Objav novej galaxie
29. 12. 2009
Galaxia VIRGOHI 21 sa od ostatných galaxií odlišuje najmä tým, že ani jedna hviezda v jej vnútri nežiari a jej prítomnosť nedokazuje ani žiadne svetlo, ktoré by bol teleskop schopný zachytiť. Veľké množstvo rádiového žiarenia napriek tomu dokazuje, že galaxia skutočne existuje a ani z ďaleka nepatrí k najmenším. Hmota galaxie je v skutočnosti viac než desať miliárd násobne ťažšia ako hmota Slnka.
VIRGOHI 21 je galaxia vytvorená z tmavého materiálu. Ten je pre zrak síce neviditeľný ale zato skutočný. Obrázok sa podarilo zachytiť teleskopu Isaac Newton nachádzajúcemu sa na Kanárskych ostrovoch. Obrázok naznačuje obrysy zvláštnej a neviditeľnej materiálovej hmoty galaxie. Posledné údaje astronómov z britskej univerzity, získané s použitím rádiového teleskopu Westerbork, existenciu spomínanej tmavej galaxie potvrdzujú a zároveň vysvetľujú dôvod, prečo sa tvary susedných galaxií zdajú byť deformované.
Zloženie galaxie VIRGOHI 21 je pre vedcov záhadou. Vodík, ktorého rádiové vlny sa vedcom podarilo zachytiť, tvorí približne iba jedno jej percento. Zvyšných 99 percent tvorí tmavá hmota, o ktorej sa však toho zatiaľ veľa nevie. Informáciu zverejnil internetový portál abc.es.
(Zdroj: TOPKY)