Obmedzovacie prostriedky
6. 10. 2023
Dňa 8. 8. 2023 bola schválená VYHLÁŠKA Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 358/2023 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o používaní obmedzovacích prostriedkov a vedení registra obmedzovacích prostriedkov.
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky podľa § 9b ods. 16 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 495/2022 Z. z. ustanovuje, že na účely tejto vyhlášky sa rozumie deeskalačnou technikou špecifická terapeutická technika, ktorá pacientovi pomáha získať kontrolu nad svojím správaním a zabraňuje agresívnemu správaniu voči sebe alebo svojmu okoliu, druhom obmedzovacieho prostriedku fyzické obmedzenie, mechanické obmedzenie, farmakologické obmedzenie a izolácia; typy mechanického obmedzenia sú ustanovené v § 9b ods. 3 zákona, typy farmakologického obmedzenia sú ustanovené v § 9b ods. 4 zákona a typ izolácie je ustanovený v § 9b ods. 5 zákona, miestnosťou na bezpečný pobyt seklúzna miestnosť; seklúzna miestnosť je určená pre pacienta s duševnou poruchou so závažnými poruchami správania, ktorý ohrozuje seba alebo svoje okolie, je uzamknuteľná personálom a materiálno-technicky bezpečná pre pacienta, bezpečnostnou jednotkou špeciálne vyčlenený priestor ústavného zdravotníckeho zariadenia s možnosťou bezpečného zvládnutia porúch správania pacienta, následného kontinuálneho monitorovania pacienta a jeho ďalšej liečby zahŕňajúci seklúznu miestnosť.
Farmakologické obmedzenie môže vykonať lekár alebo sestra. Ak ide o nebezpečné konanie pacienta, ktoré smeruje k priamemu ohrozeniu života alebo zdravia pacienta alebo iných osôb alebo k vzniku škody na majetku, môže fyzické obmedzenie, mechanické obmedzenie alebo izoláciu v spolupráci so zdravotníckym pracovníkom vykonať na základe nariadenia lekára pracovník, ktorého na tento účel určil poskytovateľ ústavnej starostlivosti; typom fyzického obmedzenia je pridržiavanie alebo imobilizácia pacienta zdravotníckym pracovníkom alebo pracovníkom na tento účel určeným poskytovateľom ústavnej zdravotnej starostlivosti pomocou fyzickej prevahy a použitia špeciálnych hmatov s cieľom dosiahnutia manuálnej kontroly nad pacientovým správaním.
Použitiu obmedzovacieho prostriedku predchádza použitie niektorého z miernejších spôsobov zvládnutia situácie. Miernejším spôsobom zvládnutia situácie sa rozumie zvládnutie situácie najmä verbálnou komunikáciou, odvrátením pozornosti, aktívnym počúvaním alebo inou verbálnou deeskalačnou technikou. Verbálnou komunikáciou je verbálna deeskalačná technika používaná počas terapeutického rozhovoru s pacientom zameraná na zníženie jeho vnútorného napätia a riešenie problému, ktorý môže viesť k agresívnemu správaniu. Použitiu obmedzovacieho prostriedku predchádza verbálna komunikácia zameraná na informovanie pacienta o dôvodoch použitia obmedzovacieho prostriedku a postupe zdravotníckych pracovníkov pri jeho použití; verbálna komunikácia pokračuje priebežne počas použitia obmedzovacieho prostriedku a bezprostredne po vykonaní použitia obmedzovacieho prostriedku. Počas používania fyzického obmedzenia, mechanického obmedzenia alebo izolácie je pacient kontrolovaný osobne zdravotníckym pracovníkom pravidelne, najmenej každých 30 minút. Ak kontrola pacienta vykonávaná zdravotníckym pracovníkom osobne z dôvodu bezprostredného nebezpečenstva ohrozenia života alebo zdravia zdravotníckeho pracovníka nie je možná, kontrola sa vykoná na diaľku prostredníctvom signalizačného zariadenia pre obojsmernú komunikáciu. Pri použití farmakologického obmedzenia je pacient kontrolovaný osobne zdravotníckym pracovníkom v súlade so súhrnom charakteristických vlastností lieku. Kontrola pacienta vykonávaná zdravotníckym pracovníkom osobne počas použitia obmedzovacieho prostriedku zahŕňa prevenciu komplikácií plynúcich z použitia obmedzovacieho prostriedku, kontrolu zdravotného stavu, najmä v rozsahu posúdenia stavu psychických funkcií, vrátane rizika agresívneho správania, posúdenie stavu fyziologických funkcií, vrátane vitálnych funkcií, hydratácie, výživy, vyprázdňovania, hygieny, tepelného komfortu a svetelného komfortu.
