Obmedzovacie prostriedky
6. 10. 2023
Dňa 8. 8. 2023 bola schválená VYHLÁŠKA Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 358/2023 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o používaní obmedzovacích prostriedkov a vedení registra obmedzovacích prostriedkov.
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky podľa § 9b ods. 16 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 495/2022 Z. z. ustanovuje, že na účely tejto vyhlášky sa rozumie deeskalačnou technikou špecifická terapeutická technika, ktorá pacientovi pomáha získať kontrolu nad svojím správaním a zabraňuje agresívnemu správaniu voči sebe alebo svojmu okoliu, druhom obmedzovacieho prostriedku fyzické obmedzenie, mechanické obmedzenie, farmakologické obmedzenie a izolácia; typy mechanického obmedzenia sú ustanovené v § 9b ods. 3 zákona, typy farmakologického obmedzenia sú ustanovené v § 9b ods. 4 zákona a typ izolácie je ustanovený v § 9b ods. 5 zákona, miestnosťou na bezpečný pobyt seklúzna miestnosť; seklúzna miestnosť je určená pre pacienta s duševnou poruchou so závažnými poruchami správania, ktorý ohrozuje seba alebo svoje okolie, je uzamknuteľná personálom a materiálno-technicky bezpečná pre pacienta, bezpečnostnou jednotkou špeciálne vyčlenený priestor ústavného zdravotníckeho zariadenia s možnosťou bezpečného zvládnutia porúch správania pacienta, následného kontinuálneho monitorovania pacienta a jeho ďalšej liečby zahŕňajúci seklúznu miestnosť.
Farmakologické obmedzenie môže vykonať lekár alebo sestra. Ak ide o nebezpečné konanie pacienta, ktoré smeruje k priamemu ohrozeniu života alebo zdravia pacienta alebo iných osôb alebo k vzniku škody na majetku, môže fyzické obmedzenie, mechanické obmedzenie alebo izoláciu v spolupráci so zdravotníckym pracovníkom vykonať na základe nariadenia lekára pracovník, ktorého na tento účel určil poskytovateľ ústavnej starostlivosti; typom fyzického obmedzenia je pridržiavanie alebo imobilizácia pacienta zdravotníckym pracovníkom alebo pracovníkom na tento účel určeným poskytovateľom ústavnej zdravotnej starostlivosti pomocou fyzickej prevahy a použitia špeciálnych hmatov s cieľom dosiahnutia manuálnej kontroly nad pacientovým správaním.
Použitiu obmedzovacieho prostriedku predchádza použitie niektorého z miernejších spôsobov zvládnutia situácie. Miernejším spôsobom zvládnutia situácie sa rozumie zvládnutie situácie najmä verbálnou komunikáciou, odvrátením pozornosti, aktívnym počúvaním alebo inou verbálnou deeskalačnou technikou. Verbálnou komunikáciou je verbálna deeskalačná technika používaná počas terapeutického rozhovoru s pacientom zameraná na zníženie jeho vnútorného napätia a riešenie problému, ktorý môže viesť k agresívnemu správaniu. Použitiu obmedzovacieho prostriedku predchádza verbálna komunikácia zameraná na informovanie pacienta o dôvodoch použitia obmedzovacieho prostriedku a postupe zdravotníckych pracovníkov pri jeho použití; verbálna komunikácia pokračuje priebežne počas použitia obmedzovacieho prostriedku a bezprostredne po vykonaní použitia obmedzovacieho prostriedku. Počas používania fyzického obmedzenia, mechanického obmedzenia alebo izolácie je pacient kontrolovaný osobne zdravotníckym pracovníkom pravidelne, najmenej každých 30 minút. Ak kontrola pacienta vykonávaná zdravotníckym pracovníkom osobne z dôvodu bezprostredného nebezpečenstva ohrozenia života alebo zdravia zdravotníckeho pracovníka nie je možná, kontrola sa vykoná na diaľku prostredníctvom signalizačného zariadenia pre obojsmernú komunikáciu. Pri použití farmakologického obmedzenia je pacient kontrolovaný osobne zdravotníckym pracovníkom v súlade so súhrnom charakteristických vlastností lieku. Kontrola pacienta vykonávaná zdravotníckym pracovníkom osobne počas použitia obmedzovacieho prostriedku zahŕňa prevenciu komplikácií plynúcich z použitia obmedzovacieho prostriedku, kontrolu zdravotného stavu, najmä v rozsahu posúdenia stavu psychických funkcií, vrátane rizika agresívneho správania, posúdenie stavu fyziologických funkcií, vrátane vitálnych funkcií, hydratácie, výživy, vyprázdňovania, hygieny, tepelného komfortu a svetelného komfortu.
