čas ukončenia použitia obmedzovacieho prostriedku, ak sa v čase oznámenia použitie obmedzovacieho prostriedku ukončilo.
Osobe, ktorú si pacient spravidla určí pri prijímaní do ústavného zdravotníckeho zariadenia uvedením jej mena, priezviska a telefónneho čísla alebo adresy elektronickej pošty, a osobe podľa § 9b ods. 14 písm. d) zákona, sa v oznámení o použití obmedzovacieho prostriedku uvedie dátum a čas nariadenia použitia obmedzovacieho prostriedku, dátum a čas ukončenia použitia obmedzovacieho prostriedku, dôvod jeho použitia.
K
Protiteroristické smetné koše
10. 12. 2009
V pražskom metre od jesene 2001 neboli odpadkové koše. Po teroristických útokoch v USA ich dal pražský dopravný podnik odstrániť z bezpečnostných dôvodov. Na prelome roku by sa to malo zmeniť. Do podzemnej dráhy však budú nainštalované špeciálne koše, ktoré sú schopné odolať aj silnej explózii.
Postupne sa od decembra do začiatku marca na troch trasách metra objaví 90 protiteroristických odpadkových košov. Každý z košov vrátane montáže bude v prepočte stáť až 3385 €. Pôjde o špeciálne dvojplášťové koše. Dvojplášťová oceľová konštrukcia koša v prípade výbuchu explóziu stlmi a nasmeruje ju nahor. Cestujúcim na nástupištiach to poskytne dostatočnú pasívnu ochranu.
Stredozemné more sa naplnilo vodou v priebehu dvoch rokov
10. 12. 2009
Podľa zistení španielskych vedcov z Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC) k znovunaplneniu Stredozemného mora počas takzvanej zankleánskej povodne pred viac ako piatimi miliónmi rokov mohlo dôjsť v priebehu dvoch rokov. Predchádzajúce výskumy tvrdili, že tento proces trval až desaťtisíc rokov.
Pred približne 5,6 miliónmi rokov sa Stredozemné more oddelilo od Atlantického oceánu a takmer úplne vyschlo v dôsledku vyparovania vody. Hladina Stredozemného mora sa vtedy nachádzala 1500 až 2700 metrov pod úrovňou hladiny svetového oceánu. Vplyvom Atlantického oceánu však postupne začalo dochádzať k erózii pevniny v mieste dnešného Gibraltárskeho prielivu a pred približne 5,33 miliónmi rokov oceán celú oblasť zaplavil. Na vypočítanie dĺžky trvania tejto obrovskej záplavy použili odborníci počítačový model založený na princípe vysychania tektonických jazier. Tie rýchlo zanikajú v dôsledku odtokových riek vytvorených eróziou. Vedci spojili údaje o množstve vody, ktorá pretiekla Gibraltárskym prielivom, a sile erózie, ktorá postupne tento prieliv zväčšovala. Na základe zistených výsledkov dospeli k záveru, že 90 % vody natieklo z Atlantického oceánu do Stredozemného mora počas niekoľkých mesiacov až dvoch rokov. Počas kulminácie záplav podľa vedcov mohla stúpať hladina mora až o viac ako desať metrov za deň, pričom rýchlosť prúdu bola vyššia než tristo kilometrov za hodinu. Dôkazy o správnosti tejto štúdie, ktorej výsledky uverejnil časopis Nature, poskytujú aj morské sedimenty z obdobia pred a po záplave. Kým pred záplavou žilo v Stredozemnom mori v dôsledku vysokej salinity len málo druhov živočíchov, po nej sa počet organizmov rapídne zvýšil.
Informácie priniesol spravodajský portál news.bbc.co.uk.
Pepek námorník oslávil osemdesiatku
9. 12. 2009
Slávna komiksová postavička, Pepek námorník, známa aj z filmového plátnu, sa v minulom storočí stala doslova ikonou. V tomto roku uplynulo 80 rokov od jej prvého zverejnenia. Včera uplynulo aj 115 rokov od narodenia jej tvorcu amerického ilustrátora Elzieho Crislera Segara.
Komiksový námorník, ktorý fajčil fajku, miloval špenát a svoju drahú Olíviu, a ktorého najväčším sokom bol Bluto, sa neskôr dostal aj na strieborné plátno, kde sa objavil v podaní komika Robina Williamsa. Podľa slov ilustrátora Segara bola táto postavička len dielom náhody. Inšpiráciou pre jej vytvorenie boli reálni ľudia, konkrétne známy krčmový „štamgast“ z mesta Illinois. V 70-tych rokoch sa Pepek pod vplyvom spoločnosti zmenil na nefajčiara.
Fajčenie zabíja
9. 12. 2009
Konzumácia tabakových výrobkov každý rok zabije najmenej päť miliónov ľudí. Informovala o tom v dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Agentúra napojená na OSN v najnovšej správe tvrdí, že takzvané pasívne fajčenie má každoročne na svedomí až 600 tisíc ľudských životov.
V zverejnenom dokumente WHO hovorí aj o viacerých stratégiách, ktoré by mali prijať jednotlivé vlády s cieľom znížiť negatívne dopady cigaretového dymu. Navrhuje zvýšiť spotrebné dane na tabakové výrobky a zaviesť zákaz ich reklamy.