Okrem kontroly podľa odseku 6 sa v odôvodnených prípadoch vykonáva kontrola pozorovaním pacienta na diaľku alebo pozorovaním pacienta prostredníctvom kamerového systému. Takto vykonaná kontrola nenahrádza kontrolu vykonanú zdravotníckym pracovníkom osobne.
Počas používania mechanického obmedzenia je pacient vizuálne oddelený od ostatných pacientov a návštev ostatných pacientov v zdravotníckom zariadení.
Návšteva pacienta, u ktorého sa používa obmedzovací prostriedok, sa môže zrealizovať po jej schválení lekárom, ktorý rozhodne o jej forme a dĺžke trvania.
Komunikácia medzi pacientom a zdravotníckym pracovníkom počas izolácie prebieha cez signalizačné zariadenie pre obojsmernú komunikáciu, ktoré je bezpečne umiestnené v seklúznej miestnosti. Ak to materiálno-technické vybavenie zdravotníckeho zariadenia umožňuje, pacient má počas izolácie v seklúznej miestnosti zabezpečený bezpečný prístup k čerstvému vzduchu prostredníctvom okna. Počas použitia mechanického obmedzenia alebo izolácie má pacient k dispozícii len tie osobné veci, ktoré nie sú potenciálne ohrozujúce pre neho alebo jeho okolie, a má spravidla oblečené bezpečné nemocničné oblečenie bez šnúrok na účel minimalizácie rizika ublíženia sebe alebo okoliu.
Registrom obmedzovacích prostriedkov sa rozumie osobitný register na zaznamenávanie všetkých prípadov použitia obmedzovacích prostriedkov v ústavnom zdravotníckom zariadení. Register obmedzovacích prostriedkov sa vedie písomne. Údaje z registra obmedzovacích prostriedkov sa na účel vykonania kontroly sprístupňujú len osobe oprávnenej na výkon kontroly a dohľadu, a to v listinnej podobe.
Prokurátorovi vykonávajúcemu dozor v zdravotníckom zariadení sa oznámi použitie obmedzovacieho prostriedku písomne. V oznámení o použití obmedzovacieho prostriedku sa uvedú identifikačné údaje zdravotníckeho zariadenia najmä v rozsahu názov zdravotníckeho zariadenia, sídlo zdravotníckeho zariadenia a identifikačné číslo organizácie, meno, priezvisko a rodné číslo pacienta, druh a typ použitého obmedzovacieho prostriedku, dátum a čas nariadenia použitia obmedzovacieho prostriedku a dátum a čas ukončenia použitia obmedzovacieho prostriedku, ak sa v čase oznámenia použitie obmedzovacieho prostriedku ukončilo.
Osobe, ktorú si pacient spravidla určí pri prijímaní do ústavného zdravotníckeho zariadenia uvedením jej mena, priezviska a telefónneho čísla alebo adresy elektronickej pošty, a osobe podľa § 9b ods. 14 písm. d) zákona, sa v oznámení o použití obmedzovacieho prostriedku uvedie dátum a čas nariadenia použitia obmedzovacieho prostriedku, dátum a čas ukončenia použitia obmedzovacieho prostriedku, dôvod jeho použitia.
K
Druhá Zem je blízko
17. 12. 2009
Astronómovia konečne našli planétu, ktorá veľkosťou a zásobami životodarnej vody zodpovedá našej planéte Zem. Jej atmosféra je síce pre život príliš riedka a panujú tu príliš vysoké teploty, podľa vedcov však ide o historicky najväčší objav v pátraní po mimozemskom živote. Planétu GJ 1214b, nazývanú tiež Super Zem, mali pritom astronómovia "priamo pred nosom."