Okrem kontroly podľa odseku 6 sa v odôvodnených prípadoch vykonáva kontrola pozorovaním pacienta na diaľku alebo pozorovaním pacienta prostredníctvom kamerového systému. Takto vykonaná kontrola nenahrádza kontrolu vykonanú zdravotníckym pracovníkom osobne.
Počas používania mechanického obmedzenia je pacient vizuálne oddelený od ostatných pacientov a návštev ostatných pacientov v zdravotníckom zariadení.
Návšteva pacienta, u ktorého sa používa obmedzovací prostriedok, sa môže zrealizovať po jej schválení lekárom, ktorý rozhodne o jej forme a dĺžke trvania.
Komunikácia medzi pacientom a zdravotníckym pracovníkom počas izolácie prebieha cez signalizačné zariadenie pre obojsmernú komunikáciu, ktoré je bezpečne umiestnené v seklúznej miestnosti. Ak to materiálno-technické vybavenie zdravotníckeho zariadenia umožňuje, pacient má počas izolácie v seklúznej miestnosti zabezpečený bezpečný prístup k čerstvému vzduchu prostredníctvom okna. Počas použitia mechanického obmedzenia alebo izolácie má pacient k dispozícii len tie osobné veci, ktoré nie sú potenciálne ohrozujúce pre neho alebo jeho okolie, a má spravidla oblečené bezpečné nemocničné oblečenie bez šnúrok na účel minimalizácie rizika ublíženia sebe alebo okoliu.
Registrom obmedzovacích prostriedkov sa rozumie osobitný register na zaznamenávanie všetkých prípadov použitia obmedzovacích prostriedkov v ústavnom zdravotníckom zariadení. Register obmedzovacích prostriedkov sa vedie písomne. Údaje z registra obmedzovacích prostriedkov sa na účel vykonania kontroly sprístupňujú len osobe oprávnenej na výkon kontroly a dohľadu, a to v listinnej podobe.
Prokurátorovi vykonávajúcemu dozor v zdravotníckom zariadení sa oznámi použitie obmedzovacieho prostriedku písomne. V oznámení o použití obmedzovacieho prostriedku sa uvedú identifikačné údaje zdravotníckeho zariadenia najmä v rozsahu názov zdravotníckeho zariadenia, sídlo zdravotníckeho zariadenia a identifikačné číslo organizácie, meno, priezvisko a rodné číslo pacienta, druh a typ použitého obmedzovacieho prostriedku, dátum a čas nariadenia použitia obmedzovacieho prostriedku a dátum a čas ukončenia použitia obmedzovacieho prostriedku, ak sa v čase oznámenia použitie obmedzovacieho prostriedku ukončilo.
Osobe, ktorú si pacient spravidla určí pri prijímaní do ústavného zdravotníckeho zariadenia uvedením jej mena, priezviska a telefónneho čísla alebo adresy elektronickej pošty, a osobe podľa § 9b ods. 14 písm. d) zákona, sa v oznámení o použití obmedzovacieho prostriedku uvedie dátum a čas nariadenia použitia obmedzovacieho prostriedku, dátum a čas ukončenia použitia obmedzovacieho prostriedku, dôvod jeho použitia.
K
Zmena zákona o strelných zbraniach
13. 1. 2010
Paintbalová a narkotizačná zbraň sa z dôvodu technického vývoja majú od 28. júla zaradiť medzi ostatné zbrane, čo je kategória D. Návrh novely zákona o strelných zbraniach a strelive dnes schválila vláda SR. O konečnej podobe právnej normy rozhodnú však až poslanci Národnej rady SR. Z návrhu vyplýva, že držiteľ týchto zbraní bude povinný pri manipulácii s týmito zbraňami, ako aj s ostatnými zbraňami z kategórie D, mať pri sebe doklad totožnosti a nesmie ju viditeľne nosiť alebo prepravovať.
Zároveň bude držiteľ povinný dbať na zvýšenú opatrnosť a na výzvu príslušníka Policajného zboru podrobiť sa orientačnej dychovej skúške. V prípade, že zbraň použije v nutnej obrane, v krajnej núdzi či mimo na to určených priestorov, bude to musieť oznámiť polícii.
Signálna zbraň sa má zaradiť do kategórie B, kde patrí napr. aj krátka opakovacia alebo krátka samonabíjacia palná zbraň. Z hľadiska nebezpečnosti sa zbrane a strelivo rozdeľujú do štyroch skupín. V kategórii A sú zaradené zakázané zbrane, v kategórii B sú zbrane podliehajúce povoľovaciemu konaniu a evidenčnej povinnosti, v kategórii C zbrane podliehajúce ohláseniu a v spomínanej kategórii D sú zaradené ostatné zbrane.
Podľa návrhu novinkou majú byť aj niektoré povinnosti držiteľov zbrojného preukazu a zbrojnej licencie. Rezort vnútra presadzuje kategorický zákaz pre držiteľa zbrojného preukazu nadobudnúť zbrane alebo strelivo prostredníctvom zmluvy na diaľku a pre držiteľa zbrojnej licencie takýmto spôsobom previesť vlastníctvo zbrane alebo streliva.
Podľa rezortu je dôvodom na vypracovanie tohto návrhu zákona zabezpečenie transpozície smernice Európskeho parlamentu a Rady z 21. mája 2008 upravujúcej kontrolu získavania a vlastnenia zbraní do slovenského právneho poriadku. Ministerstvo chce odstrániť tiež niektoré nedostatky doterajšej právnej úpravy, ktoré boli identifikované pri aplikácii v praxi.
Záujem o novú elektroniku klesá
12. 1. 2010
Výrobcovia elektroniky novinky chrlia rýchlejšie ako kedykoľvek doposiaľ. Záujem o ne však klesá. Na vine je chybná stratégia firiem. Teda nie kríza, ani presýtenie trhu. Firmy Dôvodom nižšieho záujmu je, že výrobcovia nám namiesto užitočných funkcií ponúkajú technológie, ktoré nám nič nehovoria.
Výrobcovia neponúkajú televízory ktoré si rozumejú s internetom, mobily ktoré vydržia dlhšie, ba ani počítače, ktoré by sa chránili pred hrozbami útočníkov. Namiesto toho predstavujú zložité technológie a funkcie skrývajúce sa za názvami, ktoré poznáme iba z reklamy. Kto chce nové technológie použiť, musí prejsť čítaním nezrozumiteľných návodov a zlyhá vždy v momente, ak chce novinky vo svojom príbytku požiadať o spoluprácu.
Veď aký je rozdiel medzi tým, čo dokázal váš starý a nový televízor? Pokiaľ naďalej sedíte iba pred obrazovkou, aby ste dvomi gombíkmi na diaľkovom ovládači prepínali kanály, kdesi sa stala chyba. Napriek tomu, že najnovšie modely dokážu mnoho nových vecí, málokto po doplnkových funkciách siahne.
Chýba podpora technológií, ktorých obsah by ich dostal do popredia a úplne vypadli stimuly, ktoré by nás účinne presvedčili o tom, že sme si kúpili čosi, čo sme už roky potrebovali. Vytratila sa radosť z novej elektroniky. Aj keď vyzerá lepšie a atraktívnejšie, nové skúsenosti z používania nám nepridáva.
V najbližších dvoch rokoch by sa to však malo zmeniť. Firmy, ktoré sa zúčastnili veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas hovorili otvorene o tomto probléme. Rozhodli sa utlmiť vývoj technológií a viac sa sústrediť na ich dostupnosť. Namiesto toho, aby naďalej nezmyselne míňali peniaze na zákazníkmi nepovšimnuté inovácie, sústredia sa na použiteľnosť tých, ktoré na trh uviedli v posledných dvoch rokoch.
Televízory sa napríklad budú snažiť využiť bezdrôtové pripojenie na to, aby ponúkli rovnaký multimediálny komfort ako počítače. Digitálnu káblovku bude možné využívať na ľubovoľnom zariadení s displejom a všetky zariadenia budú hľadať svoju podporu vo všetkom, čo k nim pripojíme. Väčšina funkcií by sa mala aktivovať automaticky bez toho, aby sme sa museli zaťažovať nastavovaním.
Zostáva iba dúfať, že nezostane pri prázdnych sľuboch. Ak sa veci pohnú vpred, výrobcovia by nemali zabudnúť ani na tie zariadenia, ktoré do obehu uviedli v poslednom čase. Ak je možnosť aktualizovať ich firmware, mali by tak spraviť.
Povodne nehrozia
11. 1. 2010
Rieky, ktoré ohrozovali viaceré časti Slovenska, by už stúpať nemali. Ľudia sa teda povodní báť nemusia. Najhoršia situácia bola v nedeľu na hornej Nitre. Mierne by mohli stúpať hladiny v povodí Hornádu, Torysy, Tople a Ondavy. Podľa jedného z meteorológov však nepôjde o niečo prevratné.
Predpovede sú optimistické aj na nasledujúce dni. Vzhľadom na to, že by sa malo ochladiť, a ďalšie zrážky v podobne snehu by mali relatívne slabé, skomplikovanie situácie sa neočakáva. Hladiny by mali klesať. Povodňové nebezpečenstvo teda v najbližších dňoch pravdepodobne nehrozí.
Chráňte sa pred zlodejmi kariet
11. 1. 2010
Platba kartou je čoraz obľúbenejšia. Množia sa však aj jej krádeže. Aby majitelia kariet zabránili jej krádeži mali by dodržiavať tieto zásady. Kartu nikomu nepožičiavať. Nemať na papieriku v peňaženke napísané údaje ako číslo karty, platnosť karty, CVV/CVC kód, (posledné trojčíslie na podpisovom prúžku karty). Karty by sa nemali nosiť priamo v peňaženke spolu s hotovosťou a dokladmi. Pri krádeži v takomto prípade majiteľ prichádza o všetko – peniaze, doklady, ďalšie preukazy, karty a pod. Lepšie je zaobstarať si puzdro na doklady a karty mať oddelené od peňazí.
Kabelky si treba starostlivo zatvárať. Doklady a karty by sa nemali voľne nosiť po vreckách. Pre zlodejov je veľmi jednoduché pri vystupovaní z dopravného prostriedku alebo v dave na stanici veci vytiahnuť. Puzdro s kartou, kabelku či príručnú tašku si nikdy neukladajte voľne do nákupného košíka. Pre zlodejov nie je totiž väčšie lákadlo ako nestrážený nákupný vozík.
Ak majiteľ zistí stratu karty, treba ju urýchlene zablokovať. Preventívne tak treba urobiť aj v prípade, že neviete, či ste ju náhodou nenechali doma. Od novembra 2009 je blokácia karty zadarmo. Jednoduchšie je nechať kartu odblokovať, než vybavovať nepríjemné záležitosti okolo zneužitia karty.