Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Dobrá rada stojí groš

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

(Zrnká úsmevu)
Murphy optimista

Ak sa celý život driapete po rebríčku kariéry a na konci života ste stále len na prvom šteblíku, nemajte komplexy – aspoň nedostanete závrat.

Ak sa veci pokazia, svet sa ešte preto nezrúti – práve naopak, tá kopa pokazených harabúrd mu nedovolí padnúť.

Ak ste nestihli vyskočiť, keď vám šéf povedal hop, nič sa nestalo – o chvíľu vám aj tak povie cup.

(Murphyho zákonník)
Murphy v parlamente

Zákon epidémie: Chyby zo zlého zákona sa prenesú aj do doteraz dobrých zákonov.

Akustický zákon: Kto v parlamente najviac vykrikuje, tomu nakoniec dajú za pravdu.

Zákon relativity: Politika sama osebe nie je svinstvo, iba jej výsledky...

(Murphyho zákonník)

Občianske preukazy

11. 1. 2024 Podľa zákona o občianskych preukazoch mali byť občanom Slovenskej republiky s trvalým pobytom na našom území, ktorí sú mladší ako 15 rokov a občanom starším ako 65 rokov, ktorí nie sú držiteľom občianskeho preukazu s elektronickým čipom, vydané občianske preukazy bez podoby tváre z úradnej moci na základe údajov z registra fyzických osôb, a to do 31. decembra 2023.
Z kapacitných dôvodov nebolo možné tento termín dodržať. Národné personalizačné centrum je popri svojej štandardnej činnosti (personalizácia a expedícia občianskych preukazov, cestovných dokladov, vodičských preukazov, osvedčení o evidencii časť I a dokladov pre cudzincov) celoročne nadmerne vyťažené výrobou vodičských preukazov z dôvodu hromadných výmen vodičských preukazov, ktorým končí platnosť 31. decembra 2023 a výrobou cestovných pasov z dôvodu situácie na Ukrajine, pričom jeho kapacitné možnosti sú limitované aj balením vyrobených občianskych preukazov bez podoby tváre. Doposiaľ bolo občanom Slovenskej republiky vydaných a doručených viac ako 615 000 občianskych preukazov bez podoby tváre, ostáva ich ešte vydať a doručiť približne 570 000 ks. Vzhľadom na to sa navrhuje predĺžiť súčasnú lehotu o jeden rok, teda do konca roka 2024.
K

Príplatok pre obéznych

20. 1. 2010 Na lietadlo spoločnosti Air France-KLM si obézni cestujúci budú musieť za letenku na lietadlo spoločnosti platiť takmer dvojnásobne viac ako doteraz. K tomuto opatreniu firmu vedie skutočnosť, že takíto pasažieri sa do jedného kresla nezmestia a zaberajú teda aj časť vedľajšieho sedadla, ktoré by mohol využiť niekto iný.
Hovorkyňa spoločnosti potvrdila, že objemnejší cestujúci si priplatia 75 % ceny za susedné kreslo, čo po odrátaní ďalších poplatkov zahrnutých v cene letenky znamená plný tarif. Medzi rôznymi dôvodmi pre zavedenie tohto opatrenia aerolinky uviedli ako hlavný bezpečnostný dôvod: obézni pasažieri nie sú schopní si zapnúť bezpečnostný pás na vlastnom kresle a keď sa chcú zaistiť, potrebujú úchytku susedného sedadla, čo by nešlo, ak by niekto mal odvahu ho obsadiť.
(Zdroj: PRAVDA)

