Občianske preukazy
11. 1. 2024
Podľa zákona o občianskych preukazoch mali byť občanom Slovenskej republiky s trvalým pobytom na našom území, ktorí sú mladší ako 15 rokov a občanom starším ako 65 rokov, ktorí nie sú držiteľom občianskeho preukazu s elektronickým čipom, vydané občianske preukazy bez podoby tváre z úradnej moci na základe údajov z registra fyzických osôb, a to do 31. decembra 2023.
Z kapacitných dôvodov nebolo možné tento termín dodržať. Národné personalizačné centrum je popri svojej štandardnej činnosti (personalizácia a expedícia občianskych preukazov, cestovných dokladov, vodičských preukazov, osvedčení o evidencii časť I a dokladov pre cudzincov) celoročne nadmerne vyťažené výrobou vodičských preukazov z dôvodu hromadných výmen vodičských preukazov, ktorým končí platnosť 31. decembra 2023 a výrobou cestovných pasov z dôvodu situácie na Ukrajine, pričom jeho kapacitné možnosti sú limitované aj balením vyrobených občianskych preukazov bez podoby tváre. Doposiaľ bolo občanom Slovenskej republiky vydaných a doručených viac ako 615 000 občianskych preukazov bez podoby tváre, ostáva ich ešte vydať a doručiť približne 570 000 ks. Vzhľadom na to sa navrhuje predĺžiť súčasnú lehotu o jeden rok, teda do konca roka 2024.
K
S cestovným pasom sa voliť nedá
10. 6. 2010
Cestovný pas pri hlasovaní vo voľbách nenahradí občiansky preukaz. Ten je totiž nepostačujúci na preukázanie totožnosti voliča.
Podľa volebného zákona sa na tento úkon vyžaduje občiansky preukaz. Bez neho sa voličovi hlasovanie neumožní. Pas a občiansky preukaz sú rovnocenné doklady len na preukázanie totožnosti pri kontrole. Pokiaľ ide o voľby, treba rešpektovať požiadavky volebného zákona, komentoval viceprezident Policajného zboru S.Jankovič.
Podnikanie pre Slovákov nie je atraktívne.
8. 6. 2010
Slovákom sa zo všetkých národov EÚ do podnikania chce najmenej a podnikateľov vnímajú vo všeobecnosti skôr negatívne.
Prieskum , ktorý sa uskutočnil v decembri 2009 ukázal, že len 26 % opýtaných Slovákov, by si prialo zarábať na svoj chlebík prostredníctvom vlastného podnikania.
Ostatní vidia výhody byť skôr zamestnancami (65 %), kde majú väčšiu istotu pravidelných príjmov a stabilný pracovný čas.
Tieto závery vyplynuli z výskumu Eurobarometer, zameraného na podnikanie.
Moderná forma naturálnej výmeny
4. 6. 2010
Máte problémy s peniazmi? Nevadí! V Amerike môžete peniaze nahradiť svojím časom.
V Spojených štátoch sa začínajú otvárať tzv.časové banky, kde ľudia získajú úver za služby, ktoré poskytnú iným: od varenia cez upratovanie až po rôzne opravy na dome. Za každú hodinu práce získa člen jeden časový dolár, za ktorý si môže neskôr "kúpiť" službu niekoho iného. Je to vlastne určitá moderná forma starej naturálnej výmeny.
Takýto spôsob vzájomnej pomoci, využívajú hlavne v chudobných štvrtiach po celých spojených štátoch a tisíce nadšencov, sa takto snaží vyčkať do konca ťažkého obdobia hospodárskeho poklesu.
Nie je bryndza ako bryndza
3. 6. 2010
Slovenskú bryndzu sme zvykli nazývať bielym zlatom. Dnes však znovu hľadáme jej identitu a tradičnú kvalitu.
V obchodoch sa začína objavovať čoraz viac falošných druhov bryndze. Pri kontrole štátneho veterinárneho ústavu sa zistilo, že bryndza v mnohých prípadoch neobsahuje minimálne povinné množstvo ovčieho syra, ktorý je nahradený lacnejším kravským produktom. Za predaj bryndze, ktorá nevyhovuje požiadavkám potravinového kódexu hrozia sankcie. Ministerstvo pôdohospodárstva však použitú metódu testovania aj napriek jej akreditácii neuznáva a považuje ju za nesprávnu. Nový presnejší postup testovania, by mal byť zavedený do praxe o tri roky.