Objav je prevratný preto, lebo vyvracia teóriu, podľa ktorej sa podobné podmienky pre život môžu vyvinúť iba za rovnakej konštatácie, ako v našej slnečnej sústave. Pri vytváraní planét má príroda jednoducho omnoho väčšiu fantáziu, ako sme si kedy vedeli predstaviť.
Je veľmi pravdepodobné, že na planéte sa nachádza voda v kvapalnom stave. Vodný svet na novej planéte je viditeľný aj lepším amatérskym ďalekohľadom.
Vedci doteraz mimozemský život hľadali na planétach obiehajúcich okolo hviezd veľkých aspoň ako slnko a nenapadlo ich, že by dvaapolkrát väčšia planéta než Zem mohla obiehať okolo tak malej hviezdy.
Novo objavená planéta je vzdialená približne štyridsať svetelných rokov, čo je vo vesmíre veľmi malá vzdialenosť. Vedci priznávajú, že planétu mohli skúmať už desiatky rokov, pozerali však zlým smerom.
Nový zákon o obaloch
17. 12. 2009
Ústava SR deklaruje aj povinnosť chrániť životné prostredie.
Nový zákon prináša:
- Definovanie pojmov
- Zavedenie prevencie
- Požiadavky na zloženie aj vlastnosti obalov
- Registráciu povinných osôb a oprávnených organizácií
- Podmienky evidencie obalov a odpadov z obalov
Pre výrobcov obalov sa podmienky nemenia, dovozcom obalov sa rozpočty zaťažia stopercentnými poplatkami do Recyklačného fondu za dovezené prázdne obaly.
Predajcovia majú platiť poplatky za svojich dodávateľov, ktorí nie sú registrovaní ako platcovia do Recyklačného fondu.
Približne z 9000 dodávateľov potravín na slovenskom trhu je do fondu registrovaných asi len tretina. Zástupcovia spotrebných družstiev by napríklad privítali, aby bolo napríklad neplatenie poplatkov do fondu dodávateľmi postavené na úroveň neplatenia daní, a tak aj postihované.
Republiková únia zamestnávateľov upozorňuje, že zákon bude mať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie.
Kontrol na cestách cez sviatky pribudne
17. 12. 2009
Pretože na cesty sa v týchto dňoch chystá viac ľudí ako obvykle, aj strážcovia zákona budú dohliadať na ich bezpečnosť v hojnejšom počte.
Celoslovenská dopravná akcia prebieha aj počas týchto dní. Strážcovia zákona sa počas nej zameriavajú najmä na chodcov, pretože práve oni sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky.
Vodiči si zase musia dávať pozor na alkohol. Akcia s množstvom dychových skúšok sa uskutoční už v piatok. Práve v tento deň sa očakáva, že na sviatky bude domov cestovať najviac ľudí.
Podľa predpovedí počasia by snežiť nemalo. Bude mrazivo, ale slnečno.
Modrá farba na lupičov
15. 12. 2009
Slovenskí poštári majú na ochranu pred útočníkom kaser, v skúšobnej prevádzke pager aj modrú farbu na znehodnotenie bankoviek. Farba má odradiť zlodejov od útokov na poštárov. To, čo Slovenská pošta začala používať pri ochrane trezorov na poštách sa ujalo aj v oveľa menšom. V ľadvinkách samotných poštárov.
Práve v nich totiž nosia poštári nemalé obnosy, napríklad dôchodky občanom. Nie každý z nich totiž má účet a pošta je zo zákona povinná doručovať invalidným alebo starobným dôchodcom na požiadanie ich penzie až do ich príbytku.
Aktivovaná modrá farba zafarbí peniaze v ľadvinke a znehodnotí ich. Zároveň sfarbí aj samotného zlodeja, vďaka čomu ho bude ľahké identifikovať. Špeciálnu látku nemožno odstrániť aj niekoľko dní.
Počet lúpežných prepadnutí doručovateľov klesol po zavedení bezpečnostných tašiek s farbiacim modulom až o 90 %.
V súčasnosti je v štádiu skúšobnej prevádzky aj používanie tzv. personálnych trakerov. Sú to pagere - lokalizátory.