Digitálna stanica pre deti a mladých

20. 1. 2010 Tretie digitálne rádio - Rádio Junior začne skúšobne vysielať od 1. júna verejnoprávny Slovenský rozhlas. Stanica je určená od najmenších detí až po stredoškolákov a tento rok by mala vysielať najmä z archívu. Zo začiatku sa bude vysielať len cez satelit - Sky link a internet a neskôr aj prostredníctvom niektorých poskytovateľov káblovej retransmisie. Novú službu dnes odobrila Rozhlasová rada a rozhlas tak môže požiadať Radu pre vysielanie a retransmisiu o pridelenie licencie na digitálne vysielanie.
Generálna riaditeľka Slovenského rozhlasu verí, že už v roku 2011 by Rádio Junior mohlo prinášať nielen rozprávky a hry pre deti a mládež, ale aj vlastné programy určené na vzdelávanie detí. Vo vysielaní by sa mali objaviť tiež súťaže a ankety. Vysielanie budú tento rok zabezpečovať traja pracovníci, ktorí v súčasnosti majú na starosti prvé dve digitálne stanice SRo - Rádio Litera a Rádio Klasika. Klasika vysiela predovšetkým klasickú hudbu a Litera najmä umelecké slovo. Ak sa programy týchto troch digitálnych rádií rozšíria a začnú tvoriť vlastné nové programy, budú personálne posilnené a budú mať vlastné rozpočtové kapitoly, v súčasnosti sú finančne pod Rádiom Devín. Program Rádia Junior tento rok už budú uvádzať a neskôr možno tiež moderovať aj deti.
(Zdroj: SME)

Rektor Trenčianskej univerzity podal demisiu

19. 1. 2010 Rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka oznámil, že podáva demisiu. Dnes o tom informoval minister školstva. Minister uviedol, že v ďalšej etape kontroly školy, ktorá čelí škandálu pre udeľovanie expresných diplomov, boli zistené ďalšie porušenia zákona.

Minister ďalej uviedol, že žiadna univerzita si nemôže prispôsobovať celoživotné vzdelávanie tak, že časť tohto vzdelávania uzná ako vysokoškolské. Pochybenia boli zistené aj pri tom, že študentom bol umožnený prestup na inžinierske štúdium. Ministerstvo preverovalo zhruba 300 absolventov a má dôkazy, že študenti absolvovali neprimeraný počet skúšok a zápočtov. Kontrola na trenčianskej škole pokračuje. Ešte minulý rok bolo trenčianskej univerzite pozastavené právo udeľovať bakalársky titul v študijnom odbore ľudské zdroje a personálny manažment. Minister vyhlásil, že nekritizuje univerzitu ako celok, ale osobné pochybenia jednotlivcov.
(Zdroj: HNONLINE)

Tango ako prostriedok vzájomnej komunikácie

18. 1. 2010 Argentínske tango je nielen tanečný, ale aj hudobný štýl, pochádzajúci z dvoch veľkých svetových prístavov – z argentínskeho Buenos Aires a paraguajského Montevidea. Jeho vznik je silne spätý so sociálnou vrstvou, ktorú tvorili imigranti a takzvaní portenos, teda ľudia, ktorí sa už narodili v prístave. Muži sa po tvrdej práci chceli trochu pobaviť a najmä sexuálne rozptýliť.
A na to nebolo lepších miest, ako kaviarne, bary, kreolský cirkus či nevestince, ktoré sa často vydávali za tanečné podniky so zadnou miestnosťou, kde si tanečnice odchytávali robotníkov a dojednávali obchody. Preto sa až do začiatku dvadsiateho storočia tango považovalo za tanec spodných vrstiev. Napriek tomu ho radi a vo veľkom, samozrejme tajne, tancovali aj ľudia z vyššej spoločnosti,. Dáma by na verejnosti tango nikdy nepredviedla, prostitútka ho zasa naopak, považovala za súčasť svojej práce. Keď argentínske tango priviezli bohatšie vrstvy do Paríža, ten pred ním doslova pokľakol. No a odtiaľ už tango malo len kúsok do celého sveta. Charakteristickým prvkom argentínskeho tanga je uzavreté držanie tela, čo znamená, že pár tancuje pri sebe tak blízko, že nevidno žiadnu medzeru medzi telami. Druhým poznávacím znamením argentínskeho tanga je pauza, ktorá umožňuje tancujúcim akýsi tanečný dialóg, kedy sa jeden zastaví a druhý pokračuje, bez toho aby opustil pevné objatie. Tradičné školy tanga učia, že vedúce postavenie v sedemdesiatich percentách má muž. On iniciuje pohyby, zatiaľ čo žena cíti príkazy a časovanie z jeho tela. Liberálnejšie školy povoľujú rozdelenie vedenia medzi mužom a ženou pol na pol. Všetko však závisí predovšetkým od samotného páru, keďže tango je založené najmä na vzájomnej komunikácii.
(Zdroj: TOPKY)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gizela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner